Krzyż – symbolika chrześcijańska i wcześniejsze znaczenia kulturowe.

Krzyż – jeden z najprostszych symboli funkcjonujących w kulturze. Dla chrześcijan to znak zbawienia i zwycięstwa, tron z którego króluje Mesjasz. Dla innych przedmiot o cechach magicznych. Podchodzimy do niego zarówno ze czcią jak i z obojętnością, a czasem nawet wrogością. Z jednej strony wierzymy, że ma moc ochronić nas przed złem, z drugiej wielu uważa, że nie należy dawać krzyża w prezencie, bo to tak, jakbyśmy życzyli komuś cierpienia i chcieli je na niego sprowadzić.

Dla wiernych Kościoła Wschodniego i Zachodniego – Wielki, dla wielu wyznawców protestantyzmu – Dobry Piątek, to dzień, w którym kierujemy nasz wzrok na krzyż. Jaka jest jego chrześcijańska symbolika, jakie były wcześniejsze znaczenia tego znaku i w jaki sposób jest on obecny we współczesnej kulturze…

Zapraszamy do zapoznania się z krótką prezentacją, która nie wyczerpuje tematu, ale może być dobrym wstępem do dalszych, osobistych poszukiwań i rozważań.

Prezentacja dostępna w tym miejscu >>> Prezentacja