Alpy Albańskie – Góry Przeklęte. Spotkanie z podróżnikiem Rafałem Królem

Muzeum Podróżników im Tony’ego Halika, oddział Muzeum Okręgowego w Toruniu, zaprasza na spotkanie z podróżnikiem Rafałem Królem, które odbędzie się 15 września 2023 r. o godz. 17.00. Tematem prelekcji będą Góry Północnoalbańskie, czyli Alpy Albańskie – Góry Przeklęte, jedne z ostatnich dzikich gór Europy, w których podróżnicy, wspinacze i naukowcy wciąż mają wiele do odkrycia…

W 2013 r. ekspedycja brytyjska odkryła tu lodowce, udowadniając jednocześnie, że to w tych górach, a nie w Alpach znajdują się najbardziej na południe wysunięte lodowce w Europie. Niezbadana jest też fauna i flora tego miejsca. Dla podróżnika to niezwykła okazja do doświadczenia w XXI w. gór bez wyciągów, maszyn koszących trawę czy pracujących w polu. Dla turystów z Polski, gdzie zadeptane Tatry są rajem utraconym, góry Albanii to cud na Ziemi. Serbowie, Czarnogórcy i Albańczycy nazywają je Prokletije. Ta palisada gór zamyka Albanię od północy i tworzy barierę na granicy z Czarnogórą. Formalnie są najwyższym pasmem gór Dynarskich. Prowadzi do nich tylko jedna, kręta i niedostępna zimą droga.

Alpy Albańskie są wyższe niż Tatry. Choć wsie i ostatnie osady, do których prowadzi droga, są rozlokowane na wysokości około 600 m n.p.m., to najwyższe szczyty mają ponad 2600 metrów wysokości (Maje e Jezerces 2694 m n.p.m.). Wycieczki w góry wymagają dobrej kondycji i pokonywania przewyższeń od ponad 1000 do nawet 2000 metrów w pionie.

Rafał Król

Fot. Rafał Król

Rafał Król to eksplorator, podróżnik, polarnik, fotografik, projektant sprzętu stosowanego w ekstremalnych warunkach, publicysta, ekspert ds. bezpieczeństwa i survivalu, twórca serwisu internetowego poświęconego podróżom i bezpieczeństwu. Zrealizował wiele wypraw w skrajnie trudnych warunkach, jak m.in.: zimowe przejście największych parków narodowych w Szwecji; pierwsze piesze zimowe przejście Islandii i pierwsze zimowe przejście lodowca Vatnajokull, największego lodowca na Ziemi znajdującego się poza obszarami polarnymi; pionierskie przejście przez polarny las Lemmenjoki, największy w Europie Park Narodowy; samotna ekspedycja polarna na Spitsbergenie i wiele innych. Od kilku lat współpracuje z Muzeum Podróżników im. Tony’ego Halika w Toruniu, gdzie w 2016 r. zrealizował wystawę pt. „Kajakami po morzu dookoła północnego Spitsbergenu”.

Alpy Albańskie – Góry Przeklęte. Spotkanie z podróżnikiem Rafałem Królem

Miejsce: Muzeum Podróżników im. Tony’ego Halika, ul. Franciszkańska 9/11

Termin: 15 września 2023 r., godz. 17.00

Wstęp wolny! Serdecznie zapraszamy!