III Noc Muzeów w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa – „Pod niebem Kopernika”

Muzeum Okręgowe w Toruniu zaprasza na III Noc Muzeów związaną z obchodami Europejskich Dni Dziedzictwa, która odbędzie się 9 września 2023 r. (sobota) w godz. 18.00–22.00 pod hasłem „Pod niebem Kopernika”. Udostępnione zostaną trzy oddziały – Ratusz Staromiejski, Dom Mikołaja Kopernika oraz Muzeum Historii Torunia w Domu Eskenów. Wstęp na wieżę Ratusza Staromiejskiego w cenie promocyjnej. Serdecznie Państwa zapraszamy!

Program:

RATUSZ STAROMIEJSKI (Rynek Staromiejski 1)

19.00 – Spotkanie z autorami i aktorami filmu „Koniec, który wieńczy dzieło”, towarzyszącemu wystawie „Misterium słońca. Kopernik syn renesansu” – I p., Sala Mieszczańska

20.00 – Mistrzowie grafiki europejskiej – spotkanie na wystawie „Misterium słońca. Kopernik syn renesansu”, II p. (S. Stenka) – liczba uczestników ograniczona do 20 os. – obowiązują wejściówki

Wejściówki do pobrania TUTAJ

Wejścia na wystawę obędą się w grupach 20-osobowych, co 20 minut. Wejściówki do pobrania udostępnione zostaną wkrótce.

Fot. K. Deczyński

DOM MIKOŁAJA KOPERNIKA (ul. Kopernika 15/17)

18.15 – spotkanie z kurator przy wystawie czasowej „Pamięć bardzo rzeczowa. Wystawa pamiątek kopernikańskich” (A. Lubowicka)
19.30, 20.30 – „O obrotach” – spotkanie przy prasie drukarskiej (druk karty z dzieła Kopernika) – piwnica, sala edukacyjna (P. Pietrucki), liczba uczestników ograniczona do 15 os. – obowiązują wejściówki

Wejściówki do pobrania TUTAJ

Fot. K. Deczyński

MUZEUM HISTORII TORUNIA W DOMU ESKENÓW (ul. Łazienna 16)

18.00 – „Kim był Mikołaj Kopernik z wykształcenia?” – pogadanka przy wystawie, I p. (K. Pietrucka)
19.00 – „Toruń w czasach Kopernika – kilka faktów do uporządkowania” – prelekcja z pokazem, pwinica edukacyjna (dr A. Sumowska)
20.00 – „Mikołaj Kopernik i ekonomia” – prezentacja multimedialna, piwnica edukacyjna (R. Żytkowicz)

Ponadto:

• Nocna panorama Torunia – wejście na wieżę Ratusza Staromiejskiego w promocyjnej cenie 12 zł (od 18.00 do 21.30)
  • Kiermasz wydawnictw muzealnych w Ratuszu Staromiejskim, w godz. 18.00–21.30, I p.

Przedsięwzięcie wsparte finansowo przez Gminę Miasta Toruń

Ilustracja przedstawia herb Torunia