Dies Natalis Copernici 2023 | 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika

19 lutego, jak co roku, świętujemy urodziny Mikołaja Kopernika – postaci dla Torunia niezwykle ważnej, która nie tylko na trwałe zapisała się w historii światowej nauki, ale jest też jednym z najwybitniejszych bohaterów polskiej historii.

Tegoroczna edycja Dies Natalis Copernici jest wyjątkowa, gdyż tym wydarzeniem Muzeum Okręgowe w Toruniu włączy się w organizację Dnia Nauki Polskiej, którego uroczysta Gala przygotowywana przez nowo powołaną Akademię Kopernikańską odbędzie się w Sali koncertowej Centrum Kulturalno-Kongresowego Jordanki.

W ramach gali odbędzie się m.in. uroczystość uhonorowania wybitnych uczonych polskich, wykład noblowski, inauguracja kongresu kopernikańskiego. Wydarzenie zwieńczy koncert w ramach Dies Natalis Copernici uznanego duetu artystów – kontratenora operowego Jakuba Orlińskiego oraz pianisty Michała Biela.

Podczas wieczoru odbędą się m.in.:

18.20-18.50 – Wykład prof. P. J. E. Peeblesa
18.50-19.20 – Wykład prof. Michel Mayora
19.20-20.00 – Koncert Jakuba Orlińskiego

 

Mikołaj Kopernik, postać mężczyzny w ciemnych włosach do ramion

fot. K. Deczyński

Od środy 22 lutego zapraszamy serdecznie do Ratusza Staromiejskiego. Tego dnia udostępniona zostanie wystawa „Ze wszech ksiąg najbardziej godna przeczytania… Wokół De revolutionibus” poświęcona jest największemu dziełu życia Mikołaja Kopernika „De revolutionibus orbium coelestium”. Z okazji 550. rocznicy urodzin wielkiego astronoma w Sali Królewskiej Ratusza Staromiejskiego zostaną  zaprezentowane m.in. dwa pierwsze wydania  „De revolutionibus orbium coelestium”. Libri VI (Norymberga 1543).

Ekspozycja, podejmując temat „De revolutionibus orbium coelestium” i jego późniejszej recepcji,  powstała w oparciu o pięć chronologicznie i tematycznie powiązanych części, z których najważniejsza to pokaz trzech najwcześniejszych wydań „De revolutionibus…”: Norymberga 1543, Bazylea 1566, Amsterdam 1617. Pozostałe części, które tworzą wystawę to Dzieła przedkopernikańskie, stanowiące fundament badań Kopernika, Dzieła pokopernikańskie, prezentujące recepcję jego odkrycia wśród późniejszych uczonych. Uwzględnione zostały także późniejsze i współczesne wydania „De revolutionibus…” aż do XXI w. Pokaz zabytków piśmiennictwa dopełnia bogaty wybór ikonografii kopernikańskiej w formie ekspozycji grafiki z okresu od XVI do XX w.

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych do odwiedzenia wystawy, jest to jedyna taka okazja, aby zobaczyć pierwsze, ale również drugie i trzecie wydania „De revolutionibus orbium coelestium” w jednym miejscu.

Grafika związana z obchodami 550. rodziny urodzin Mikołaja Kopernika.

Autorka: Monika Bojarska