Wystawa „W poszukiwaniu ciszy. Góry Europy w obiektywie Arkadiusza Pałasińskiego”

W poszukiwaniu ciszy. Góry Europy w obiektywie Arkadiusza Pałasińskiego
Muzeum Podróżników im. Tony’ego Halika
Wernisaż: 29 listopada, godzina 16:30
Wystawa czynna: 30 listopada 2019 – 16 lutego 2020
Kurator: Adam Adamski, Magdalena Nierzwicka

„W poszukiwaniu ciszy. Góry Europy w obiektywie Arkadiusza Palasińskiego” to pierwsza wystawa z cyklu „Odcienie Europy”. W swoich pracach autor sięgnął po temat bliski współczesnemu człowiekowi – ciszy, a właściwie jej głębokiego deficytu. Współczesny Europejczyk żyje w czasach ogromnych zmian cywilizacyjnych, kulturowych i technologicznych. Pędzimy przez życie w niespotykanym dotąd tempie. Często dbamy o nasze ciała, zapewniając sobie wysoki komfort życia i zabiegając o najnowsze gadżety, gubimy się w zaciekłej rywalizacji zawodowej i społecznej, a zapominamy o potrzebach duszy. Brak nam wytchnienia, brak umiaru, brak równowagi wewnętrznej…
Zdaniem autora wszyscy potrzebujemy choćby odrobiny ciszy, spokoju i wprowadzenia do naszego życia harmonii, która spowoduje, że będziemy szczęśliwsi, łagodniejsi, zdrowsi… Potrzebujemy oddechu, żeby choć na moment zdystansować się od otaczającej nas cywilizacyjnej, często destrukcyjnej rzeczywistości.
Na obecnym etapie życia autor aktywnie poszukuje sposobów, jak taki stan osiągnąć. Wyraźnie wskazuje nam, że jedną z najwspanialszych możliwości, jest zanurzenie się w górski krajobraz. Samotnie lub w skromnym towarzystwie, z dala od hałaśliwych turystów, z dala od cywilizacji. Wtedy w niezwykłym skupieniu możemy oddać się głębokim rozmyślaniom o życiu, o swoich priorytetach, złapać niezbędny dystans do codzienności i kontemplując piękno górskich pejzaży połączyć się w pełnej harmonii z przyrodą.

Arkadiusz Pałasiński to artysta fotograf specjalizujący się w fotografii krajobrazowej i podróżniczej. Fascynat fotografii czarno-białej. W poszukiwaniu tematów do swoich projektów, podróżuje po całym świecie. Ulubionym kierunkiem wypraw fotograficznych jest daleka północ – miejsca takie jak Norwegia czy Islandia, gdzie nadal można znaleźć niczym nieskażoną, dziką przyrodę i fotografować w skupieniu, nie będąc otoczonym tłumem fotografów i turystów. Były wiceprezes Związku Polskich Fotografów Przyrody w Okręgu Śląskim, członek rzeczywisty (AFRP) Fotoklubu RP.