Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Okręgowego w Toruniu

Od ponad 40 lat Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Okręgowego wspiera Muzeum Okręgowe w Toruniu, upowszechnia jego zbiory, a także historię i sztukę Torunia. Przez ostatnie trzy dekady zmieniły się polskie placówki muzealne, formy promocji i edukacji, zmienił się także charakter i zakres działalności towarzystwa. Obecnie pomaga ono w przygotowaniu imprez kulturalnych (np. popularnych Nocy w Muzeum), aukcji, odczytów i konferencji. Finansowo i organizacyjnie wspiera edukację muzealną (zajęcia i warsztaty oraz Międzynarodowy Konkurs Plastyczny dla Dzieci i Młodzieży „Moja Przygoda w Muzeum”), jak również działalność wystawienniczą Muzeum.

Od kilku lat koordynuje wypożyczenia wystaw, m. in. ekspozycji „Świat toruńskiego piernika” czy „Z Torunia do gwiazd. Opowieść o Mikołaju Koperniku”. Towarzystwo jest inicjatorem druku pocztówek promujących zbiory muzealne, reprintów grafik oraz folderów, materiałów posesyjnych i książek, m. in. katalogu wystawy jubileuszowej „150 lat Muzeum Okręgowego w Toruniu. 1861-2011”; „Plastyka Torunia 1920-1939. Konfraternia Artystów w Toruniu, Towarzystwo Przyjaciół Sztuk Pięknych”, „Kolekcja Pakoska” czy „Piernikowy Świat”. Na specjalnych spotkaniach z artystami, kolekcjonerami bądź kuratorami wystaw członkowie Towarzystwa mają okazję poznawać bliżej specyfikę pracy i zbiory poszczególnych działów Muzeum, prywatne kolekcje oraz muzealne ekspozycje. Na wycieczkach zgłębiają tajniki polskich muzeów: dworów i zamków, parków etnograficznych, rezerwatów archeologicznych, muzeów diecezjalnych i biograficznych.

W kwietniu 2023 r. przedstawiciele Zarządu Towarzystwa Przyjaciół Muzeum Okręgowego w Toruniu zaproponowali następujące terminy oraz tematy spotkań w ciągu najbliższych miesięcy dla członków Towarzystwa:

27 maja, g. 11.00, Ratusz Staromiejski
Toruńskie kolekcje. Zbiory Agaty i Marka Rissmannów – oprowadzenie kuratorskie S.J. Stenka

31 maja, g. 17.30, Muzeum Twierdzy Toruń
Środowe spotkania z historią wojskowości

17 czerwca, g. 11.00, Muzeum Toruńskiego Piernika
Piernikowo-kreatywny. Marcin Goetz i jego pierniki – oprowadzanie kuratorskie K. Lewandowski

23 czerwca, g. 12.30, Ratusz Staromiejski
HANSEartWORKS 2023 – wernisaż wystawy

24 czerwca, g. 17.00, Ratusz Staromiejski
Biżuteria pisana srebrem, wystawa I. Tamborskiej – wernisaż wystawy

25 czerwca, g. 11.00, Dom Mikołaja Kopernika
Pamięć bardzo rzeczowa. Wystawa pamiątek kopernikańskich – oprowadzanie kuratorskie
A.M. Lubowicka

28 czerwca, g. 17.30, Muzeum Twierdzy Toruń
Środowe spotkania z historią wojskowości

Więcej informacji znajdą Państwo na stronie muzeum www.muzeum.torun.pl (o nas » towarzystwo przyjaciół muzeum okręgowego w toruniu) i na oficjalnym facebooku muzeum oraz towarzystwa.

PLIKI DO POBRANIA:

1. Statut Towarzystwa Przyjaciół Muzeum Okręgowego w Toruniu – [LINK TUTAJ]