ul. Franciszkańska 9/11 Pokaż na mapie
Muzeum Podróżników im. Tony`ego Halika
tel. 56 660 56 20
w poniedziałki nieczynne
Od 27 kwietnia do 29 września: wtorek – niedziela |
10:00 – 18:00 |
Od 1 października do 30 kwietnia: wtorek – niedziela |
10:00 – 16:00 |
bilet normalny (Muzeum Podróżników + Muzeum Sztuki Dalekiego Wschodu) | 30,00 zł |
bilet ulgowy (Muzeum Podróżników + Muzeum Sztuki Dalekiego Wschodu) | 25,00 zł |
W środy wstęp na wystawy stałe i czasowe jest bezpłatny! |
OSTATNIE WEJŚCIE NA EKSPOZYCJE JEST MOŻLIWE
30 MINUT PRZED GODZINĄ ZAMKNIĘCIA MUZEUM
Muzeum Podróżników im. Tony’ego Halika w Toruniu udostępniono zwiedzającym w 2003 roku, w kamienicy przy ul. Franciszkańskiej 11, a impulsem do jego powstania był dar ponad 800 eksponatów kultur pozaeuropejskich przekazany mieszkańcom Torunia w roku 1999 przez Elżbietę Dzikowską – znaną podróżniczkę i dziennikarkę. Ofiarowany zbiór artefaktów był plonem wielu wypraw po świecie, które odbyła wraz z Tony Halikiem. Elżbieta Dzikowska każdego roku wspiera muzeum cennymi darami w postaci eksponatów etnograficznych, przywożonych z różnych odległych stron świata. Z tej to przyczyny niewielka powierzchnia muzeum szybko okazała się niewystarczająca na cele wystawiennicze. Pozyskanie sąsiadującej kamienicy, przy ul. Franciszkańskiej 9, stworzyło możliwość zaaranżowania rozbudowanej, nowoczesnej przestrzeni ekspozycyjnej. W przejętej zabytkowej kamienicy czynszowej z początku XX wieku przeprowadzono kompleksowe prace modernizacyjne i adaptacyjne, aby dostosować ją do potrzeb stale powiększającej się kolekcji pamiątek podróżniczych oraz ekspozycji czasowych w Muzeum Podróżników w Toruniu.
Głównym motywem przewodnim stałej ekspozycji w muzeum jest pasja do podróżowania i nieodparta potrzeba człowieka do odkrywania i poznawania różnorodności świata. Dlatego już hol wejściowy wprowadza zwiedzających w atmosferę historii podróżnictwa – poprzez prezentację kopii starych map obrazujących dzieje poznawania świata. Na suficie natomiast wyobrażono spersonifikowaną mapę gwiazdozbiorów, dla podkreślenia wielowymiarowości ludzkich poszukiwań w porządku świata i kosmosu, które legły u podstaw poznawania świata w końcu wieków średnich i początkach ery nowożytnej.
Pierwsza sala, zatytułowana „Tony Halik. Moja wielka przygoda”, poświęcona została najbardziej pasjonującym podróżom po Ameryce Południowej, które Halik odbył jako dziennikarz i reporter amerykańskiej sieci telewizyjnej NBC. Muzeum Podróżników w Toruniu stanowi hołd dla Halika i jego niezwykłych osiągnięć.
Pierwsze piętro dedykowane jest wyprawom Tony’ego Halika i Elżbiety Dzikowskiej, głównie po Meksyku i Gwatemali. Podróżnicy zafascynowani byli wielkością i osiągnięciami prekolumbijskich cywilizacji oraz rzemiosłem współczesnych grup etnicznych zamieszkujących terytorium dawnej Mezoameryki, zwłaszcza kultury Majów. Salę wypełniają wielokolorowe tkaniny (głównie bluzy kobiece, tzw. huipile) pochodzące z różnych wiosek z Gwatemali, a także kilka ubiorów proweniencji meksykańskiej. Szczególnie fascynuje strój kobiet, ze względu na prekolumbijski rodowód rozpoznawalny w kroju, jak i pokrywających go motywach ornamentalnych. Jednak prawdziwym rarytasem tej części wystawy jest prekolumbijska kolekcja dziewięciu ceramicznych figur tzw. Kultur Zachodu (rozwijających się od 200 r. p.n.e. do 800 r. n.e.), pochodzących z dwóch meksykańskich stanów Jalisco i Colima.
Kolejne dwie małe ekspozycje Muzeum Podróżników w Toruniu to: „W krainach łowców głów” oraz „Przez Czarny Ląd”, które ulokowane zostały na pierwszym piętrze. Elżbieta Dzikowska wyruszyła tropem plemion, które dawniej słynęły jako waleczni łowcy głów. Dotarła do trudno dostępnych wiosek ludów Asmat i Dani zamieszkujących prowincję Irian Jaya na Nowej Gwinei oraz do osad plemienia Konyak, ulokowanych w stanie Nagaland w Indiach. W tej części muzeum zaprezentowano ozdoby ciała, odznaczające się bogactwem form oraz różnorodnością wykorzystanych do ich wykonania surowców naturalnych. W latach 2004–2009 podróżniczka odbyła kilka podróży po Afryce. Wyprawa do północnej Namibii miała na celu odwiedzenie osad Himba. Kolejnym krajem na mapie podróży stała się Etiopia, gdzie w dolinie Omo i na jej obrzeżach żyją plemiona o ciekawych tradycjach i obyczajach, takie jak: Mursi, Hamer i Dassanech, skąd podróżniczka pozyskała dla Muzeum interesującą biżuterię etniczną. Z Gabonu natomiast przywiozła rytualne maski plemienia Chokwe, harfę antropomorficzną z grupy plemion Fang oraz cenną figurę przodka przypisywaną ludowi Sango.
Kolejna ekspozycja: „Wielcy podróżnicy i odkrywcy” pełni funkcje edukacyjne i poświęcona została największym dawnym podróżnikom zagranicznym. Godnymi zaprezentowania stały się postacie – Marco Polo, Krzysztof Kolumb, Vasco da Gama, Ferdynand Magellan, James Cook, Alexander von Humboldt. Biografie i dokonania tych podróżników są ważnym punktem edukacyjnym w toruńskim Muzeum Podróżników.
Drugie piętro kamienicy poświęcono dalszym kolekcjom Elżbiety Dzikowskiej, zgromadzonym na azjatyckich szlakach, ukazującym tkaniny i ozdoby z Chin oraz interesującą biżuterię z Ladakhu w Indiach, wykonaną z półszlachetnych kamieni, głównie korali i turkusów.
Ścieżkę zwiedzania w Muzeum Podróżników kończy sala: „Polskie odkrywanie i opisanie świata”, w której pokazano wkład naszych rodaków w poznawanie nowych krain i ludów. Spośród wielu wybitnych postaci przedstawiono Jana Reinholda i Jerzego Adama Forsterów, Pawła Edmunda Strzeleckiego, Edwarda hr. Mycielskiego-Trojanowskiego, Kazimierza Nowaka, Arkadego Fiedlera, Jana Stanisława Kubarego, Olgierda Budrewicza i Borysa Malkina. Muzeum Podróżników im. Tony`ego Halika w Toruniu to prawdziwa perła dla wszystkich pasjonatów podróży, odkryć i poznawania kultur świata.
Miło nam poinformować, że dla wygody zwiedzających połączyliśmy w ramach jednego wspólnego biletu wstępu ekspozycje prezentujące sztukę pozaeuropejską w Muzeum Podróżników im. Tony’ego Halika oraz Muzeum Sztuki Dalekiego Wschodu w Kamienicy pod Gwiazdą. Oba ww. oddziały Muzeum Okręgowego w Toruniu można zwiedzać na jeden bilet.
Orientacyjny czas zwiedzania obu oddziałów wynosi około 1 godziny, lecz w praktyce jest zależny od indywidualnych preferencji zwiedzającego. Tym samym zalecamy rozpoczęcie zwiedzania minimum godzinę przed zamknięciem muzeów.
Oddziały Muzeum Okręgowego w Toruniu będą OTWARTE w następujące dni i święta:
Oddziały Muzeum Okręgowego w Toruniu będą ZAMKNIĘTE w następujące dni i święta: