Dom Mikołaja Kopernika

ul. Kopernika 15/17 Pokaż na mapie

Godziny otwarcia Godziny otwarcia

w poniedziałki nieczynne

Od 1 maja do 30 września:
wtorek – niedziela
10:00 – 18:00
Od 1 października do 30 kwietnia: wtorek – niedziela 10:00 – 16:00

Ceny biletów Ceny biletów

Na sale ekspozycyjne – bilet normalny 22,50 zł
Na sale ekspozycyjne – bilet ulgowy 17,50 zł
Film 4D (fotel) – bilet normalny 22,50 zł
Film 4D (fotel) – bilet ulgowy 17,50 zł
Film 3D (antresola) – bilet normalny 20,50 zł
Film 3D (antresola) – bilet ulgowy 15,50 zł
Audioprzewodnik (opcjonalnie) 11,00 zł

W czwartki wstęp na wystawy stałe jest bezpłatny!

Muzeum Historii Torunia (ekspozycje oraz film 3D pt. Księga Toruń*) i Dom Mikołaja Kopernika (ekspozycje) – bilet normalny   35,00 zł 
Muzeum Historii Torunia (ekspozycje oraz film 3D pt. Księga Toruń*) i Dom Mikołaja Kopernika (ekspozycje) – bilet ulgowy  30,00 zł 
*Pokazy filmu 3D pt. Księga Toruń rozpoczynają się o pełnych godzinach. Limit wejść na pokaz wynosi maksymalnie 20 os. Wejście odbywa się w miarę dostępności miejsc.   

Opisy filmów

Mikołaj Kopernik w Toruniu
(20 min.)
Toruńskie dzieje Mikołaja Kopernika i jego rodziny. W filmie ukazano miejsca, w których żył i uczył się młody astronom, a także przedstawiono losy jego najbliższych.

Wszechświat
(20 min.)
Zrealizowany z wielkim rozmachem film prezentujący obecny stan wiedzy na temat Wszechświata i jego historii, począwszy od Wielkiego Wybuchu, na ostatnich badaniach Alberta Einsteina kończąc.

Mikołaj Kopernik – poprzednicy i następcy
(20 min.)
Historia badań kosmosu i wiedzy na temat astronomii z okresu przed i po przewrocie kopernikańskim. Zaprezentowane zostały także sylwetki słynnych badaczy kosmosu.

Kolejność zwiedzania dowolna. Pokaz filmu mogą Państwo zaplanować zarówno przed, w trakcie lub po zwiedzeniu wystawy.

OSTATNIE WEJŚCIE NA EKSPOZYCJE JEST MOŻLIWE
30 MINUT PRZED GODZINĄ ZAMKNIĘCIA MUZEUM

Kup bilet on-line

Lokalizacja obiektu Lokalizacja Obiektu

Przejdź do wirtualnego spaceru Znajdź nas na Facebooku

Mikołaj Kopernik (Nicolaus Copernicus) Toruń

Nie ulega wątpliwości, że Mikołaj Kopernik urodził się w Toruniu, dlatego też tu, w dwóch zabytkowych kamienicach należących niegdyś do jego rodziny znajduje się muzeum prezentujące sylwetkę wielkiego astronoma i jego dokonania.

Dzięki gruntownej modernizacji przeprowadzonej w latach 2017–2018 Dom Mikołaja Kopernika zyskał nowy blask. Dziś jest to miejsce łączące najnowsze technologie multimedialne z historyczną tkanką zabytkowego domu średniowiecznego. Zwiedzający mogą oczekiwać wiedzy i wrażeń ogniskujących się wokół trzech tematów: nauka dawna i współczesna, życie codzienne rodziny mieszczańskiej w późnogotyckim hanzeatyckim domostwie oraz życie i dzieło Mikołaja Kopernika.

Na gości czeka nowoczesna, multimedialna, interaktywna ekspozycja wykorzystująca najwspanialsze osiągnięcia współczesnego muzealnictwa: aplikację na smartfony, dzięki której zwiedzający mogą pogłębiać swoją wiedzę związaną z wystawą, audioprzewodnik w trzech wersjach językowych (polskiej, angielskiej i niemieckiej) także z audiodeskrypcją, rozszerzoną rzeczywistość, kino 4D, hologramy czy projekcje wizualne.

Jedną z nowości jest udostępnienie zwiedzającym wyjątkowej, średniowiecznej więźby dachowej, na której rozgrywa się pokaz rozgwieżdżonego nieba, przypominający, że to właśnie tutaj po raz pierwszy młody Mikołaj skierował swe oczy ku gwiazdom.

Architektura XV-wiecznego gotyckiego domu i zabytki z epoki pozwoliły również na odtworzenie realiów życia codziennego ukazujących funkcjonowanie mieszczan we wnętrzach późnośredniowiecznego domostwa. Liczne obiekty, zwłaszcza pokazujące kulturę materialną i zwyczaje mieszczan toruńskich pochodzą z wykopalisk archeologicznych z terenów Starego i Nowego Miasta Torunia.

Jest nam niezmiernie miło podzielić się z Państwem niezwykle radosną informacją. 7 maja, podczas gali rozdania nagród European Museum of the Year Award 2022 (EMYA), które odbyło się w estońskim Tartu w ramach konferencji Europejskiego Forum Muzeów, Muzeum Okręgowe w Toruniu odebrało Wyróżnienie specjalne dla Domu Mikołaja Kopernika. Jest to nie tylko sukces naszego muzeum, ale także całego polskiego muzealnictwa, którego jedynym reprezentantem w tegoroczne edycji było toruńskie Muzeum Okręgowe.
Warto wspomnieć, że nagroda EMYA to prestiżowe wyróżnienie dla muzeów europejskich, której celem jest nagrodzenie najcenniejszych wydarzeń w europejskim muzealnictwie i zachęcenie do wprowadzania innowacji w muzeach.

Oddziały Muzeum Okręgowego w Toruniu będą OTWARTE w następujące dni i święta: 06.01 (Święto Trzech Króli), 10.04 (Poniedziałek Wielkanocny), 01.05 (Święto Pracy), 02.05 (Święto Flagi Rzeczpospolitej), 03.05 (Święto Konstytucji 3 Maja), 28.05 (Zielone Świątki), 08.06 (Boże Ciało), 15.08 (Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny), 11.11 (Święto Niepodległości), 26.12 (Drugi Dzień Świąt Bożego Narodzenia)

Oddziały Muzeum Okręgowego w Toruniu będą ZAMKNIĘTE w następujące dni i święta: 01.01 (Nowy Rok), 07.04 (Wielki Piątek), 08.04 (Wielka Sobota), 09.04 (Wielkanoc), 01.11 (Wszystkich Świętych), 24.12 (Wigilia), 25.12 (I Dzień Świąt Bożego Narodzenia), 31.12 (Sylwester)

Aktualności

stara księga wystawa

Wystawa „Ze wszech ksiąg najbardziej godna przeczytania… Wokół De revolutionibus”

Wystawa poświęcona jest największemu dziełu życia Mikołaja Kopernika „De revolutionibus orbium coelestium”. Z okazji 550. rocznicy urodzin wielkiego astronoma w Sali Królewskiej Ratusza Staromiejskiego zostaną  zaprezentowane m.in. dwa pierwsze wydania  „De revolutionibus orbium coelestium”. Libri VI (Norymberga 1543).   Ekspozycja podejmując temat „De revolutionibus orbium coelestium” i jego późniejszej recepcji,  powstała w oparciu o pięć […] więcej

Konferencja medialna „Drugie śniadanie z Kopernikiem”

W Domu Mikołaja Kopernika dnia 30 stycznia 2023 r. odbyła się konferencja medialna pt. „Drugie śniadanie z Kopernikiem”. W spotkaniu z mediami Muzeum Okręgowe w Toruniu reprezentowała Pani Dyrektor Aleksandra Mierzejewska oraz kustosz Michał Kłosiński i Pani adiunkt Alicja Marika Lubowicka. Dyrektor Aleksandra Mierzejewska opowiedziała o najbliższych planach wystawienniczych i działaniach związanych z 550. rocznicą […] więcej
Ilustracja to część plakatu do wystawy pt. "Pamięć bardzo rzeczowa". Wystawa pamiątek kopernikańskich"

„Pamięć bardzo rzeczowa. Wystawa pamiątek kopernikańskich”

W 2023 roku obchodzimy 550. rocznicę urodzin wielkiego astronoma i najsłynniejszego torunianina, a cóż takiego poza radosnymi wspomnieniami zabiorą ze sobą do domu nasi goście? Z pewnością pamiątki! Rzeczy niepozorne, przywołujące wspomnienia, zabierające w sentymentalną podróż do miejsc, które niegdyś odwiedziliśmy. Lubimy je dawać i otrzymywać. My natomiast bardzo lubimy do tego wracać i zabierać […] więcej
Zdjęcie przedstawia pomarańczowy mikrofon Programu Pierwszego Polskiego Radia, który został położony na ladzie sklepowej, na wystawie. Obok została ustawiona drewniana skrzynka do pierników.

Radiowa Jedynka odwiedziła Dom Mikołaja Kopernika w Toruniu

Zachęcamy do wysłuchania audycji [TUTAJ LINK] „Jedyne Takie Miejsce” prosto z Torunia, w której redaktor Roman Czejarek gościł w Domu Mikołaja Kopernika (oddział Muzeum Okręgowego w Toruniu). Zaproszeni goście opowiadali o wystawach i zbiorach zgromadzonych w Muzeum Okręgowym w Toruniu, ale przede wszystkim samej postaci Mikołaja Kopernika, jego związkach z Toruniem, czasach, w których żył […] więcej

Zmiana dni bezpłatnego wstępu na wystawy stałe oraz cennika

Informujemy, że od 2 stycznia 2023 roku zmieniają się dni, w które można bezpłatnie zwiedzać oddziały Muzeum Okręgowego w Toruniu. Zmianie ulegną ceny biletów wstępu do wszystkich oddziałów. Cennik zamieszczamy poniżej.  Fot. Collage fotografii prezentujących oddziały Muzeum Okręgowego w Toruniu Wstęp na ekspozycje stałe, zgodnie z poniższym zestawieniem, będzie bezpłatny w następujące dni: WTOREK Muzeum […] więcej

„Imieniny u rodziny Kopernika”

Muzeum Okręgowe w Toruniu i Towarzystwo Miłośników Torunia zapraszają 6 grudnia o godz. 17.00 na „Imieniny u rodziny Kopernika”, kolejne wydarzenie z cyklu „Toruńskie Spotkania Kopernikańskie”, tym razem poświęcone rodzinie Mikołaja Kopernika. Proponujemy wyjątkowe miejsce i czas: Dom Mikołaja Kopernika w dniu imienin Wielkiego Astronoma. O faktach, mitach i zagadkach dotyczących jego przodków, rodzeństwa i […] więcej