ul. św. Jakuba 20A Pokaż na mapie
Internetowy katalog zbiorów biblioteki
Biblioteka czynna dla czytelników od wtorku do czwartku w godzinach od 10.00 do 15.00.
Biblioteka Muzeum Okręgowego w Toruniu
ul. św. Jakuba 20A
87-100 Toruń
bn@muzeum.torun.pl
tel. (56) 660 56 04
Biblioteka Muzeum Okręgowego w Toruniu od 2010 roku mieści się w wyremontowanym budynku przy ul. św. Jakuba 20A. W jego murach mieści się również Dział Archeologii.
Biblioteka Naukowa gromadzi wydawnictwa krajowe i zagraniczne z zakresu historii sztuki i kultury (także pozaeuropejskiej – Daleki Wschód, Ameryka Płd.), archeologii, numizmatyki, muzealnictwa, konserwatorstwa oraz kopernikana i toruniana pod postacią:
Książki pozyskiwane są drogą darowizn, zakupów oraz wymiany prowadzonej pomiędzy kilkudziesięcioma muzeami i instytucjami naukowymi w kraju i za granicą. W chwili obecnej zbiory liczą blisko 35 000 vol.
Możliwe jest zapoznawanie się przez sieć z listą nowości biblioteki, przeglądanie zasobów (katalog alfabetyczny, swobodne wyszukiwanie według haseł) – poprzez link na stronie www Muzeum (Libra 2009).
Z założenia biblioteka ma służyć pracownikom, ale wszyscy zainteresowani mogą z jej zbiorów korzystać na miejscu. Zapraszamy serdecznie.
Dział Archeologii jest jednym z najstarszych Działów Muzeum Okręgowego w Toruniu. Zabytki archeologiczne gromadzone są bowiem od początku istnienia Muzeum Miejskiego (Städtisches Museum), czyli od 1861 roku i zawsze stanowiły ważną i cenną część zbiorów. Obecnie księgi inwentarzowe zawierają zapisy o niemal 200 000 zabytków.
Najstarszą częścią zbiorów są kolekcje powstałe w ramach działalności dwóch toruńskich towarzystw naukowych, niemieckiego Coppernicus-Verein für Wissenschaft und Kunst i Towarzystwa Naukowego w Toruniu. Obie kolekcje połączono w 1930 r. w ramach Muzeum Miejskiego w Toruniu.
Szczególnie interesującą kategorią zabytków są tzw. urny twarzowe (fot. 1). Możemy poszczycić się jednym z największych ich zbiorów w Polsce. Okazale prezentują się zabytki z cmentarzyska z okresu rzymskiego w Lachmirowicach, pow. inowrocławski. Pochowana tu ludność związana była z funkcjonowaniem szlaku bursztynowego i najprawdopodobniej zajmowała się m. in. ochranianiem kupieckich karawan. Na szczególną uwagę zasługują tzw. naczynia jeżowate (fot. 2) importowane z terenów Cesarstwa Rzymskiego. Z Lachmirowic pochodzą aż cztery egzemplarze, co stanowi największy zbiór w Polsce.
Oprócz wymienionych wyżej eksponatów, w naszych zbiorach posiadamy zabytki reprezentujące wszystkie epoki: od epoki kamienia, poprzez epokę brązu, aż po epokę żelaza. Ich różnorodność chronologiczna i przestrzenna sprawia, że są bardzo wartościowym świadectwem przemian kulturowych zachodzących nie tylko na terenach nam najbliższych, ale również w skali całej Polski.
Miłośnicy średniowiecza i czasów nowożytnych też nie będą zawiedzeni gdyż znacząca część naszych zbiorów to zabytki o takiej chronologii, związane głównie z Toruniem.
Pracownicy działu oprócz żmudnego opracowywania zgromadzonych zabytków i przygotowywania wystaw prowadzą badania terenowe, nadzory archeologiczne na terenie Torunia i okolic, uczestniczą w sesjach i konferencjach naukowych, są autorami publikacji o charakterze naukowym, przygotowują i prowadzą zajęcia edukacyjne. Zapraszamy do udziału w cyklach „Letnie spotkania z archeologią” czy „Przez wieki i kontynenty”. O szczegółach można dowiedzieć się na stronie www.muzeum.torun.pl.
Jeśli zdarzy się Państwu znaleźć, lub wejść w posiadanie zabytku archeologicznego w jakiś inny sposób, zapraszamy do nas, pomożemy i doradzimy, co „z tym fantem” zrobić.
Kontakt
56 660 56 56
dbn@muzeum.torun.pl