Wystawa „Wojenna rzeczywistość Torunia w zwierciadle niemieckiej propagandy. Fotografie”

7 września 1939 roku wojska Wehrmachtu zajęły Toruń. Dla mieszkańców rozpoczął się trudny okres okupacji. W zbiorach Muzeum Okręgowego oraz Archiwum Państwowego w Toruniu zachowała się unikatowa kolekcja, składająca się z około trzech tysięcy fotografii, wykonanych w latach 1939–1944 na zlecenie niemieckich władz miasta. Mają one nieocenioną wartość dokumentalną i historyczną, jednak trzeba pamiętać, że nie pokazują rzeczywistego obrazu okupacji w Toruniu wraz z wszechobecnym terrorem, prześladowaniami, eksterminacją i strachem, które na każdym kroku dotykały polskich mieszkańców grodu Kopernika. Na materiał prezentowany na wystawie należy patrzeć jak na imaginację, wytworzoną w trybach niemieckiej maszyny propagandowej.

Plakat do wystawy "Wojenna rzeczywistość..."

W Trzeciej Rzeszy fotografia stała się jednym z narzędzi wykorzystywanych w krzewieniu i umacnianiu narodowosocjalistycznej ideologii. Jej celem było m.in. uzasadnienie agresji na państwo polskie koniecznością zdobycia nowej przestrzeni życiowej (Lebensraum) dla narodu niemieckiego, a tym samym uzyskanie w społeczeństwie niemieckim akceptacji dla polityki prowadzonej przez Adolfa Hitlera.
Prezentowane obrazy pozwalają obnażyć mechanizmy niemieckiej propagandy oraz pokazać cynizm i obłudę ówczesnych władz miasta. Obraz Torunia wykreowany przez okupanta jaskrawo kontrastował z prawdziwą codziennością w tym trudnym dla Polaków okresie.

Wystawa została zrealizowana przez Muzeum Okręgowe w Toruniu w partnerstwie z Archiwum Państwowym w Toruniu.

 

„Wojenna rzeczywistość Torunia w zwierciadle niemieckiej propagandy. Fotografie”
Ratusz Staromiejski
Wernisaż: 27 maja 2022 r. o godz. 17.00
Wystawa czynna: 28 maja–14 sierpnia 2022 r.
Kurator wystawy: dr Iwona Markowska
Aranżacja plastyczna: dr Tomasz Pietrzyk