Zmarła Barbara Kukowicz-Wirowska

Z ogromnym żalem żegnamy naszą koleżankę – Barbarę Kukowicz-Wirowską, toruńską przewodniczkę, wieloletnią kierowniczkę Działu Naukowo-Oświatowego Muzeum Okręgowego w Toruniu, a potem założycielkę i kierowniczkę Działu Historii Toruńskiego Piernikarstwa oraz Muzeum Toruńskiego Piernika.

To z jej inicjatywy toruńskie Muzeum Okręgowe zrealizowało szereg działań popularyzatorskich, wystawienniczych i edukacyjnych, a na początku XXI w. podjęło działania mające na celu utworzenie ekspozycji stałej dotyczącej toruńskiego piernikarstwa. Była pomysłodawczynią i współautorką otwartej w 2006 roku wystawy „Świat toruńskiego piernika” (później także jej „wędrującej” wersji), a od 2012 roku współtworzyła Dział Historii Toruńskiego Piernikarstwa. 19 czerwca 2015 roku po latach intensywnej pracy nad stałą ekspozycją, utworzono Muzeum Toruńskiego Piernika, którego współautorką była Barbara Kukowicz-Wirowska.

Każdy z nas będzie pamiętał Basię jako osobę pełną empatii, motywacji i inspiracji. Była muzealnikiem nie tylko z zawodu, ale przede wszystkim z pasji, ciepłym, wspaniałym człowiekiem i dla wielu z nas muzealną mamą.

 

Mężowi, dzieciom oraz rodzinie
składamy wyrazy głębokiego współczucia

Dyrekcja oraz koleżanki i koledzy
z Muzeum Okręgowego w Toruniu

 

Uroczystości pogrzebowe odbędą się w piątek, 27 sierpnia, o godz. 13.00 w kościele św. Michała Archanioła przy ul. Rybaki w Toruniu. Pozostała część ceremonii odbędzie się na cmentarzu przy ul. Gałczyńskiego (w pobliżu kaplicy).