Wystawa „Piernikowo-kreatywny. Marcin Goetz i jego pierniki”

Najnowsza wystawa w Muzeum Toruńskiego Piernika to prezentacja piernikarskiego dorobku Marcina Goetza z Dolnego Śląska. Spośród wielu wytwórców pierników wyróżnia go nie tylko kreatywność, ale także nieszablonowy sposób traktowania ciasta piernikowego.

mężczyzna , autor nakolorwym tle wsród napisów

„Piernik jest bardzo plastycznym ciastem, które na wiele pozwala. To ciasto proste i zarazem niezwykłe. Proste, ponieważ dbając o szczegóły, nietrudno je zrobić. Niezwykłe ze względu na smak i właściwości. Smak to miód i przyprawy korzenne. Właściwości to możliwość tworzenia niepowtarzalnych kształtów. Wszystko zależy od naszej wyobraźni.”podkreśla Marcin Goetz.

pierniczki z pomalowanymi buźkami, choinka ułozona z pierników polukrowana na biało

Fot. K. Deczyński

Marcin Goetz czuje się kontynuatorem dolnośląskich tradycji piernikarskich. Od 2008 roku w Trzcińsku pod Jelenią Górą przygotowuje i wypieka pierniki. Towarzyszy mu Barbara Milewska zajmująca się lukrowaniem. Przez lata współpracy Marcin i Barbara stworzyli zawodową parę pod wdzięcznym szyldem „Słodka Chatka”. Pierniki przygotowane przez ten duet wyróżnia charakterystyczny, rozpoznawalny styl oraz najwyższa jakość. Przemyślana koncepcja, ciekawe wzornictwo (często w połączeniu z dowcipnym komentarzem) to ich znaki rozpoznawcze.

kobieta i męzczyzna siedzący frontalnie, z wypiekami z piernika , ciastka piernikowe, chatki piernikowe

Fot. K. Lewandowski

Pierniki opatrzone logotypem „Słodkiej Chatki” są nie tylko odzwierciedleniem kunsztu zawodowego, talentu i wyobraźni autorów. Pokazują także, jak wiele możliwości niesie ze sobą ciasto piernikowe. Piernik stał się dla obojga zarówno inspiracją, zawodowym wyzwaniem, jak i tworzywem, poprzez które komentują rzeczywistość. Wykorzystują wyłącznie naturalne składniki oraz jadalne barwniki (m.in. kakao, kurkuma, soki z warzyw i owoców).

 

pan kładący pierniki na blaszce do wypieku

Fot. K. Deczyński

W „Słodkiej Chatce” powstają zarówno pierniki spożywcze, jak i dekoracyjne – figuralne. Niczym nieskrępowana wyobraźnia twórców pozwala także na swobodne łączenie obu rodzajów pierników w jednym dziele. Wypiekany jest również piernik nielukrowany, przekładany powidłami. „Twarde blaty piernikowe, przełożone powidłami, po kilku dniach stają się miękkie. Taki piernik dobrze wpisuje się w trend ruchu „slow food” – podkreśla Marcin Goetz. Tak przygotowane ciasto budzi skojarzenia z popularnym dawniej „brukowcem” i jest historycznym nawiązaniem do piernikarskich tradycji Torunia, Kujaw i Pomorza. „My po prostu lubimy się bawić ciastem piernikowym, ale zajmujemy się również piernikiem figuralnym – piernikiem, który powstaje z form. Współpracujemy z kilkoma snycerzami w Polsce, ale mamy też dostęp do kopii zabytkowych form. Współpracujemy z muzeami (m.in. Muzeum Etnograficzne we Wrocławiu, Muzeum Regionalne w Jaworze, Muzeum Toruńskiego Piernika – oddział Muzeum Okręgowego w Toruniu), instytucjami kultury, przedsiębiorstwami.” – mówi dolnośląski piernikarz. „Z piernikiem mamy dobre skojarzenia, a to przewrotnie prowokuje nas, aby za jego pomocą zwrócić uwagę na trudne, czasami bolesne tematy i zmusić do refleksji. Stąd wziął się pomysł na PSYCHOLUKIER” – kontynuuje Marcin Goetz.

postać kobiety wycisnieta w pierniku

Fot. K. Lewandowski

Wypiekając i dekorując pierniki, dolnośląscy twórcy umiejętnie czerpią z piernikarskich tradycji. Śmiałe podejście do piernikarskiego rzemiosła, znajomość różnorodnych technik, pozwala na swobodne i umiejętne ich łączenie. Przez lata działalności wypracowali własny, rozpoznawalny styl. Przygotowują pierniki inspirowane tradycją, współczesnością i aktualnymi wydarzeniami. Jak podkreśla piernikarz z Dolnego Śląska „W naszej manufakturze traktujemy ciasto piernikowe jak pachnący i jadalny materiał plastyczny.” Posługując się tym nieoczywistym tworzywem plastycznym, Marcin i Barbara – mistrzowie w swoim fachu – tworzą własną, „piernikowo-korzenną” wizję otaczającego świata. Aromatyczne, piernikowe dzieła sztuki służą zatem nie tylko kulinarnym potrzebom i artystycznym gustom. Są także nietypowym sposobem wypowiedzi, niewerbalnym środkiem przekazu.

Marcin Goetz i Barbara Milewska od kilku lat współtworzą wyjątkowy, pachnący korzennymi przyprawami projekt pn. „Miasto z piernika”. Ten aromatyczny świat w miniaturze jest znaczącym elementem „Kolejkowa” – niezwykłej atrakcji turystycznej, prezentowanej we Wrocławiu i Gliwicach.

Domki z piernika w kolorowej lukrowanej polewie

Fot. K. Deczyński

Mistrzowski duet z Dolnego Śląska od wielu lat współpracuje z Muzeum Toruńskiego Piernika (oddziałem Muzeum Okręgowego w Toruniu). Szereg przygotowanych przez nich piernikowych wypieków nadal można obejrzeć na wystawie stałej.

Małgorzata Mikulska-Wernerowicz
Muzeum Okręgowe w Toruniu
Dział Historii Toruńskiego Piernikarstwa

Zapraszamy serdecznie na wystawę do Muzeum Toruńskiego Piernika.

________________________

„Piernikowo-kreatywny. Marcin Goetz i jego pierniki”
Muzeum Toruńskiego Piernika
Wernisaż: 24 lutego 2023 r. o godz. 17.00
Wystawa czynna: 25 lutego – do 31 grudnia 2023 r.
Kuratorzy wystawy: Małgorzata Mikulska-Wernerowicz, Krzysztof Lewandowski
Opracowanie plastyczne: Krzysztof Deczyński
Aranżacja wystawy: Marcin Goetz
Tłumaczenie tekstów: Aleksandra Wernerowicz