Muzeum Historii Torunia w Domu Eskenów

ul. Łazienna 16 Pokaż na mapie

Kontakt

Muzeum Historii Torunia w Domu Eskenów
tel. 56 660 56 19

Godziny otwarcia Godziny otwarcia

w poniedziałki nieczynne

Od 27 kwietnia do 29 września:
wtorek – niedziela
10:00 – 18:00
Od 1 października do 30 kwietnia:
wtorek – niedziela
10:00 – 16:00

Ceny biletów Ceny biletów

Na sale ekspozycyjne i pokaz 3D – bilet normalny 22,00 zł
Na sale ekspozycyjne i pokaz 3D – bilet ulgowy 19,00 zł
W czwartki wstęp na wystawy stałe i czasowe jest bezpłatny!
Muzeum Historii Torunia i Dom Mikołaja Kopernika (ekspozycje) – bilet normalny   38,00 zł 
Muzeum Historii Torunia i Dom Mikołaja Kopernika (ekspozycje) – bilet ulgowy  33,00 zł 

OSTATNIE WEJŚCIE NA EKSPOZYCJE JEST MOŻLIWE
30 MINUT PRZED GODZINĄ ZAMKNIĘCIA MUZEUM

Kup bilet on-line

Lokalizacja obiektu Lokalizacja Obiektu

Muzeum Historii Torunia, położone w czternastowiecznym budynku, nazywanym dzisiaj Domem Eskenów, oferuje niepowtarzalną okazję do przeniesienia się w czasie i odbycia niezwykłej podróży przez historię miasta. W klimatycznych wnętrzach zabytkowego gmachu zobaczyć można fascynującą wystawę „Toruń i jego historia”, która prezentuje w nowoczesny i interaktywny sposób nie tylko dzieje miasta od początków osadnictwa po czasy współczesne, ale przybliża też życie codzienne jego mieszkańców.

Na parterze Domu Eskenów zaprezentowano okres prahistoryczny oraz średniowiecze. Toruń ukazany został jako miasto hanzeatyckie, w którym kwitł handel zarówno wiślany, jak i dalekomorski oraz rozwijało się miejscowe rzemiosło. Na wystawie w Muzeum Historii Torunia nie pominięto także historii zakonu krzyżackiego, założyciela Starego i Nowego Miasta Torunia. Chętni mogą sfotografować się w stroju rycerza zakonnego lub odbić na pamiątkę wizerunek jednej z najstarszych pieczęci Torunia.

Na pierwszym piętrze Domu Eskenów, na które wiedzie klatka schodowa z ciekawą prezentacją najważniejszych wydarzeń z dziejów miasta, przedstawione są czasy nowożytne. Oprócz eksponatów takich jak dawna broń, monety, faksymile dokumentów, wizerunki władców, stroje czy inne zabytki związane z funkcjonowaniem w mieście cechów rzemieślniczych obejrzeć można multimedialną prezentację o historii powstania dzwonu Tuba Dei lub o wojnach polsko-szwedzkich. Trudnym wyzwaniem może okazać się samodzielne zbudowanie z drewnianych elementów modeli dwóch kościołów: katolickiego i ewangelickiego.

Spacer po kolejnych kondygnacjach Domu Eskenów przenosi zwiedzających w czasy zaboru pruskiego oraz okresu Księstwa Warszawskiego – zebrano tu m.in. kolekcję broni, czy atrybuty władz miejskich, jak choćby pieczęcie i szyldy. Dla Torunia jest to okres budowy twierdzy – zespołu obiektów, który fascynuje do dziś. Na znajdującym się w sali stole sztabowym wyświetlane są multimedialne plany fortyfikacji. Inne prezentacje pokazują m.in., jak wyglądało miasto w tamtej epoce oraz jak fundamentalne znaczenie dla rozwoju Torunia miało doprowadzenie kolei żelaznej. W wersji cyfrowej podziwiać można także plenerowe fotografie autorstwa Eduarda Flottwella, wykonane z okazji wjazdu do Torunia pierwszego pociągu.

Drugie piętro Muzeum Historii Torunia to również miejsce prezentacji pamiątek z okresu odzyskania niepodległości, sylwetek prezydentów miasta czy fotografii lotniczych Torunia. Bardzo ciekawe są świadectwa życia codziennego torunian w okresie międzywojennym, jak choćby reklamy i foldery miejscowych kin, a także przedmioty codziennego użytku takie jak narzędzia fryzjerskie, formy do wyrobu mydła i wiele innych. Całości dopełnia unikatowy film ukazujący ówczesny Toruń, który nakręcony został przez Bogusława Magierę amatorską kamerą w latach 30. XX wieku

Na wystawie nie mogło oczywiście zabraknąć pamiątek z czasów II wojny światowej – zdjęć z okresu okupacji, świadectw konspiracji i eksterminacji. Cennym i unikatowym eksponatem jest jedna z kilku zachowanych w Polsce maszyn szyfrujących Enigma.

Wizytę w Muzeum Historii Torunia kończy, sentymentalna dla wielu osób, podróż do czasów PRL-u. Zgromadzone tu klasyki ówczesnego designu ukazane na tle fotografii z czasu budowy największego toruńskiego osiedla z wielkiej płyty, wspomnienia dotyczące toruńskiego sportu oraz kultury i sztuki ukazują zachodzące zmiany społeczne. W tej części wystawy opowiedziano także o trudnych przemianach politycznych lat powojennych.

Dodatkową atrakcją jest film w technologii 3D „Księga Toruń”. Na koniec zwiedzania można jeszcze zajrzeć do piwnicy edukacyjnej, przygotowanej z myślą o najmłodszych, ale nie tylko. Wiedzę o dziejach Torunia porządkują tu krótkie filmiki wyświetlane w formie osi czasu. Najmłodsi mogą spróbować swoich sił w układaniu puzzli z toruńskimi budynkami i strojami z minionych epok.

Muzeum Historii Torunia – śladami przeszłości w Domu Eskenów

Dom Eskenów to nie tylko perła architektoniczna, ale również świadek ważnych wydarzeń w historii miasta. Współcześnie w budynku mieści się Muzeum Historii Torunia. Jego ceglane mury kryją nie tylko tajemnice minionych wieków, ale także opowieści o ludziach, którzy przemierzali jego progi.

Sama lokalizacja Domu Eskenów jest wyjątkowa, ponieważ gmach ten przetrwał liczne wojny, pożary oraz zmieniające się epoki. Znajduje się w sercu historycznej części miasta, był niegdyś domem dla bogatych kupców i znaczących mieszkańców Torunia. Wystawy przybliżają historię miasta i ukazują znaczenie Domu Eskenów dla lokalnej społeczności.

Pamiętając o bogatej przeszłości tego miejsca, Muzeum Historii Torunia stara się zachować jego ducha i atmosferę, jednocześnie wzbogacając wnętrza o nowoczesne środki przekazu. Dzięki technologii multimedialnej oraz interaktywnym metodom prezentacji, Dom Eskenów jest mostem łączącym przeszłość z teraźniejszością. Każda wizyta w tym miejscu jest więc nie tylko lekcją historii, ale także niepowtarzalnym doświadczeniem.

Oddziały Muzeum Okręgowego w Toruniu będą OTWARTE w następujące dni i święta: 06.01 (Święto Trzech Króli), 10.04 (Poniedziałek Wielkanocny), 01.05 (Święto Pracy), 02.05 (Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej), 03.05 (Święto Konstytucji 3 Maja), 28.05 (Zielone Świątki), 08.06 (Boże Ciało), 15.08 (Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny), 11.11 (Święto Niepodległości), 26.12 (Drugi Dzień Świąt Bożego Narodzenia).

Oddziały Muzeum Okręgowego w Toruniu będą ZAMKNIĘTE w następujące dni i święta: 01.01 (Nowy Rok), 07.04 (Wielki Piątek), 08.04 (Wielka Sobota), 09.04 (Wielkanoc), 01.11 (Wszystkich Świętych), 24.12 (Wigilia), 25.12 (I Dzień Świąt Bożego Narodzenia), 31.12 (Sylwester).

Oferta specjalna

Europejskie Dni Dziedzictwa oraz III Noc Muzeów w Muzeum Okręgowym w Toruniu

Muzeum Okręgowe w Toruniu zaprasza na III Noc Muzeów związaną z obchodami Europejskich Dni Dziedzictwa pod hasłem „Szlaki. Sieci. Połączenia”, która odbędzie się 14 września 2024 r. (sobota) w godz. 18.00–22.00. Europejskie Dni Dziedzictwa (EDD) to cykliczny projekt kulturalny, społeczny i edukacyjny o wyjątkowej skali i zasięgu: co roku we wrześniu mieszkańcy Starego Kontynentu mogą bezpłatnie zwiedzić najciekawsze […] więcej

Certyfikat – Znak Jakości Obiekt/Usługa Przyjazna Osobom z Niepełnosprawnościami dla Muzeum Okręgowego w Toruniu

Niezmiernie miło jest nam poinformować, że 20 czerwca br. przedstawiciele Muzeum Okręgowego w Toruniu uczestniczyli w spotkaniu Lokalnej Sieci Współpracy oraz przedstawicieli podmiotów działających w turystyce, gdzie przyznano, między innymi Muzeum Okręgowemu w Toruniu, Znak Jakości Obiekt/Usługa Przyjazna Osobom z Niepełnosprawnościami. Odznaczenie otrzymaliśmy w ramach projektu Turystyka Dostępna 1.0, współfinansowanego ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób […] więcej

Aktualności

„Autobusem i tramwajem po dawnym Toruniu” – najnowsza wystawa w Muzeum Historii Torunia w Domu Eskenów

Mamy ogromną przyjemność zaprezentować Państwu naszą najnowszą wystawę pt. „Autobusem i tramwajem po dawnym Toruniu”, która eksponowana będzie w Muzeum Historii Torunia w Domu Eskenów, oddziale Muzeum Okręgowego w Toruniu. Wernisaż ekspozycji odbędzie się 16 maja br. o godz. 10.00 w Ratuszu Staromiejskim, a będzie można ją oglądać do 17 listopada br. Wystawa „Autobusem i […] więcej

Wakacje w Muzeum

Muzeum Okręgowe w Toruniu serdecznie zaprasza do udziału w Wakacjach w Muzeum. Inicjatywa ta skierowana jest do dzieci spędzających lato w Toruniu – zarówno gości indywidualnych, jak i rodzin oraz grup zorganizowanych. Pragniemy zapewnić jak najlepsze warunki uczestnictwa, dlatego maksymalna liczba uczestników wynosi od 10 do 15 osób. Gorąco zachęcamy do zapisów i do odkrywania […] więcej

Toruński Piknik Archiwalny

We wtorek, 11 czerwca 2024 roku, w Toruniu odbędzie się Toruński Piknik Archiwalny. Celem wydarzenia jest promocja archiwistyki i zawodu archiwisty, integracja toruńskiego środowiska archiwalnego oraz popularyzacja wiedzy o zasobie archiwalnym zgromadzonym w toruńskich instytucjach i organizacjach. W ramach pikniku Muzeum Historii Torunia, oddział Muzeum Okręgowego w Toruniu, przygotował specjalne zwiedzanie wraz z przewodnikiem ekspozycji […] więcej

„Zakon szuka szpiega”, czyli Dzień Dziecka w Muzeum Okręgowym w Toruniu

Z okazji Dnia Dziecka, 1 czerwca br., Dział Edukacji Muzeum Okręgowego w Toruniu zaprasza do udziału w grze historycznej „Zakon szuka szpiega” przeznaczonej dla dzieci od 8 lat.   Gra przenosi uczestników do roku 1408. Do Kapituły zakonnej w Toruniu przybywa posłaniec, który dzięki zaufanym ludziom dowiedział się, że na zamku działa szpieg przekazujący dalej […] więcej

22. Festiwal Nauki i Sztuki w Muzeum Okręgowym w Toruniu

W dniach 20–22 kwietnia 2024 r. odbędzie się 22. edycja Toruńskiego Festiwalu Nauki i Sztuki, którego ideą jest popularyzacja tytułowych – nauki i sztuki – wśród mieszkańców miasta i regionu. Muzeum Okręgowe w Toruniu jak co roku włącza się w organizację tego wydarzenia i przygotowało dla Państwa ofertę specjalną. Warsztaty archeologiczno-plastyczne pt. „Rzeźbię sobie – mistrz […] więcej

„Wizerunki polskich władców na monetach i medalach” w Muzeum Historii Torunia

Muzeum Historii Torunia, oddział Muzeum Okręgowego w Toruniu, ma przyjemność zaprosić od 27 stycznia 2024 r. do obejrzenia nowej wystawy czasowej pt. „Wizerunki polskich władców na monetach i medalach”. Celem wystawy jest pokazanie, jak przedstawiano panujących w różnych czasach, stąd oprócz obiektów dawnych, znajdą się na niej medale i numizmaty współczesne. Pierwsze wizerunki władców pojawiły […] więcej