Wystawa „Toruń z piernika”

Wystawa zrealizowana w ramach cyklicznych imprez „Świąteczny Festiwal Toruńskiej Katarzynki” oraz „Boże Narodzenie piernikiem pachnące”, realizowanych przez Muzeum Okręgowe w Toruniu w Muzeum Toruńskiego Piernika, a dofinansowanych przez Fabrykę Cukierniczą „Kopernik” S.A., Urząd Miasta Torunia oraz Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Intencją pomysłodawców i twórców wystawy było pokazanie wszechstronnych możliwości, jakie niesie ze sobą ciasto piernikowe. To nieoczywiste tworzywo plastyczne stało się inspiracją oraz materiałem do stworzenia własnej wizji Torunia jako piernikowego grodu. Uczestnicy projektu –mistrzowie w swoim fachu – dokonali próby przeniesienia hasła „Toruń z piernika” na własną, artystyczną ścieżkę. Ciasto piernikowe posłużyło do stworzenia najważniejszych, najbardziej charakterystycznych elementów toruńskiej starówki, a wyobraźnia otworzyła przed artystami nieograniczone możliwości, zamieniając tę nieoczywistą materię twórczą w prawdziwe dzieła sztuki.

Autorzy prac – piernikarze, cukiernicy, piekarze – prezentują nie tylko swój kunszt zawodowy, talent, wyobraźnię, ale także artystyczne możliwości, jakie niesie ze sobą ciasto piernikowe. Efekt rzeźbiarskich zmagań – niezwykłe, urzekające subtelnym urokiem piernikowe dzieła sztuki (konstrukcje i rzeźby z ciasta piernikowego i masy cukrowej) cieszyć będą oczy zwiedzających do końca stycznia 2022 roku.

Autorzy prac na wystawie:

1. Marcin Goetz – Słodka Chatka – Trzcińsko (Dolny Śląsk)
  2. Katarzyna Jóźwiak – Domki z piernika – Warszawa
  3. Danuta i Marek Komuszyna – Pszenno-Żytnie Pierniki z Oleśnicy – Oleśnica (Dolny Śląsk)
  4. Adam Pokojski – Cukiernia Franciszek Pokojski – Toruń
  5. Beata Prusak – Pierniczki do Zadań Specjalnych – Piastów
  6. Ania i Agata Trawińskie – Piernik Wrocławski – Jodłów (Dolny Śląsk)
  7. Monika Włodarek – Muzeum Toruńskiego Piernika, oddział Muzeum Okręgowego w Toruniu – Toruń
  8. Małgorzata Wojnowska-Sobecka – artysta rzeźbiarz – Toruń
  9. Jowita Woszczyńska – Mistrzyni dekoracji cukierniczych – Bydgoszcz

Toruń z piernika
Muzeum Toruńskiego Piernika