Kamienica pod Gwiazdą – zabytek wyjątkowy

Przechadzając się po toruńskiej Starówce, nie sposób nie zauważyć wysmukłego budynku o bogato zdobionej elewacji, zwieńczonego charakterystycznym elementem. To Kamienica pod Gwiazdą – jeden z sześciu zabytków miasta oznaczonych najwyższą światową klasą i niewątpliwa atrakcja turystyczna. We wnętrzu obiektu znajdują się niecodzienne ekspozycje sztuki Orientu, wspaniale zachowana klatka z kręconymi schodami oraz wiele więcej. Zapraszamy do lektury.

Historia zabytku

Kamienica pod Gwiazdą została zbudowana jeszcze w średniowieczu, w II połowie XIII wieku, w charakterystycznym dla tamtego okresu stylu gotyckim. Fasada budynku wyróżnia się nie tylko żółtym kolorem, ale też bogatymi zdobieniami – stiukowymi ornamentami zawierającymi motywy kwiatów i owoców, będącymi pozostałością barokowej przebudowy z końca XVII wieku. Na przestrzeni lat mieszkało tu wiele znanych osobistości od Filippo Buonaccorsiego – włoskiego humanisty, dyplomaty, wychowawcy synów Kazimierza Jagiellończyka oraz przyjaciela rodziny Mikołaja Kopernika przez Johana Georga – burmistrza toruńskiego aż po księcia Jerzego Dominika Lubomirskiego, badającego tumult toruński z 1724 roku.

Wspaniałe wyposażenie zabytku zachowane do czasów współczesnych

Kamienicę pod Gwiazdą warto odwiedzić nie tylko ze względu na zachwycającą elewację. Jej wnętrza, których układ pochodzi jeszcze z okresu renesansu, kryją wiele prawdziwych perełek sztuki zdobniczej. Sam budynek jest dwutraktowy na parterze, natomiast w piwnicy i na piętrach – trzytraktowy. Tym, co przykuwa uwagę od pierwszych chwil po wejściu do zabytku jest wysoka sień zwieńczona stropem ozdobionym XVI-wieczną polichromią. Wnikliwy obserwator może zauważyć w narożnikach pozostałości po tzw. nadwieszonej izdebce i profilowaną wnękę łukową.

Kręcone barokowe schody i inne perełki

Z sieni na wyższe kondygnacje kamienicy prowadzą wspaniale zachowane barokowe kręcone schody typu gdańskiego. W ich dolnej części ustawiono postać bogini rzymskiej Minerwy oraz lwa trzymającego tarczę. Warto zwrócić uwagę także na importowane płytki ceramiczne z Delft, którymi wyłożono ściany. Ciekawym elementem są również intarsjowane drzwi z postacią rzymskiego legionisty Marka Kurcjusza, będącego wzorem cnót obywatelskich i ofiarnej miłości do ojczyzny. Umieszczenie jego wizerunku na wrotach patrycjuszowskiej kamienicy to przejaw hołdowania ideom miasta-republiki, a co za tym idzie – także antycznym wartościom. Na piętrze budynku podziwiać można XIX-wieczny klasycystyczny salonik, a na północnej ścianie pomieszczenia w trakcie tylnym – gotyckie malowidła.

Muzeum sztuki Dalekiego Wschodu

Od 1970 roku w Kamienicy pod Gwiazdą działa Muzeum Sztuki Dalekiego Wschodu będące oddziałem Muzeum Okręgowego w Toruniu, z największą wystawą pt. Świat Orientu. Jej inicjatorem był Tadeusz Wierzejski, który ofiarował najcenniejsze zabytki z Chin, Syjamu, Tybetu, Japonii, Indii i innych krajów. Wśród nich znajdują się obrazy, drzeworyty, rzeźby, uzbrojenie samurajów, ceramika, tkaniny. W podwórzu budynku znajduje się dostępny w okresie letnim orientalny ogród o powierzchni ponad 200 m2 z pawilonem herbacianym.

Jeśli szukasz atrakcji turystycznych na weekend w Toruniu i zastanawiasz się, co zwiedzić – prezentowany powyżej zabytek będzie wspaniałym uzupełnieniem wycieczki po mieście.