Seminarium naukowe „Formy piernikarskie w kolekcji muzealnej”

Pasjonatów tematyki piernikarskiej, znawców i miłośników form do pierników zapraszamy do wzięcia udziału w spotkaniu „Formy piernikarskie w kolekcji muzealnej”.

Muzeum Okręgowe w Toruniu szczyci się gromadzoną od 1908 roku i systematycznie powiększaną kolekcją form do kształtowania pierników. Zbiór ten doczekał się już trzech opracowań, jednak w dalszym ciągu stanowi podstawę do badań i dalszych poszukiwań. Zakończony w 2020 roku dwuletni projekt badawczy p.n. „Od katalogu do wystawy o formach piernikarskich z Muzeum Okręgowego w Toruniu. Badania toruńskiego piernikarstwa”, realizowany we współpracy i przy finansowym wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pokazał, jak wiele wątków w historii zgromadzonych w Muzeum Okręgowym w Toruniu form do pierników pozostaje do odkrycia.

Mając na uwadze rolę form do pierników w historii Torunia oraz znaczenie klocków piernikarskich w kształtowaniu zbiorów muzealnych i kolekcji Muzeum Okręgowego w Toruniu, serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w spotkaniu „Formy piernikarskie w kolekcji muzealnej”. Wydarzenie stanowić ma forum wymiany doświadczeń, wiedzy, informacji na temat opracowywania, dokumentowania, konserwacji oraz eksponowania form do pierników, a także ich twórczego oraz edukacyjnego wykorzystania w popularyzacji wiedzy na temat dziedzictwa piernikarskiego.

Zapraszamy opiekunów zbiorów, badaczy, konserwatorów, edukatorów do nadsyłania propozycji wystąpień, zgłoszeń oraz chęci uczestnictwa w naszym projekcie.

Seminarium naukowe „Formy piernikarskie w kolekcji muzealnej”

Muzeum Toruńskiego Piernika, ul. Strumykowa 4

26 listopada 2021

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.

Kontakt: dhtp@muzeum.torun.pl

Termin nadsyłania zgłoszeń: wrzesień 2021

Formularz zgłoszeniowy: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSdj5qHS_wmaaLJwaPqegQsVzQJ_b32zZp_SxwcnD7jruRGgMw/viewform?usp=sf_link

Zastrzegamy możliwość zmiany formuły spotkania.

Wydarzenie wpisuje się w obchodzoną w 2021 roku 160. rocznicę powstania Muzeum Okręgowego w Toruniu.