„Baśnie pisane srebrem. Wystawa sztuki jubilerskiej Iwony Tamborskiej” – wystawa czynna do 15 sierpnia br.

Muzeum Okręgowe w Toruniu zaprasza do Ratusza Staromiejskiego na zwiedzanie ekspozycji pt. „Baśnie pisane srebrem. Wystawa sztuki jubilerskiej Iwony Tamborskiej”. Skąd tytułowe „Baśnie”? Co skrywają prace artystki i jak powstają? Proszę nam wierzyć, że nie jest to zwykła biżuteria. Każda praca to fascynująca opowieść o świecie, którego często nie zauważamy, to piękno utrwalone w niewielkich przedmiotach, które zachwyca i intryguje.

Biżuteria jest wyjątkową formą sztuki i jednym z przejawów godnych podziwu ludzkich umiejętności zamkniętych w jednym malutkim przedmiocie. Wymaga nie tylko ciągłego rozwoju człowieka jako twórcy i artysty, który ma coś ważnego do powiedzenia światu, ale także człowieka jako rzemieślnika, bo nie wybacza najmniejszych błędów technicznych. Wartość tej ogromnej pracy, którą wykonuje się własnymi rękami, umysłem i duszą, jest jeszcze większa, gdy jest wykonana z unikalnych, pięknych i drogich materiałów, bo często wymaga poświęcenia się artysty-jubilera dla aktu tworzenia. Vivienne Becker, znana historyczka sztuki, powiedziała, że w starożytności złotnicy byli postrzegani niemal jak kapłani, ponieważ poprzez swoją natchnioną pracę mieli niemal bezpośredni kontakt z bogami.

Plakat wystawy, na białym tle prezentowana jest bogato zdobiony obiekt biżuteryjny

Iwona Tamborska całe swoje życie poświęca na tworzenie przedmiotów, które wysyłają taki przekaz. Jej wystawa jest zaproszeniem do imersji w świat wyobraźni i dostrzeżenia otaczającego piękna jej oczami. Wrażliwa dusza może przeczytać w tych biżuteryjnych opowieściach o pięknie świata. Artystka uprawia sztukę uważności – stara się zrozumieć, jak zbudowane są płatki, skrzydła owadów, jak mienią się drobne ziarenka piasku. Koncentruje się szczególnie na tych najmniejszych rzeczach, które są dla niej piękne i magiczne. I to właśnie pokazuje w swojej biżuterii: bajkowy świat, który nas otacza, historie, które mogą się wokół nas wydarzyć, gdybyśmy tylko mogli je dostrzec. Stara się snuć w srebrnych rzeźbach opowieści o pięknie wokół nas, ale także o smutku i głębokich emocjach, z którymi zmagamy się każdego dnia – często niezauważalnie. Bo w jej oczach te emocje sprawiają, że ludzie stają się piękniejsi i prawdziwi.

Wystawa prezentuje 42 przedmioty sztuki jubilerskiej w stylistyce nawiązującej do secesji, z których część wróciła niedawno z Muzeum Narodowego w Chinach, część prezentowana była tylko na wystawie w Genewie, a część powstała specjalnie z myślą o tym wydarzeniu.

Informacja powstała na podstawie tekstu Iwony Tamborskiej.

__________________

„Baśnie pisane srebrem. Wystawa sztuki jubilerskiej Iwony Tamborskiej”
Wernisaż wystawy: 24 czerwca 2023 r. o godz. 17.00
Czas trwania wystawy: 25 czerwca – 15 sierpnia 2023 r.

Szanowni Państwo, uprzejmie informujemy, iż z przyczyn technicznych związanych z aranżacją wystawy „Misterium Słońca. Kopernik, syn renesansu”,
która uświetni obchody 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika, wystawa „Baśnie pisane srebrem. Wystawa sztuki jubilerskiej Iwony Tamborskiej”
dostępna będzie dla zwiedzających do 15 sierpnia 2023 r. Przepraszamy za zaistniałe niedogodności.

Miejsce: Ratusz Staromiejski w Toruniu
Kurator z ramienia Muzeum Okręgowego: dr Michał Kurkowski

__________________