Wystawa „Ze wszech ksiąg najbardziej godna przeczytania… Wokół De revolutionibus Mikołaja Kopernika”

Wystawa poświęcona jest największemu dziełu życia Mikołaja Kopernika „De revolutionibus orbium coelestium”. Z okazji 550. rocznicy urodzin wielkiego astronoma w Sali Królewskiej Ratusza Staromiejskiego zostaną  zaprezentowane m.in. dwa pierwsze wydania  „De revolutionibus orbium coelestium”. Libri VI (Norymberga 1543).

I wydanie „De revolutionibus…”, Norymberga 1543, zbiory Biblioteka Uniwersytecka, fot. Krzysztof Deczyński

Ekspozycja podejmując temat „De revolutionibus orbium coelestium” i jego późniejszej recepcji,  powstała w oparciu o pięć chronologicznie i tematycznie powiązanych części, z których najważniejsza to pokaz trzech najwcześniejszych wydań „De revolutionibus…”: Norymberga 1543, Bazylea 1566, Amsterdam 1617. Pozostałe części, które tworzą wystawę to Dzieła przedkopernikańskie, stanowiące fundament badań Kopernika, Dzieła pokopernikańskie, prezentujące recepcję jego odkrycia wśród późniejszych uczonych. Uwzględnione zostały także późniejsze i współczesne wydania „De revolutionibus…” aż do XXI w. Pokaz zabytków piśmiennictwa dopełnia bogaty wybór ikonografii kopernikańskiej w formie ekspozycji grafiki z okresu od XVI do XX w.

I wydanie „De revolutionibus…”, Norymberga 1543 r.,zbiory Ksiąznicy Kopernikańskiej, fot. Krzysztof Lewandowski

Z kolei na dziedzińcu Ratusza prezentowana jest wystawa planszowa, która artystycznie wizualizuje 14 egzemplarzy I wydania „De revolutionibus…” (1543), jakie znajdują się obecnie w zbiorach polskich instytucji.

Ekspozycja przygotowana została przez cztery instytucje: Bibliotekę Uniwersytecką w Toruniu, Wojewódzką Bibliotekę Publiczną – Książnicę Kopernikańską w Toruniu, Muzeum Okręgowe w Toruniu i Archiwum Państwowe w Toruniu.

„De revolutionibus orbium…”, fot.Krzysztof Deczyński

 

fot. Krzysztof Deczyński

 

stara księga, wydanie , otwarta , wystawa ksiąg

III wydanie „De Revolutionibus…”, Amsterdam 1617 zbiory MOT., fot. Michał Kłosiński

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych do odwiedzenia wystawy, jest to jedyna taka okazja aby zobaczyć pierwsze, ale również drugie i trzecie wydania „De revolutionibus orbium coelestium” w jednym miejscu.

______________________

 

Czas trwania wystawy: 22.02.2023 – 14.05.2023

Miejsce wystawy: Ratusz Staromiejski w Toruniu, Sala Królewska, hol przed Salą Królewską

Organizatorzy wystawy: Biblioteka Uniwersytecka w Toruniu, Muzeum Okręgowe w Toruniu, Wojewódzka Biblioteka Publiczna –Książnica Kopernikańska w Toruniu, Archiwum Państwowe w Toruniu

Merytoryczne przygotowanie wystawy:  Magdalena Awianowicz (Biblioteka Uniwersytecka w Toruniu), Marta Czyżak (Biblioteka Uniwersytecka w Toruniu), Elżbieta Hudzik (Biblioteka Uniwersytecka w Toruniu), Michał Kłosiński (Muzeum Okręgowe w Toruniu), Liliana Lewandowska (Biblioteka Uniwersytecka w Toruniu), Andrzej Mycio (Biblioteka Uniwersytecka w Toruniu), Krzysztof Nierzwicki (Biblioteka Uniwersytecka w Toruniu), Anna Wronka (Wojewódzka Biblioteka Publiczna – Książnica Kopernikańska w Toruniu)

Opieka konserwatorska: Oddział Konserwacji i Zabezpieczenia Zbiorów Biblioteki Uniwersyteckiej, Pracownia Ochrony Zbiorów Książnicy Kopernikańskiej, Dział Konserwacji Muzeum Okręgowego w Toruniu

Kurator wystawy z ramienia Muzeum Okręgowego w Toruniu: Michał Kłosiński

Oprawa plastyczna: Krzysztof Białowicz

Wystawie towarzyszy katalog: Ze wszech ksiąg najbardziej godna przeczytania… Wokół De revolutionibus. Katalog wystawy w Muzeum Okręgowym w Toruniu,
wydawnictwo UMK, Toruń 2023

______________________

 

Logo 550. Rocznicy Urodzin Mikołaja Kopernika