Czasowe wyłączenie od 18 lipca 2023 r. fragmentu „Galerii malarstwa i rzeźby polskiej od końca XVIII do początku XXI w.” prezentowanej w Ratuszu Staromiejskim

Szanowni Państwo, od kilkunastu miesięcy pracujemy nad przygotowaniem ekspozycji pt. „Misterium Słońca. Kopernik, syn Renesansu”, która będzie największym wydarzeniem wystawienniczym Muzeum Okręgowego w Toruniu nie tylko w bieżącym roku, ale całej 162-letniej historii instytucji oraz najważniejszym działaniem związanym z postacią Mikołaja Kopernika w Roku Kopernikańskim 2023. 

Tematem ekspozycji będzie wpływ młodzieńczych podróży Mikołaja Kopernika do Italii na jego późniejsze dokonania. Wystawa ukazywać będzie wczesnorenesansowe bogactwo sztuki włoskiej, niezmierzoną mozaikę kultur obszaru Veneto i Emilii-Romanii, wśród których kształcił się Kopernik. Znajdą się na niej wybitne dzieła malarstwa, ceramiki, meblarstwa oraz dokumenty, rękopisy i starodruki powstałe na terenie Italii pomiędzy XV a XVI w., pochodzące z wielu międzynarodowych kolekcji, m.in. z Watykanu, Włoch, Szwecji i Polski.

Plakat wystawy "Misterium Słońca. Kopernik, syn renesansu"

By móc pomieścić całe to bogactwo sztuki wspomnianego dziedzictwa, podjęliśmy odważną decyzję, by zwiększyć powierzchnię przygotowywanej wystawy do niemal 1000 m². Docelowo zajmie ona niemal wszystkie przestrzenie II piętra Ratusza Staromiejskiego. Jednak, by było to możliwe zmuszeni jesteśmy do czasowego demontażu fragmentu „Galerii malarstwa i rzeźby polskiej od końca XVIII do początku XXI w.” poświęconego sztuce polskiej od 1945 do 2010 r., prezentowanego w czterech pomieszczeniach II piętra Ratusza.

Przepraszamy za zaistniałe niedogodności, ale gwarantujemy, że „Malarstwo i Rzeźba Polska od 1945 do 2010 r.” wróci na swoje miejsce przed końcem 2023 r. i obiecujemy, że przygotowywana przez nas wystawa „Misterium Słońca. Kopernik, syn Renesansu” warta będzie chwilowych zmian w naszym planie wystaw stałych. Jesteśmy przekonani, że przyniesie ona Wam wiele radości, doznań estetycznych i wyjątkowych przeżyć. Zapraszamy zatem od 9 września na spotkanie z Kopernikiem w Italii.

O szczegółach prac nad wystawą będziemy informować na bieżąco. Zapraszamy do śledzenia informacji na temat realizacji tego niezwykłego przedsięwzięcia w social mediach, w szczególności profilu wystawy na platformie Facebook [LINK TUTAJ] oraz Instagram [LINK TUTAJ].

Zachęcamy także do skorzystania z wirtualnego spaceru po Galerii Malarstwa i Rzeźby Polskiej od 1945 do 2010 r. [LINK TUTAJ] oraz do pobrania dostępnego on-line na stronie muzeum Katalogu w wersji polskiej i angielskiej, który pod koniec 2018 roku ukazał się w formie bezpłatnego e-booka [LINK TUTAJ].