Wystawa „Rytuał Oceanu”

Wystawa „Rytuał Oceanu” powstała z mojej inspiracji Wielką Rafą Koralową. Prezentowany na niej zestaw organicznych form ceramicznych, odnosi się w sposób symboliczny do zagadnień związanych z ochroną środowiska naturalnego. Prace swym kształtem nawiązują do występujących w warunkach naturalnych organizmów żywych (ukwiałów, koralowców itp.). Obiekty pokryte szkliwem i angobowane w tonacjach metalicznych szarości, czerni i żelazowych czerwieni, dają poczucie przemijania, jednakże połączenie tych barw z kolorowymi szkliwami, przywracają nadzieję na odnawiające się życie fauny i flory. Multiplikacja form tworzy zestawy zwane koloniami. To ta powtarzalność sprawia wrażenie rytuału i nawiązuje do powrotu piękna życia, jako oceanicznego pra-początku.

Dariusz Przewięźlikowski

Artysta urodził się w 1968 w Barlinku. Dyplom z ceramiki architektonicznej uzyskał w 1997 roku na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Był kuratorem wielu wystaw, w tym m.in. Toruńskich Międzynarodowych Sympozjów Malarskich Malownicza Barbarka, w latach 1999 – 2006; kuratorem Międzynarodowego pleneru ceramicznego Barlinek – Piękno Ukryte. Jest członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków – Polska Sztuka Użytkowa oraz Stowarzyszenia Twórczego Artystów Rzeźbiarzy STAR. Zajmuje się rzeźbą ceramiczną oraz malarstwem. Swoje dzieła prezentował na wystawach indywidualnych i grupowych: w Australii, w Austrii, w Holandii, w Chorwacji, w Niemczech, w Belgii, w Danii, w Grecji, w Tunezji, w Turcji, we Włoszech, w Szwajcarii, w Szwecji, w Korei Południowej, w Estonii, w Gruzji, we Francji, w Mołdawii, w Bułgarii oraz w Polsce.

Rytuał Oceanu
Muzeum Sztuki Dalekiego Wschodu w Kamienicy pod Gwiazdą
Wystawa czynna: 2 lutego – 22 sierpnia 2021
Kuratorzy: Dariusz Przewięźlikowski, Michał Kurkowski

Projekt realizowany w ramach programu Stypendium Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego na rok 2020 dla osób zajmujących się twórczością artystyczną, upowszechnianiem kultury i opieką nad zabytkami.