Muzeum Toruńskiego Piernika

ul. Strumykowa 4 Pokaż na mapie

Kontakt

Muzeum Toruńskiego Piernika
tel. 56 656 70 79

Godziny otwarcia Godziny otwarcia

Od 27 kwietnia do 29 września:
wtorek – niedziela
10:00 – 18:00
Od 1 października do 30 kwietnia:
wtorek – niedziela
10:00 – 16:00

 

Ceny biletów Ceny biletów

Na sale ekspozycyjne – bilet normalny 26,00 zł
Na sale ekspozycyjne – bilet ulgowy 21,00 zł
Na sale ekspozycyjne i warsztaty wypieku piernika – bilet normalny (śr, czw, pt, sob, ndz) 40,00 zł
Na sale ekspozycyjne i warsztaty wypieku piernika – bilet ulgowy (śr, czw, pt, sob, ndz) 35,00 zł
Na warsztaty wypieku piernika – bilet normalny (wt) 26,00 zł
Na warsztaty wypieku piernika – bilet ulgowy (wt) 21,00 zł

We wtorki wstęp na wystawy stałe i czasowe jest bezpłatny! 

OSTATNIE WEJŚCIE NA EKSPOZYCJE JEST MOŻLIWE
30 MINUT PRZED GODZINĄ ZAMKNIĘCIA MUZEUM

Warsztaty wypieku odbywają się od 10:00 do 15:00 co godzinę (październik-kwiecień) oraz od 10:00 do 17:00 do co godzinę (maj-wrzesień)

Prosimy o przyjście 10 minut przed planowaną godziną warsztatów.

Rezerwacji na warsztaty wypieku piernika dla grup zorganizowanych można dokonywać pod adresem rezerwacje@muzeum.torun.pl

Kup bilet on-line

Lokalizacja obiektu Lokalizacja Obiektu

Muzeum Toruńskiego Piernika U nas historia ma smak i zapach!

Muzeum Toruńskiego Piernika przy ul. Strumykowej 4 jest wyjątkowym, nowoczesnym miejscem promocji historii toruńskiego piernika, a także miasta Torunia. Pofabryczny budynek piernikarskiej firmy Gustava Weesego został zmodernizowany i twórczo przekształcony w pełną atrakcyjnych rozwiązań ekspozycję. We współpracy z władzami miasta oraz największym producentem pierników w Europie – Fabryką Cukierniczą „Kopernik” S.A. – w 2015 roku powstała interaktywna, multisensoryczna placówka muzealna, w której historia i zabytki piernikarskie prezentowane są wielowymiarowo: poprzez rozwiązania technologiczne, w tradycyjnej formule (w gablotach i muzealnych aranżacjach), ale co najważniejsze – poprzez interakcję ze zwiedzającymi i bezpośredni kontakt z historyczną materią. Edukacja wielozmysłowa oraz aktywne uczestnictwo w procesie powstawania pierników dekoracyjnych gwarantują nie tylko niezapomniane przeżycia, ale przede wszystkim wiedzę historyczną. Podstawą każdego spotkania jest bowiem kontakt z tym, co w muzealnej placówce najważniejsze – z obiektem historycznym, dziełem sztuki i rzemiosła, „świadkiem” historii piernika.

Piernikowe miasto

Toruńskie pierniki są ściśle związane z tradycją i dziejami Torunia. Ich historia sięga XIV wieku, a nazwę wiąże się ze staropolskim określeniem „pierny”, czyli „pieprzny”.

Już sam budynek jest wyjątkowy. Jako jeden z najstarszych obiektów przemysłowych w regionie jest świadkiem zmian technologicznych i dynamicznego rozwoju, jaki dokonał się w tym miejscu. Stanowi tym samym doskonałą przestrzeń do prezentacji zabytkowych eksponatów, wśród których na szczególną uwagę zasługuje kolekcja drewnianych form piernikarskich z XVII-XX wieku. Formy zostały zaprezentowane kompleksowo, z uwzględnieniem szerokiego spektrum motywów. Ukazują zarówno mistrzostwo snycerki, jak i artyzm korzennych wypieków.

Kolekcję podziwiać można w sali na najniższej kondygnacji, gdzie zwiedzający mogą przekonać się jak dawniej wypiekano pierniki i poznać także technologię wypieku piernika od XIV do XXI wieku. W Muzeum Toruńskiego Piernika prezentowane są również piece – od zrekonstruowanego pieca z czasów średniowiecza, poprzez piece z przełomu XIX i XX wieku, po piec z XX stulecia. W sali surowców na parterze można poznać składniki ciasta piernikowego, dowiedzieć się, skąd pochodzą, jak wyglądają i jak pachną egzotyczne przyprawy do pierników oraz jakich narzędzi używa pszczelarz, by pozyskać miód. Zainteresowani zdobędą wiedzę, kim był bartnik, co to takiego „żarna” oraz na czym polega „leżakowanie” ciasta. W budynku unosi się aromat przypraw korzennych i wypiekanych pierników (ciasta do wypieku dostarcza Fabryka Cukiernicza „Kopernik” S.A.). Wiele miejsc zachęca do samodzielnych działań: piernikowy plac zabaw, sala baśni i legend, kącik dziecięcy z grami i zabawami to propozycje dla całych rodzin.

Wirtualna przebieralnia umożliwia dopasowanie historycznych kostiumów do każdej sylwetki. Muzeum Toruńskiego Piernika umożliwia przeniesienie się w czasie w XIX-wiecznym saloniku, a w położonej tuż za nim kuchni można przekonać się, jak wyglądał wypiek pierników w domowym zaciszu. Dociekliwi zajrzą do XIX-wiecznego sklepu z piernikowym asortymentem i porównają bogactwo opakowań ze sklepem z XX wieku. Wytrawni poszukiwacze znajdą okazję do „rozmowy” z właścicielem fabryki, zobaczą miejsce jego pracy i wysłuchają opowieści o słynnej fabryce rodziny Weese. Na zwiedzających czeka również klimatyczna klubokawiarnia, w której obejrzeć można bajkę z serii „Wędrówki Pyzy”. Dla nieco starszych przygotowane są archiwalne materiały z kronik filmowych przedstawiające pracę w toruńskiej fabryce pierników. Kolejną atrakcją jest samochód Żuk, służący dawniej do transportu pierników.

Spektrum piernikarskiej historii poszerzają systematycznie przygotowywane wystawy czasowe oraz przestrzeń do działań warsztatowych w Muzeum Toruńskiego Piernika. Sala na parterze oraz „Piernikowe laboratorium” umożliwiają rozwinięcie własnej kreatywności nie tylko poprzez rekonstrukcję, ale twórcze przekształcanie piernikarskiego tworzywa.

Muzeum Toruńskiego Piernika, będące swoistym „Europejskim Centrum Piernika”, od wielu lat udowadnia, że piernik to nie tylko słodka przekąska, lecz również istotny element polskiej kultury i tradycji. Jako wyjątkowe, nowoczesne centrum badawcze, Muzeum Toruńskiego Piernika gromadzi, opracowuje i wzbogaca zbiory. Jednocześnie stawiamy sobie za cel zogniskowanie działań innych ośrodków zajmujących się piernikarstwem w Polsce i Europie. Nasze muzeum pełni funkcję promocji toruńskiego piernika, jego historii, tradycji, a także samego miasta Torunia, gdzie jest jednym z najważniejszych symboli.

Prekursorskie potraktowanie zagadnień piernikowego dziedzictwa znalazło odzwierciedlenie w przyznanych nagrodach: Najlepszy Produkt Turystyczny Regionu 2015, Sybilla – Muzealne Wydarzenie Roku 2015, European Museum of the Year Award – EMYA 2016 (wyróżnienie), rekomendacje Trip Advisor. Nasze muzeum jest także otwarte na spotkania i działania międzypokoleniowe.

Muzeum Toruńskiego Piernika tradycja spotyka się z nowoczesnością

Muzeum Toruńskiego Piernika to nie tylko kolekcja zabytkowych eksponatów, ale miejsce, w którym tradycja łączy się z nowoczesnością. Dzięki temu odwiedzający Muzeum Toruńskiego Piernika nie tylko poznają fascynującą historię, ale również doświadczają jej na własnej skórze. Mogą przyjrzeć się piernikowi z bliska i odkryć go na nowo w kontekście kulturowym. Pierniki są bowiem elementem kultury i obrzędowości, podarunkiem, pamiątką czy też formą reklamy miasta. Nasi goście to różnorodne grupy: rodziny z dziećmi, grupy przedszkolne, szkolne i uniwersyteckie, dorośli, seniorzy, osoby o specjalnych potrzebach, a także obcokrajowcy. W naszym muzeum mają szansę dotknąć składników, samodzielnie zrobić swój piernik i poznać fascynującą historię toruńskiego piernikarstwa!

Od zmysłu smaku poprzez węch aż po dotyk – wszystko jest tu skonstruowane w taki sposób, aby każdy mógł stać się częścią tej magicznej piernikowej opowieści. Często mówi się, że najlepszy sposób nauki to doświadczenie właśnie taki model edukacji wybrano w tym unikatowym miejscu.

Muzeum Toruńskiego Piernika Interaktywna podróż przez wieki

Co sprawia, że to miejsce jest tak wyjątkowe? Każdy eksponat ma swoją opowieść, a każda sala kryje w sobie tajemnicę. Dzięki innowacyjnym rozwiązaniom technologicznym zwiedzający mogą przenieść się do średniowiecznej pracowni, gdzie powstawały pierwsze pierniki, a następnie podążać śladami rozwoju tego słodkiego rękodzieła przez wieki. W miarę przechodzenia z jednej sali do drugiej, odwiedzający są świadkami ewolucji technologii, formy i smaku piernika, począwszy od prostych średniowiecznych przepisów, a kończąc na nowoczesnych metodach produkcji. W Muzeum Toruńskiego Piernika każdy krok to nowa przygoda, a każdy kąt kryje w sobie kolejną niespodziankę

Muzeum Toruńskiego Piernika stanowi otwarte i przyjazne miejsce dla wszystkich. Jesteśmy dostosowani do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

Muzeum Toruńskiego Piernika – miejsce, w którym historia ma smak i zapach

Orientacyjny czas zwiedzania muzeum wynosi około 1 godziny, lecz w praktyce jest zależny od indywidualnych preferencji zwiedzającego. Tym samym zalecamy rozpoczęcie zwiedzania minimum godzinę przed zamknięciem muzeów.

Każdorazowo zakupu biletów można dokonać, a także sprawdzić dostępność miejsc w sali warsztatowej poprzez stronę internetową: www.bilety.muzeum.torun.pl.

Rezerwacji dla grup na warsztaty wypieku pierników można dokonać pod adresem: rezerwacje@muzeum.torun.pl

Oddziały Muzeum Okręgowego w Toruniu będą OTWARTE w następujące dni i święta:

  • 06.01 (Święto Trzech Króli)
  • 10.04 (Poniedziałek Wielkanocny)
  • 01.05 (Święto Pracy)
  • 02.05 (Święto Flagi Rzeczypospolitej)
  • 03.05 (Święto Konstytucji 3 Maja)
  • 19.05 (Zielone Świątki)
  • 30.05 (Boże Ciało)
  • 15.08 (Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny)
  • 11.11 (Święto Niepodległości), 26.12 (Drugi Dzień Świąt Bożego Narodzenia)

Oddziały Muzeum Okręgowego w Toruniu będą ZAMKNIĘTE w następujące dni i święta:

  • 01.01 (Nowy Rok)
  • 29.03 (Wielki Piątek)
  • 30.03 (Wielka Sobota)
  • 31.03 (Wielkanoc)
  • 01.11 (Wszystkich Świętych)
  • 24.12 (Wigilia)
  • 25.12 (I Dzień Świąt Bożego Narodzenia)
  • 31.12 (Sylwester)

Oferta specjalna

Certyfikat – Znak Jakości Obiekt/Usługa Przyjazna Osobom z Niepełnosprawnościami dla Muzeum Okręgowego w Toruniu

Niezmiernie miło jest nam poinformować, że 20 czerwca br. przedstawiciele Muzeum Okręgowego w Toruniu uczestniczyli w spotkaniu Lokalnej Sieci Współpracy oraz przedstawicieli podmiotów działających w turystyce, gdzie przyznano, między innymi Muzeum Okręgowemu w Toruniu, Znak Jakości Obiekt/Usługa Przyjazna Osobom z Niepełnosprawnościami. Odznaczenie otrzymaliśmy w ramach projektu Turystyka Dostępna 1.0, współfinansowanego ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób […] więcej

„Tradycje kulinarne Polski” – spotkanie w Muzeum Toruńskiego Piernika

Muzeum Toruńskiego Piernika zaprasza 6 kwietnia br. o godz. 12.00 na spotkanie z dr Magdaleną Tomaszewską-Bolałek, autorką publikacji Tradycje kulinarne Polski. Podczas spotkania będziemy rozmawiać o publikacji Tradycje kulinarne Polski, będącej bogatą w smaki opowieścią o kulturze kulinarnej Polski od czasów Słowian po współczesność, poruszającą tematy jedzenia świątecznego i jego roli w domowych obrzędach. W […] więcej

Aktualności

IV Spotkanie Depozytariuszy Tradycji Piernikarskich

Zachęcamy do wzięcia udziału w IV Spotkaniu Depozytariuszy Tradycji Piernikarskich, które odbędzie się w Muzeum Toruńskiego Piernika, oddziale Muzeum Okręgowego w Toruniu, 26 września br. o godz. 17.00. Podczas spotkania omówimy przygotowywany wniosek, który został poddany konsultacjom, oraz wyniki ankiety dotyczącej związków piernika i piernikarstwa z Toruniem.       Nasza inicjatywa ma na celu […] więcej

Wakacje w Muzeum

Muzeum Okręgowe w Toruniu serdecznie zaprasza do udziału w Wakacjach w Muzeum. Inicjatywa ta skierowana jest do dzieci spędzających lato w Toruniu – zarówno gości indywidualnych, jak i rodzin oraz grup zorganizowanych. Pragniemy zapewnić jak najlepsze warunki uczestnictwa, dlatego maksymalna liczba uczestników wynosi od 10 do 15 osób. Gorąco zachęcamy do zapisów i do odkrywania […] więcej

Kultura toruńskiego piernika – ankieta

Z ogromną radością udostępniamy ankietę, przygotowaną na potrzeby starań o wpisanie kultury toruńskiego piernika na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego. Ankieta jest formą konsultacji społecznych i ma pokazać, jaką rolę toruńskie tradycje piernikarskie pełnią w życiu mieszkańców Torunia. Czy nasza tradycja piernikarska jest dla nas ważna? Czy jesteśmy dumni z naszego dziedzictwa? Wypełnienie ankiety zajmie […] więcej

„Zachowajmy nasze piernikarskie dziedzictwo” – trzecie spotkanie depozytariuszy w Muzeum Toruńskiego Piernika

Zapraszamy na trzecie spotkanie depozytariuszy tradycji piernikarskich, które odbędzie się 13 czerwca 2024 roku o godzinie 17:00 w Muzeum Toruńskiego Piernika, będącym oddziałem Muzeum Okręgowego w Toruniu (ul. Strumykowa 4).     Podczas spotkania omówimy przygotowywany wniosek oraz zaprezentujemy gotową ankietę dotyczącą naszej inicjatywy, której celem jest wpisanie toruńskich tradycji piernikarskich na Krajową Listę Niematerialnego […] więcej

„Tradycje kulinarne Polski” – spotkanie w Muzeum Toruńskiego Piernika

Muzeum Toruńskiego Piernika zaprasza 6 kwietnia br. o godz. 12.00 na spotkanie z dr Magdaleną Tomaszewską-Bolałek, autorką publikacji Tradycje kulinarne Polski. Podczas spotkania będziemy rozmawiać o publikacji Tradycje kulinarne Polski, będącej bogatą w smaki opowieścią o kulturze kulinarnej Polski od czasów Słowian po współczesność, poruszającą tematy jedzenia świątecznego i jego roli w domowych obrzędach. W […] więcej

„Zachowajmy nasze piernikarskie dziedzictwo” – drugie spotkanie depozytariuszy w Muzeum Toruńskiego Piernika

Zapraszamy na kolejne spotkanie depozytariuszy tradycji piernikarskich, które odbędzie się 18 kwietnia 2024 roku o godzinie 17:00 w Muzeum Toruńskiego Piernika, będącym oddziałem Muzeum Okręgowego w Toruniu, ul. Strumykowa 4.   Inicjatywa ma na celu wpisanie tradycji piernikarskich, nieodłącznie związanych z Toruniem, na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego. Naszym głównym celem jest kultywowanie pamięci, twórcza […] więcej