Bezpłatny E-book „Królewskie miasto – trzy stulecia przemian kultury artystycznej Torunia (1454-1793). Wystawa na 160-lecie Muzeum Okręgowego”

Prezentujemy Państwu bezpłatny katalog wystawy pt. „Królewskie miasto – trzy stulecia przemian kultury artystycznej Torunia (1454-1793). Wystawa na 160-lecie Muzeum Okręgowego” prezentowanej w toruńskim Ratuszu Staromiejskim w dniach 2 października – 28 listopada 2021.

Zorganizowana z okazji 160–lecia istnienia muzeum wystawa prezentuje miasto jako ośrodek ukształtowany na wielu płaszczyznach, którego codzienność dopełniało życie artystyczne i naukowe rozwinięte na bardzo wysokim poziomie. Toruń ukazany został jako ośrodek artystyczno-naukowy, od czasów swojego największego rozkwitu, aż po upadek spowodowany wojną północną. Wystawa uwypukla ważne elementy kształtujące kulturalny i ekonomiczny krajobraz miasta: jego symbole (herb, pieczęć, własne monety, przywileje), naukę (Gimnazjum Akademickie, Kolegium Jezuickie, szkoły parafialne), władze miejskie, dzieła sztuki i ich mistrzów, życie gospodarcze (cechy rzemieślnicze, akta cechowe, pieczęcie cechowe, handel, jarmarki), a wszystkie te zagadnienia zostaną ukazane w kontekście życia patrycjusza toruńskiego z jednej strony oraz zwykłego rzemieślnika – z drugiej.

Wersja PDF  publikacji do pobrania poniżej  ↓↓↓

>>> Królewskie miasto – trzy stulecia przemian kultury artystycznej Torunia (1454-1793). Wystawa na 160-lecie Muzeum Okręgowego