Spotkania kuratorskie przy wystawie „Wojenna rzeczywistość Torunia w zwierciadle niemieckiej propagandy Fotografie”

Muzeum Okręgowego w Toruniu zaprasza do Ratusza Staromiejskiego na serię spotkań kuratorskich z dr Iwoną Markowską przy wystawie „Wojenna rzeczywistość Torunia
w zwierciadle niemieckiej propagandy. Fotografie”, które odbędą się w pierwszej połowie sierpnia.

Fotografia przedstawia tłum stojących ludzi siedmioro na pierwszym planie patrzy w obiektyw aparatu, a jeden robi zdjęcie.

Apel członków Selbstschutzu na Rynku Staromiejskim, Fot. Hermann Spychalski, 15 października 1939 r., ze zbiorów Archiwum Państwowego w Toruniu

7 września 1939 roku wojska Wehrmachtu zajęły Toruń. Dla mieszkańców rozpoczął się trudny czas okupacji. W zbiorach Muzeum Okręgowego oraz Archiwum Państwowego w Toruniu zachowała się unikatowa kolekcja około trzech tysięcy fotografii, wykonanych w latach 1939–1944 na zlecenie niemieckich władz miasta.
W Trzeciej Rzeszy fotografia stała się jednym z narzędzi wykorzystywanych w krzewieniu i umacnianiu narodowosocjalistycznej ideologii. Jej celem było m.in. uzasadnienie agresji na państwo polskie koniecznością zdobycia nowej przestrzeni życiowej (Lebensraum) dla narodu niemieckiego, a tym samym uzyskanie w społeczeństwie niemieckim akceptacji dla polityki prowadzonej przez Adolfa Hitlera.

Zapraszamy na opowieść nie tylko o okupowanym mieście, ale także o potężnym narzędziu, jakim była i jest propaganda. Pokazane fotografie pozwalają obnażyć jej mechanizmy. Obraz wojennego Torunia wykreowany przez Niemców jaskrawo kontrastował z prawdziwą codziennością w tym trudnym dla Polaków okresie.

Udział w spotkaniu w cenie biletów wstępu.

Miejsce: Ratusz Staromiejski, Mała Galeria

Terminy:
• 4 sierpnia 2022 r. (czwartek), godz. 16.30
• 6 sierpnia 2022 r. (sobota), godz. 15.00
• 11 sierpnia 2022 r. (czwartek), godz. 16.30

Więcej o wystawie „Wojenna rzeczywistość Torunia w zwierciadle niemieckiej propagandy Fotografie”