Judas, calaveras, alebrijes – opowieść o meksykańskiej sztuce z papieru

Muzeum Okręgowe w Toruniu zaprasza do Muzeum Podróżników im. Tony’ego Halika na oprowadzanie towarzyszące wystawie „Alebrijes. Fantastyczne stworzenia w sztuce ludowej Meksyku”. Spotkanie poprowadzi antropolożka dr Marta Skwirowska (Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie) w sobotę 8 lipca 2023 r. o godz. 12.00.

W trakcie oprowadzania przybliżymy historię tworzenia obiektów w technice cartonería, znanej na gruncie europejskim jako papier-mâché. Obiekty te przynależą do kategorii sztuki efemerycznej, umiejscowionej i wykorzystywanej w trakcie świąt religijnych, takich jak Wielkanoc oraz meksykańskiego Dnia Zmarłych, a także świąt współcześnie wykreowanych, jak np. Pochód Monumentalnych Alebrijes na cześć ich twórcy Pedro Linaresa.

Zapraszamy serdecznie do wzięcia udziału w spotkaniu.

Uczestnictwo w spotkaniu wstęp wolny.

Wydarzenie na Facebooku dostępne jest pod linkiem: [LINK TUTAJ]

Proj. K. Deczyński

 

Fot. M. Skwirowska

 

Fot. M. Skwirowska

Biogram:

Dr Marta Skwirowska, antropolożka, kustoszka w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie, stypendystka rządu meksykańskiego, stażystka w Museo de América w Madrycie. W Meksyku prowadziła badania wokół obrzędowości i meksykańskiej sztuki ludowej (arte popular), w tym sztuki efemerycznej. Autorka tekstów o kulturze i sztuce Meksyku. W Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie zajmuje się kolekcją obu Ameryk.

____________

Spotkanie z dr Martą Skwirowską przy wystawie „Alebrijes. Fantastyczne stworzenia w sztuce ludowej Meksyku”

Muzeum Podróżników im. Tony’ego Halika, ul. Franciszkańska 11

8 lipca 2023 r.,  godz. 12.00