„Z kopyta – konno przez Argentynę” – spotkanie z Moniką Filipiuk-Obałek i Marcinem Obałkiem

W ramach spotkań podróżniczych wpisujących się w 100-lecie urodzin Tony’ego Halika zapraszamy na spotkanie z Moniką Filipiuk-Obałek i Marcinem Obałkiem, którzy konno przemierzyli Argentynę. Wyruszyli z okolic San Salvador de Jujuy na północy, posuwając się wzdłuż pasma Andów na południe, w stronę Patagonii. Przemierzyli z trzema końmi i psem ok. 1000 km bez wsparcia z zewnątrz, omijając główne szlaki i kierując się jedynie analogową nawigacją.  Od czasu pojawienia się kolei żelaznych mało kto pokonywał tak długie dystanse wierzchem. Dla Moniki i Marcina koń to nie przeżytek, a wciąż najlepszy z możliwych środek transportu, gdzie nie chodzi o tempo i ilość, ale głębię poznania. Zyskali uznanie w oczach miejscowych, konnych pasterzy gauczos, co pozwoliło im przeniknąć do ich hermetycznego środowiska, poznać zwyczaje i obrzędy. Koń stał się przepustką do świata zamkniętego przed przeciętnym turystą. Celem wyprawy była realizacja materiału filmowego i fotograficznego dokumentującego przebieg ekspedycji, promowanie niekonwencjonalnego sposobu podróżowania oraz spotkania w Domach Polskich oraz promocja Polski za pośrednictwem mediów południowoamerykańskich.

22 czerwca, 2021 r. 
godz. 17.00
Sala Mieszczańska, Ratusz Staromiejski
Wstęp wolny!

Prowadzący:

Monika Filipiuk-Obałek
Mgr inż. leśnictwa, instruktor jeździectwa; pilot wycieczek, dziennikarz telewizyjny i zawodowy fotograf wnętrz. Wielbicielka koniach arabskich, kotów syberyjskich, Andaluzji i Nowej Zelandii, od niedawna również zielarz – fitoterapeuta.

Marcin Obałek „Kaktus”
tramp, pilot wycieczek, członek zarządu Fundacion Mundo Puro w Boliwii. Pomysłodawca „Traktoriady” – wyprawy Ursusem Dookoła Świata realizowanej od 2001 roku – nominowanej do prestiżowej nagrody National Geographic „Travellery”. Od 2004 roku organizator Polskiej Ekspedycji Amazońskiej –  wypraw archeologicznych w nieznane rejony Tropikalnych Lasów Deszczowych Boliwii. Propagator polskiej myśli technicznej i patriotyzmu ekonomicznego.