Rozpoczynamy nabór prac do kolejnej 3. edycji konkursu „Jestem wolny – jestem sobą!”

Muzeum Okręgowe w Toruniu zaprasza wszystkich zainteresowanych do wzięcia udziału w 3. edycji konkursu plastycznego na plakat profilaktyczny „Jestem wolny – jestem sobą!”. Celem konkursu jest przede wszystkim szerzenie wiedzy na temat profilaktyki uzależnień i radzenia sobie z różnymi zagrożeniami. Proponujemy zrobić to poprzez sztukę, dlatego zachęcamy młodych ludzi do aktywności artystycznej i twórczego zaprezentowania problematyki uzależnień. Działanie to skierowane jest do dzieci i młodzieży w wieku od 7 do 18 lat, a prace można nadsyłać na adres Muzeum Okręgowego w Toruniu do 17 kwietnia 2024 r.

Maja Kilanowska, lat 9, Jestem wolny-jestem sobą, 2023

We współczesnym świecie, na dziecko stające się nastolatkiem i dołączające do różnych grup rówieśniczych (w szkole, kołach zainteresowań, miejscu zamieszkania), czyha wiele niebezpieczeństw, które poprzez niekorzystny splot okoliczności, brak wiedzy, błędy wychowawcze mogą stać się realnymi zagrożeniami, mającymi wpływ na zdrowie i przyszłe życie młodego człowieka. Oprócz wciąż „modnych” uzależnień takich jak: alkohol, nikotyna czy różne formy substancji psychoaktywnych (dopalacze, narkotyki) ostatnie dekady przyniosły nowe formy uzależnień. Postęp cywilizacyjny i gwałtowny rozwój technologiczny sprawiły, że powszechnie dostępne stały się nowoczesne urządzenia – telefony komórkowe, tablety czy laptopy dające szybki i bezproblemowy dostęp do Internetu. Ułatwia to codzienne funkcjonowanie i organizowanie wielu aktywności, ale niesie też potencjalne niebezpieczeństwo w postaci trudno zauważalnego, podstępnego uzależnienia od gier internetowych, mediów społecznościowych czy hazardu dostępnego w sieci.

Zuzanna Oler, lat 12, Kocham siebie – mknę po szczęście, 2023

Dwie edycje, które odbyły się w latach poprzednich 2022 i 2023, dały świetne rezultaty „profilaktyki sztuką” i zachęciły wielu młodych ludzi do dzielenia się swoją samoświadomością i uzdolnieniami artystycznymi. Udział w profesjonalnej ekspozycji muzealnej dał wielką satysfakcję przede wszystkim samym uczestnikom, ale także opiekunom plastycznym i rodzinom. Zaprezentowaliśmy w muzeum ponad 150 prac w kilku kategoriach wiekowych. Warsztaty terapeutyczne natomiast, prowadzone przez psychologów, cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. Pokazały, jak ważnym obecnie tematem dla młodego pokolenia jest budowanie pewności siebie w duchu poszanowania drugiego człowieka. W tym roku również przewidujemy kilkadziesiąt spotkań terapeutycznych, które będą poruszały istotne zagadnienia jak kształtowanie samoświadomości uczestników, promocja różnych form spędzania wolnego czasu oraz budowanie poczucia własnej wartości poprzez kulturę i sztukę.

Udział w konkursie zwieńczony zostanie ekspozycją wybranych przez jury prac w Ratuszu Staromiejskim w Toruniu. Nagrodzone prace prezentowane będą także w przestrzeni miejskiej – na bilbordach przy placu Mariana Rapackiego. Dodatkowo przewidzieliśmy nagrody, które pomogą w realizacji innych ciekawych projektów i być może zainspirują do nowych artystycznych wyzwań.

Zachęcamy do udziału w wyjątkowym Konkursie Plastycznym dla Dzieci i Młodzieży „Jestem wolny – jestem sobą!”. Aby wziąć udział w konkursie należy wypełnić poniższe formularze:

a, prace należy przesłać do 17 kwietnia 2024 r. na adres:

Muzeum Okręgowe w Toruniu

Dział Edukacji | Dział Promocji

Rynek Staromiejski 1

87-100 Toruń

z dopiskiem „Jestem wolny – jestem sobą!”

W razie pytań bądź wątpliwości zapraszamy do kontaktu:

Piotr Pietrucki – p.pietrucki@muzeum.torun.pl, tel. 56 660 56 05

Justyna Laskowska – j.laskowska@muzeum.torun.pl, tel. 56 660 56 89

Zapraszamy do zapoznania się z regulaminem oraz wypełnienie oświadczeń i formularza RODO.

Czekamy na Wasze kreacje. Hasło z poprzedniej edycji wydaje się nadal aktualne, także – bądźmy sobą, bądźmy wolni, bądźmy kreatywni!

________

Konkurs i wystawę dofinansowano ze środków Gminy Miasta Toruń