logo_top.png
sklep.png
Dom Mikołaja Kopernika
15.10.2018 Administrator
grafika

23 czerwca 2018 roku Dom Mikołaja Kopernika został ponownie otwarty dla zwiedzających

 

Nie ulega wątpliwości, że Mikołaj Kopernik urodził się w Toruniu, dlatego też tu, w dwóch zabytkowych kamienicach należących niegdyś do jego rodziny znajduje się muzeum prezentujące sylwetkę wielkiego astronoma i jego dokonania.

Dzięki gruntownej modernizacji przeprowadzonej w latach 2017–2018 Dom Mikołaja Kopernika zyskał nowy blask. Dziś jest to miejsce łączące najnowsze technologie multimedialne z historyczną tkanką zabytkowego domu średniowiecznego. Zwiedzający mogą oczekiwać wiedzy i wrażeń ogniskujących się wokół trzech tematów: nauka dawna i współczesna, życie codzienne rodziny mieszczańskiej w późnogotyckim hanzeatyckim domostwie oraz życie i dzieło Mikołaja Kopernika.

Na gości czeka nowoczesna, multimedialna, interaktywna ekspozycja wykorzystująca najwspanialsze osiągnięcia współczesnego muzealnictwa: aplikację na smartfony, dzięki której zwiedzający mogą pogłębiać swoją wiedzę związaną z wystawą, audioprzewodnik w trzech wersjach językowych (polskiej, angielskiej i niemieckiej) także z audiodeskrypcją, rozszerzoną rzeczywistość, kino 4D z filmami opowiadającymi o rozwoju astronomii, historii wszechświata, wielkich odkryciach naukowych czy życiu w średniowiecznym Toruniu, hologramy oraz projekcje rozgwieżdżonego nieba.

Architektura XV-wiecznego gotyckiego domu i zabytki z epoki pozwoliły również na odtworzenie realiów życia codziennego ukazujących funkcjonowanie mieszczan we wnętrzach późnośredniowiecznego domostwa. Liczne obiekty, zwłaszcza pokazujące kulturę materialną i zwyczaje mieszczan toruńskich pochodzą z wykopalisk archeologicznych z terenów Starego i Nowego Miasta Torunia.

Unikatową atrakcją jest udostępnienie zwiedzającym wyjątkowej, średniowiecznej więźby dachowej, na której rozgrywa się pokaz rozgwieżdżonego nieba, przypominający, że to właśnie tutaj po raz pierwszy młody Mikołaj skierował swe oczy ku gwiazdom.

Budynek, w którym mieści się Muzeum określany przez historyków tzw. domem – składem to  kamienica łącząca funkcje mieszkalne i magazynowe. Był popularny w kręgu miast należących do Hanzy, dlatego też część sal, tj. kantor kupca, piwnice, Wysoka Sień czy magazyn, nawiązują bezpośrednio do średniowiecznego handlu, którego uczestnikiem był kupiec Mikołaj Kopernik – ojciec astronoma.

 

KINO 4D:

Opisy filmów:

 

Mikołaj Kopernik w Toruniu

(20 min.)

Toruńskie dzieje Mikołaja Kopernika i jego rodziny. Ukazane zostaną miejsca, w których żył i uczył się młody astronom oraz losy jego najbliższych.

 

Wszechświat

(20 min.)

Zrealizowany z wielkim rozmachem film prezentujący obecny stan wiedzy na temat Wszechświata i jego historii, począwszy od Wielkiego Wybuchu, na ostatnich badaniach Alberta Einsteina kończąc.

 

Mikołaj Kopernik – poprzednicy i następcy

(20 min.)

Historia badań kosmosu i wiedzy na temat astronomii z okresu przed i po przewrocie kopernikańskim. Zaprezentowane zostaną także sylwetki słynnych badaczy kosmosu. 

 

Repertuar kina 4D (maj – wrzesień):

 

10:20Mikołaj Kopernik w Toruniu

11:00Wszechświat

11:40Mikołaj Kopernik – poprzednicy i następcy

12:20Mikołaj Kopernik w Toruniu

13:00Wszechświat

13:40Mikołaj Kopernik – poprzednicy i następcy

14:20Mikołaj Kopernik w Toruniu

15:00 Wszechświat

15:40Mikołaj Kopernik – poprzednicy i następcy

16:20Mikołaj Kopernik w Toruniu

17:00Wszechświat

17:40Mikołaj Kopernik – poprzednicy i następcy

18:00 – zamknięcie muzeum 

 

Repertuar kina 4D (październik – kwiecień):

 

10:20Mikołaj Kopernik w Toruniu

11:00Wszechświat

11:40Mikołaj Kopernik – poprzednicy i następcy

12:20Mikołaj Kopernik w Toruniu

13:00Wszechświat

13:40Mikołaj Kopernik – poprzednicy i następcy

14:20Mikołaj Kopernik w Toruniu

15:00 Wszechświat

15:40Mikołaj Kopernik – poprzednicy i następcy

16:00 – zamknięcie muzeum

 

 

 

 

Wyślij link mailem
PDF
DRUKUJ
POWRÓT
WYPOWIEDZ
SIĘ
Polecamy
dom eskenów_resize.jpg
dom mk_resize.jpg