Muzeum Podróżników im. Tony’ego Halika

ul. Franciszkańska 9/11 Pokaż na mapie

Kontakt

Muzeum Podróżników im. Tony`ego Halika
tel. 56 660 56 20

Godziny otwarcia Godziny otwarcia

w poniedziałki nieczynne

Od 27 kwietnia do 29 września:
wtorek – niedziela
10:00 – 18:00
Od 1 października do 30 kwietnia:
wtorek – niedziela
10:00 – 16:00

Ceny biletów Ceny biletów

bilet normalny (Muzeum Podróżników + Muzeum Sztuki Dalekiego Wschodu) 25,00 zł
bilet ulgowy (Muzeum Podróżników + Muzeum Sztuki Dalekiego Wschodu) 20,00 zł
W środy wstęp na wystawy stałe i czasowe jest bezpłatny!

 

OSTATNIE WEJŚCIE NA EKSPOZYCJE JEST MOŻLIWE
30 MINUT PRZED GODZINĄ ZAMKNIĘCIA MUZEUM

Kup bilet on-line

Lokalizacja obiektu Lokalizacja Obiektu

Muzeum Podróżników im. Tony’ego Halika w Toruniu udostępniono zwiedzającym w 2003 roku, w kamienicy przy ul. Franciszkańskiej 11, a impulsem do jego powstania był dar ponad 800 eksponatów kultur pozaeuropejskich przekazany mieszkańcom Torunia w roku 1999 przez Elżbietę Dzikowską – znaną podróżniczkę i dziennikarkę. Ofiarowany zbiór artefaktów był plonem wielu wypraw po świecie, które odbyła wraz z Tony Halikiem. Elżbieta Dzikowska każdego roku wspiera muzeum cennymi darami w postaci eksponatów etnograficznych, przywożonych z różnych odległych stron świata. Z tej to przyczyny niewielka powierzchnia muzeum szybko okazała się niewystarczająca na cele wystawiennicze. Pozyskanie sąsiadującej kamienicy, przy ul. Franciszkańskiej 9, stworzyło możliwość zaaranżowania rozbudowanej, nowoczesnej przestrzeni ekspozycyjnej. W przejętej zabytkowej kamienicy czynszowej z początku XX wieku przeprowadzono kompleksowe prace modernizacyjne i adaptacyjne, aby dostosować ją do potrzeb stale powiększającej się kolekcji pamiątek podróżniczych oraz ekspozycji czasowych w Muzeum Podróżników w Toruniu.

Głównym motywem przewodnim stałej ekspozycji w muzeum jest pasja do podróżowania i nieodparta potrzeba człowieka do odkrywania i poznawania różnorodności świata. Dlatego już hol wejściowy wprowadza zwiedzających w atmosferę historii podróżnictwa – poprzez prezentację kopii starych map obrazujących dzieje poznawania świata. Na suficie natomiast wyobrażono spersonifikowaną mapę gwiazdozbiorów, dla podkreślenia wielowymiarowości ludzkich poszukiwań w porządku świata i kosmosu, które legły u podstaw poznawania świata w końcu wieków średnich i początkach ery nowożytnej.

Pierwsza sala, zatytułowana „Tony Halik. Moja wielka przygoda”, poświęcona została najbardziej pasjonującym podróżom po Ameryce Południowej, które Halik odbył jako dziennikarz i reporter amerykańskiej sieci telewizyjnej NBC. Muzeum Podróżników w Toruniu stanowi hołd dla Halika i jego niezwykłych osiągnięć.

Pierwsze piętro dedykowane jest wyprawom Tony’ego Halika i Elżbiety Dzikowskiej, głównie po Meksyku i Gwatemali. Podróżnicy zafascynowani byli wielkością i osiągnięciami prekolumbijskich cywilizacji oraz rzemiosłem współczesnych grup etnicznych zamieszkujących terytorium dawnej Mezoameryki, zwłaszcza kultury Majów. Salę wypełniają wielokolorowe tkaniny (głównie bluzy kobiece, tzw. huipile) pochodzące z różnych wiosek z Gwatemali, a także kilka ubiorów proweniencji meksykańskiej. Szczególnie fascynuje strój kobiet, ze względu na prekolumbijski rodowód rozpoznawalny w kroju, jak i pokrywających go motywach ornamentalnych. Jednak prawdziwym rarytasem tej części wystawy jest prekolumbijska kolekcja dziewięciu ceramicznych figur tzw. Kultur Zachodu (rozwijających się od 200 r. p.n.e. do 800 r. n.e.), pochodzących z dwóch meksykańskich stanów Jalisco i Colima.

Kolejne dwie małe ekspozycje Muzeum Podróżników w Toruniu to: „W krainach łowców głów” oraz „Przez Czarny Ląd”, które ulokowane zostały na pierwszym piętrze. Elżbieta Dzikowska wyruszyła tropem plemion, które dawniej słynęły jako waleczni łowcy głów. Dotarła do trudno dostępnych wiosek ludów Asmat i Dani zamieszkujących prowincję Irian Jaya na Nowej Gwinei oraz do osad plemienia Konyak, ulokowanych w stanie Nagaland w Indiach. W tej części muzeum zaprezentowano ozdoby ciała, odznaczające się bogactwem form oraz różnorodnością wykorzystanych do ich wykonania surowców naturalnych. W latach 2004–2009 podróżniczka odbyła kilka podróży po Afryce. Wyprawa do północnej Namibii miała na celu odwiedzenie osad Himba. Kolejnym krajem na mapie podróży stała się Etiopia, gdzie w dolinie Omo i na jej obrzeżach żyją plemiona o ciekawych tradycjach i obyczajach, takie jak: Mursi, Hamer i Dassanech, skąd podróżniczka pozyskała dla Muzeum interesującą biżuterię etniczną. Z Gabonu natomiast przywiozła rytualne maski plemienia Chokwe, harfę antropomorficzną z grupy plemion Fang oraz cenną figurę przodka przypisywaną ludowi Sango.

Kolejna ekspozycja: „Wielcy podróżnicy i odkrywcy” pełni funkcje edukacyjne i poświęcona została największym dawnym podróżnikom zagranicznym. Godnymi zaprezentowania stały się postacie – Marco Polo, Krzysztof Kolumb, Vasco da Gama, Ferdynand Magellan, James Cook, Alexander von Humboldt. Biografie i dokonania tych podróżników są ważnym punktem edukacyjnym w toruńskim Muzeum Podróżników.

Drugie piętro kamienicy poświęcono dalszym kolekcjom Elżbiety Dzikowskiej, zgromadzonym na azjatyckich szlakach, ukazującym tkaniny i ozdoby z Chin oraz interesującą biżuterię z Ladakhu w Indiach, wykonaną z półszlachetnych kamieni, głównie korali i turkusów.

Ścieżkę zwiedzania w Muzeum Podróżników kończy sala: „Polskie odkrywanie i opisanie świata”, w której pokazano wkład naszych rodaków w poznawanie nowych krain i ludów. Spośród wielu wybitnych postaci przedstawiono Jana Reinholda i Jerzego Adama Forsterów, Pawła Edmunda Strzeleckiego, Edwarda hr. Mycielskiego-Trojanowskiego, Kazimierza Nowaka, Arkadego Fiedlera, Jana Stanisława Kubarego, Olgierda Budrewicza i Borysa Malkina. Muzeum Podróżników im. Tony`ego Halika w Toruniu to prawdziwa perła dla wszystkich pasjonatów podróży, odkryć i poznawania kultur świata.

Miło nam poinformować, że dla wygody zwiedzających połączyliśmy w ramach jednego wspólnego biletu wstępu ekspozycje prezentujące sztukę pozaeuropejską w Muzeum Podróżników im. Tony’ego Halika oraz Muzeum Sztuki Dalekiego Wschodu w Kamienicy pod Gwiazdą. Oba ww. oddziały Muzeum Okręgowego w Toruniu można zwiedzać na jeden bilet.

Orientacyjny czas zwiedzania obu oddziałów wynosi około 1 godziny, lecz w praktyce jest zależny od indywidualnych preferencji zwiedzającego. Tym samym zalecamy rozpoczęcie zwiedzania minimum godzinę przed zamknięciem muzeów.

Oddziały Muzeum Okręgowego w Toruniu będą OTWARTE w następujące dni i święta:

 • 06.01 (Święto Trzech Króli)
 • 10.04 (Poniedziałek Wielkanocny)
 • 01.05 (Święto Pracy)
 • 02.05 (Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej)
 • 03.05 (Święto Konstytucji 3 Maja)
 • 19.05 (Zielone Świątki)
 • 30.05 (Boże Ciało)
 • 15.08 (Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny)
 • 11.11 (Święto Niepodległości), 26.12 (Drugi Dzień Świąt Bożego Narodzenia)

Oddziały Muzeum Okręgowego w Toruniu będą ZAMKNIĘTE w następujące dni i święta:

 • 01.01 (Nowy Rok)
 • 29.03 (Wielki Piątek)
 • 30.03 (Wielka Sobota)
 • 31.03 (Wielkanoc)
 • 01.11 (Wszystkich Świętych)
 • 24.12 (Wigilia)
 • 25.12 (I Dzień Świąt Bożego Narodzenia)
 • 31.12 (Sylwester)

Oferta specjalna

„Metamorfozy natury. Fotografie Elżbiety Dzikowskiej, biżuteria Jolanty i Andrzeja Kupniewskich”

Muzeum Podróżników im. Tony’ego Halika, oddział Muzeum Okręgowego w Toruniu zaprasza na wernisaż wystawy „Metamorfozy natury. Fotografie Elżbiety Dzikowskiej, biżuteria Jolanty i Andrzeja Kupniewskich”, który odbędzie się 7 czerwca 2024 r. o godz. 17.00. Wystawa dostępna do 27 października br. Zdaniem Elżbiety Dzikowskiej biżuteria jest pełnoprawnym dziełem sztuki, należąc do kategorii dzieł „noszonych”. W Muzeum […] więcej

Aktualności

plakat z grafika przemawiającą grafikę na grafitowym tle park z wodą

Wystawa fotografii „Wyprawa przez Lemmenjoki – największy park narodowy Europy” w Muzeum Podróżników im. Tony’ego Halika

Muzeum Podróżników im Tony‘ego Halika, oddział Muzeum Okręgowego w Toruniu, ma ogromną przyjemność zaprosić Państwa na wystawę zdjęć podróżników: Rafała Króla i Borysa Komandera. Wystawa jest dostępna dla zwiedzających do 26 maja br. Prezentowane zdjęcia są relacją z wyprawy po Parku Narodowym Lemmenjoki, który znajduje się na północy Finlandii, daleko za kołem polarnym. Park utworzono […] więcej

Spotkanie z podróżnikiem Rafałem Królem przy wystawie zdjęć pt. „Wyprawa przez Lemmenjoki – największy park narodowy Europy”

Muzeum Podróżników im. Tony‘ego Halika, oddział Muzeum Okręgowego w Toruniu, ma ogromną przyjemność zaprosić Państwa na spotkanie z podróżnikiem Rafałem Królem przy wystawie zdjęć pt. „Wyprawa przez Lemmenjoki – największy park narodowy Europy”, które odbędzie się w sobotę, tj. 25 maja 2024 r. o godz. 12.00. Natomiast w niedzielę tj. 26 maja br., o godz. […] więcej

Uzbekistan – jedwabnym i bawełnianym szlakiem. Spotkanie z podróżnikiem Krzysztofem Krygierem

Muzeum Podróżników im. Tony’ego Halika, oddział Muzeum Okręgowe w Toruniu, zaprasza na wydarzenie pt. „Uzbekistan – jedwabnym i bawełnianym szlakiem. Spotkanie z podróżnikiem Krzysztofem Krygierem”, które odbędzie się 25 kwietnia 2024 r. o godz. 17.00. Uzbekistan to jeden z najbardziej tajemniczych i wciąż nieznanych krajów Azji Centralnej. Niegdyś słynął z transportu jedwabiu, dlatego podczas spotkania […] więcej

„Wyspa Bali klejnot tropików” – spotkanie ze Zdzisławem Preisnerem

Muzeum Podróżników im. Tony’ego Halika, oddział Muzeum Okręgowego w Toruniu, zaprasza na spotkanie ze Zdzisławem Preisnerem pt. „Wyspa Bali klejnot tropików”, które odbędzie się 7 marca 2024 r. o godz. 17.00. Nazwa wyspy to synonim raju na ziemi, krainy wszelkiego piękna i szczęśliwości. Wyspa lasów deszczowych, pól ryżowych, małp i wulkanów. Jest jedną z 17 […] więcej

Terminy bezpłatnego zwiedzania ekspozycji stałych oraz zmiana cen biletów wstępu do oddziałów Muzeum Okegowego w Toruniu

Informujemy, że terminy bezpłatnego zwiedzania od 2 stycznia 2024 roku pozostają niezmienne w stosunku do 2023 roku. Zmianie ulegną ceny biletów wstępu do wszystkich oddziałów Muzeum Okręgowego w Toruniu. Cennik zamieszczamy poniżej. Wstęp na ekspozycje stałe, zgodnie z poniższym zestawieniem, będzie bezpłatny w następujące dni: WTOREK Muzeum Toruńskiego Piernika ŚRODA Ratusz Staromiejski Muzeum Podróżników im. […] więcej
Po lewej siedząca tyłem na skale kobieta, w u dołu skała, w centralnej części ocean, u góry niebo z chmurami.

„Australia – na drugim końcu świata” – spotkanie z Karoliną Balewską w Muzeum Podróżników

Zapraszamy Państwa serdecznie na spotkanie pt. „Australia – na drugim końcu świata” z Karoliną Balewską autorką książek „Droga do mojej Australii” i „W głąb mojej Australii”, które odbędzie się 19 grudnia 2023 r. o godz. 17.00 w Muzeum Podróżników im. Tony’ego Halika (ul. Franciszkańska 9/11). Karolina Balewska to gdańszczanka, która od kilkunastu lat mieszka w tropikalnym Brisbane w […] więcej