Dom Mikołaja Kopernika

ul. Kopernika 15/17 Pokaż na mapie

Godziny otwarcia Godziny otwarcia

w poniedziałki nieczynne

Od 1 maja do 30 września:
wtorek – niedziela
10:00 – 18:00
Od 1 października do 30 kwietnia: wtorek – niedziela 10:00 – 16:00

Ceny biletów Ceny biletów

Na sale ekspozycyjne – bilet normalny 22,50 zł
Na sale ekspozycyjne – bilet ulgowy 17,50 zł
Film 4D (fotel) – bilet normalny 22,50 zł
Film 4D (fotel) – bilet ulgowy 17,50 zł
Film 3D (antresola) – bilet normalny 20,50 zł
Film 3D (antresola) – bilet ulgowy 15,50 zł
Audioprzewodnik (opcjonalnie) 11,00 zł

W czwartki wstęp na wystawy stałe jest bezpłatny!

 

Muzeum Historii Torunia (ekspozycje oraz film 3D pt. Księga Toruń*) i Dom Mikołaja Kopernika (ekspozycje) – bilet normalny   35,00 zł 
Muzeum Historii Torunia (ekspozycje oraz film 3D pt. Księga Toruń*) i Dom Mikołaja Kopernika (ekspozycje) – bilet ulgowy  30,00 zł 
*Pokazy filmu 3D pt. Księga Toruń rozpoczynają się o pełnych godzinach. Limit wejść na pokaz wynosi maksymalnie 20 os. Wejście odbywa się w miarę dostępności miejsc.   

Opisy filmów

Mikołaj Kopernik w Toruniu
(20 min.)
Toruńskie dzieje Mikołaja Kopernika i jego rodziny. W filmie ukazano miejsca, w których żył i uczył się młody astronom, a także przedstawiono losy jego najbliższych.

Wszechświat
(20 min.)
Zrealizowany z wielkim rozmachem film prezentujący obecny stan wiedzy na temat Wszechświata i jego historii, począwszy od Wielkiego Wybuchu, na ostatnich badaniach Alberta Einsteina kończąc.

Mikołaj Kopernik – poprzednicy i następcy
(20 min.)
Historia badań kosmosu i wiedzy na temat astronomii z okresu przed i po przewrocie kopernikańskim. Zaprezentowane zostały także sylwetki słynnych badaczy kosmosu.

Kolejność zwiedzania dowolna. Pokaz filmu mogą Państwo zaplanować zarówno przed, w trakcie lub po zwiedzeniu wystawy.

OSTATNIE WEJŚCIE NA EKSPOZYCJE JEST MOŻLIWE
30 MINUT PRZED GODZINĄ ZAMKNIĘCIA MUZEUM

Kup bilet on-line

Lokalizacja obiektu Lokalizacja Obiektu

Przejdź do wirtualnego spaceru Znajdź nas na Facebooku

Mikołaj Kopernik (Nicolaus Copernicus) Toruń

Nie ulega wątpliwości, że Mikołaj Kopernik urodził się w Toruniu, dlatego też tu, w dwóch zabytkowych kamienicach należących niegdyś do jego rodziny znajduje się muzeum prezentujące sylwetkę wielkiego astronoma i jego dokonania.

Dzięki gruntownej modernizacji przeprowadzonej w latach 2017–2018 Dom Mikołaja Kopernika zyskał nowy blask. Dziś jest to miejsce łączące najnowsze technologie multimedialne z historyczną tkanką zabytkowego domu średniowiecznego. Zwiedzający mogą oczekiwać wiedzy i wrażeń ogniskujących się wokół trzech tematów: nauka dawna i współczesna, życie codzienne rodziny mieszczańskiej w późnogotyckim hanzeatyckim domostwie oraz życie i dzieło Mikołaja Kopernika.

Na gości czeka nowoczesna, multimedialna, interaktywna ekspozycja wykorzystująca najwspanialsze osiągnięcia współczesnego muzealnictwa: aplikację na smartfony, dzięki której zwiedzający mogą pogłębiać swoją wiedzę związaną z wystawą, audioprzewodnik w trzech wersjach językowych (polskiej, angielskiej i niemieckiej) także z audiodeskrypcją, rozszerzoną rzeczywistość, kino 4D, hologramy czy projekcje wizualne.

Jedną z nowości jest udostępnienie zwiedzającym wyjątkowej, średniowiecznej więźby dachowej, na której rozgrywa się pokaz rozgwieżdżonego nieba, przypominający, że to właśnie tutaj po raz pierwszy młody Mikołaj skierował swe oczy ku gwiazdom.

Architektura XV-wiecznego gotyckiego domu i zabytki z epoki pozwoliły również na odtworzenie realiów życia codziennego ukazujących funkcjonowanie mieszczan we wnętrzach późnośredniowiecznego domostwa. Liczne obiekty, zwłaszcza pokazujące kulturę materialną i zwyczaje mieszczan toruńskich pochodzą z wykopalisk archeologicznych z terenów Starego i Nowego Miasta Torunia.

____________________

Rok 2023 jest rokiem wyjątkowym, gdyż obchodzimy 550. rocznicę urodzin oraz 480. rocznicę śmierci wielkiego uczonego – Mikołaja Kopernika.

16 listopada 2022 r. Senat Rzeczpospolitej Polskiej przyjął uchwałę ustanawiającą rok 2023 „Rokiem Mikołaja Kopernika”. 15 grudnia 2022 r. Rada Miasta Torunia przyjęła stanowisko w sprawie upamiętnienia rocznicy urodzin astronoma i nadania okolicznościowej nazwy „Rok 2023 Rokiem Mikołaja Kopernika w Toruniu”. Z kolei zaś  19 grudnia 2022 r. sejmik województwa kujawsko-pomorskiego rok 2023 ustanowił „Rokiem Mikołaja Kopernika w województwie kujawsko-pomorskim”.

Na ten wyjątkowy rok przygotowaliśmy wiele wystaw, wydarzeń i atrakcji, o których będziemy na bieżąco informować na naszej stronie internetowej oraz mediach społecznościowych.
Świętujcie z nami 550. rocznicę urodzin Mistrza.

Portret Mikołaja Kopernika w popiersiu

Portret Mikołaja Kopernika, autor nieznany, przed 1594,
deska dębowa, tempera z laserunkami olejnymi, Muzeum Okręgowe w Toruniu
(wł. I Liceum Ogólnokształcące im. M. Kopernika w Toruniu)

 

Logo 550. Rocznicy Urodzin Mikołaja Kopernika

 

Logo UNESCO. 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika

____________________

Oddziały Muzeum Okręgowego w Toruniu będą OTWARTE w następujące dni i święta: 06.01 (Święto Trzech Króli), 10.04 (Poniedziałek Wielkanocny), 01.05 (Święto Pracy), 02.05 (Święto Flagi Rzeczpospolitej), 03.05 (Święto Konstytucji 3 Maja), 28.05 (Zielone Świątki), 08.06 (Boże Ciało), 15.08 (Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny), 11.11 (Święto Niepodległości), 26.12 (Drugi Dzień Świąt Bożego Narodzenia)

Oddziały Muzeum Okręgowego w Toruniu będą ZAMKNIĘTE w następujące dni i święta: 01.01 (Nowy Rok), 07.04 (Wielki Piątek), 08.04 (Wielka Sobota), 09.04 (Wielkanoc), 01.11 (Wszystkich Świętych), 24.12 (Wigilia), 25.12 (I Dzień Świąt Bożego Narodzenia), 31.12 (Sylwester)

Aktualności

I Toruńska Noc Muzeów

Muzeum Okręgowe w Toruniu serdecznie zaprasza 13 maja 2023 r. (sobota) w godz. 18.00–00.00 do udziału w I Toruńskiej Nocy Muzeów zorganizowanej w ramach Europejskiej Nocy Muzeów oraz Dni Otwartych Funduszy Europejskich. Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny. PROGRAM: Ratusz Staromiejski (Rynek Staromiejski 1)* 18.30 – Gliniane zwierzenie – zwierzę nie dosłownie rzeźbione, warsztat plastyczny […] więcej

Wystawa „Ze wszech ksiąg najbardziej godna przeczytania… Wokół De revolutionibus Mikołaja Kopernika”

Wystawa poświęcona jest największemu dziełu życia Mikołaja Kopernika „De revolutionibus orbium coelestium”. Z okazji 550. rocznicy urodzin wielkiego astronoma w Sali Królewskiej Ratusza Staromiejskiego zostaną  zaprezentowane m.in. dwa pierwsze wydania  „De revolutionibus orbium coelestium”. Libri VI (Norymberga 1543). Ekspozycja podejmując temat „De revolutionibus orbium coelestium” i jego późniejszej recepcji,  powstała w oparciu o pięć chronologicznie […] więcej
Ilustracja to część plakatu do wystawy pt. "Pamięć bardzo rzeczowa". Wystawa pamiątek kopernikańskich"

„Pamięć bardzo rzeczowa. Wystawa pamiątek kopernikańskich”

W 2023 roku obchodzimy 550. rocznicę urodzin wielkiego astronoma i najsłynniejszego torunianina, a cóż takiego poza radosnymi wspomnieniami zabiorą ze sobą do domu nasi goście? Z pewnością pamiątki! Rzeczy niepozorne, przywołujące wspomnienia, zabierające w sentymentalną podróż do miejsc, które niegdyś odwiedziliśmy. Lubimy je dawać i otrzymywać. My natomiast bardzo lubimy do tego wracać i zabierać […] więcej

Toruńskie Spotkania Kopernikańskie – ,,Kopernikańskie Pamiątki”

Przed nami kolejne „Toruńskie Spotkanie Kopernikańskie”, które odbędzie się w środę 26 kwietnia o godzinie 16.00 w Domu Mikołaja Kopernika. Spotkamy się, by porozmawiać o kopernikańskich pamiątkach z kolekcji Muzeum Okręgowego w Toruniu. Niektóre mają już nawet 150 lat! Część z nich upamiętnia wydarzenia związane z okrągłymi rocznicami urodzin i śmierci Kopernika, inne to przedmioty codziennego […] więcej

21. Toruński Festiwal Nauki i Sztuki

W dniach 22-24 kwietnia 2023 r. odbędzie się kolejna 21. edycja Toruńskiego Festiwalu Nauki i Sztuki. Z tej okazji Muzeum Okręgowe w Toruniu  przygotowało dla Państwa ofertę specjalną: warsztaty edukacyjne i wykład pt. „Kościół i pieniądze w czasach Kopernika – o przychodach i wydatkach parafii Świętojańskiej w Toruniu„. Ideą Festiwalu organizowanego przez Uniwersytet Mikołaja Kopernika […] więcej
Przewodnik w muzeum siedzi za stołem, na którym leży mapa. Na pierwszym planie sylwetki osób stojące tyłem, które słuchają wykładu.

ESKAPADA. Poznaj swój region z przewodnikiem!

Ruszamy! „ESKAPADA. POZNAJ SWÓJ REGION Z PRZEWODNIKIEM” odbędzie się już 22 i 23 kwietnia. W tym roku patronem wydarzenia jest Mikołaj Kopernik. Wspólnie będziemy świętować 550. rocznicę jego urodzin. Muzeum Okręgowe ma przyjemność zaprosić Państwa na zwiedzanie z przewodnikiem do Domu Mikołaja Kopernika oraz Muzeum Twierdzy Toruń. Chcąc wziąć udział w akcji wystarczy wcześniej zarezerwować […] więcej