Dotacja Prezesa Rady Ministrów zadania realizowanego przez Muzeum Okręgowe w Toruniu pn. „W Stronę Słońca”

Z wielką radością informujemy o dotacji przyznanej Muzeum Okręgowemu w Toruniu z rezerwy Prezesa Rady Ministrów na realizację zadania „W STRONĘ SŁOŃCA. Zabezpieczenie bezcennego obrazu Mikołaja Kopernika wraz z programem działań inwestycyjnych Muzeum Okręgowego w Toruniu w celu podniesienia kompetencji i jakości oferty programowej instytucji w ramach ogólnopolskich obchodów 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika”.

Bardzo dziękujemy za wsparcie i przeznaczone środki, bez których przygotowanie nowej oprawy słynnego portretu Mikołaja Kopernika, a także modernizacja infrastruktury wystawienniczej i przestrzeni muzealnej byłaby niemożliwa.

Portret Mikołaja Kopernika (tzw. gimnazjalny). Obraz umieszczony za szybą, zawieszony na czerwonym tle.

Fot. K. Deczyński

Gabloty ekspozycyjne (wysokie, oświetlone), w którym wyłożono księgi - najstarsze wydania De revolutionibus.

Fot. K. Deczyński

Dotacja z rezerwy budżetu państwa w wysokości 500 000 zł na realizację zadania, obejmowała pięć następujących elementów:

• opracowanie projektu i wykonanie nowej oprawy prezentacji portretu Mikołaja Kopernika z Sali Mieszczańskiej w Ratuszu Staromiejskim,
  • zakup oświetlenia do przestrzeni ekspozycyjnej w holu przed Salą Królewską oraz uzupełnienie oświetlenia w przestrzeni ekspozycyjnej drugiego piętra,
  • modernizację Ratusza Staromiejskiego w celu podniesienia jakości obsługi gości korzystających z oferty Muzeum Okręgowego w Toruniu w ramach ogólnopolskich obchodów 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika,
  • zakup gablot wystawienniczych celem wykorzystania w planowanych wystawach czasowych, związanych z jubileuszem roku kopernikańskiego
  • zamówienie usług wykonania przeszklonego zamknięcia wschodniego skrzydła galerii ekspozycyjnej drugiego piętra, celem zapewnienia stabilnych warunków ekspozycyjnych dla prezentacji cennych artefaktów zabytkowych.

Jednym z powyższych elementów jest realizacja opracowania projektu i wykonanie nowej oprawy prezentacji portretu Mikołaja Kopernika z Sali Mieszczańskiej w Ratuszu Staromiejskim, którego koszt wyniósł 130 227,22 zł.

Wkład własny Muzeum Okręgowego w Toruniu w realizację całości projektu wyniósł 125 145 zł.

Szczegółowe rozdysponowanie środków rezerwy ogólnej:  Przyznanie Wojewodzie Kujawsko-Pomorskiemu, z ogólnej rezerwy budżetowej, środków finansowych, z przeznaczeniem dla Gminy Miasta Toruń na dofinansowanie zadania realizowanego przez Muzeum Okręgowe w Toruniu pn. „W STRONĘ SŁOŃCA. Zabezpieczenie bezcennego obrazu Mikołaja Kopernika wraz z programem działań inwestycyjnych Muzeum Okręgowego w Toruniu w celu podniesienia kompetencji i jakości oferty programowej instytucji w ramach ogólnopolskich obchodów 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika”

Więcej informacji mogą Państwo znaleźć na stronie: [LINK TUTAJ]

Logo Ministerstwa Finansów