Wystawa pokonkursowa „Moja Przygoda w Muzeum”

XLII Międzynarodowe Spotkania Artystyczne dla Dzieci i Młodzieży „Moja Przygoda w Muzeum” to projekt zrealizowany przez Muzeum Okręgowe w Toruniu przy wsparciu Urzędu Miasta Torunia. Zadanie skierowane jest poprzez instytucje kultury i oświaty do dzieci i młodzieży z Polski i zagranicy (w tym do osób z niepełnosprawnością intelektualną).

Działania odbywają się w pierwszej kolejności na terenie muzeów, następnie w domach kultury i ośrodkach plastycznych. Zwiedzanie i zajęcia w muzeum mają być inspiracją do pracy twórczej. Następnie, na warsztatach plastycznych powstają prace będące „opowieścią” o wizycie w muzeum. Uczestnicy, oprócz tradycyjnych technik, mogą użyć również nowoczesnych środków wyrazu, takich jak grafika komputerowa czy multimedia. Gotowe prace przysyłane są na finał do Muzeum Okręgowego w Toruniu.

 

Rozalia Wrzosek, l. 12, Zyrardów, op. Dorota Misiak

 

Najlepsze prezentowane są na wystawie w muzeum oraz w internetowej galerii wirtualnej. O ich wyborze decyduje profesjonalne jury, które przyznaje także swoje nagrody. Poprzez głosowanie widzów w Internecie i na wystawie przyznawane są nagrody publiczności.
Ze względu na ograniczenia spowodowane przez zagrożenie pandemiczne związane z rozprzestrzenianiem się koronawirusa SARS-Cov-2, w 2020 roku wydarzenie zostało odwołane, natomiast w roku bieżącym zanotowano spadek liczby uczestników o połowę względem lat ubiegłych. W 2021 roku na finał konkursu do Torunia przysłanych zostało 800 prac (z 54 ośrodków), z czego 58 prac z zagranicy – Argentyny, Hong-Kongu, Łotwy i Serbii. Należy jednak nadmienić, że poziom prac, które zostały przysłane na konkurs był bardzo wysoki, a obrady jury ze względu na niezwykle wyrównany poziom artystyczny uczestników, długie i pełne emocji.

 

Szymon Pogorzelec, l. 5, Biłgoraj, op. Anna Świca

 

Placówki kierujące prace na finał do Torunia wykonały efektywne i wymierne działania edukacyjne i plastyczne. Do Muzeum Okręgowego dotarły, spełniające w najwyższym stopniu wymogi konkursu, pod względem tematycznym, artystycznym i estetycznym prace. Wart zaznaczenia jest także udział w projekcie osób z niepełnosprawnością intelektualną. Zwiedzanie i tworzenie sztuki staje się dla nich nie tylko celem samym w sobie, ale także procesem wspomagającym leczenie i adaptację społeczną.

Jury konkursu obradowało 12 lipca 2021 roku pod przewodnictwem dyrektor Muzeum Okręgowego w Toruniu – Aleksandry Mierzejewskiej. Prace plastyczne oceniano w pięciu kategoriach wiekowych: 5 – 6 lat, 7 – 9 lat, 10 – 12 lat, 13 – 15 lat i 16 – 18 lat, oraz kategorii osób z niepełnosprawnością intelektualną. Jury przyznało 20 równorzędnych nagród dla uczniów oraz 21 nagród dla opiekunów plastycznych. Swoje nagrody przyznali także: Prezydent Miasta Torunia Michał Zaleski oraz dyrektor Muzeum Okręgowego w Toruniu – Aleksandra Mierzejewska.

Około 350 prac zakwalifikowanych zostało na wystawę pokonkursową, która zostanie zaprezentowana w Ratuszu Staromiejskim, w terminie 10 grudnia 2021 – 30 stycznia 2022 roku. Prace zakwalifikowane na wystawę zostały przedstawione w galerii internetowej (wrzesień – październik 2021 roku), a odbiorcy mieli możliwość zagłosowania na najlepsze ich zdaniem dzieło.

W ten sposób, w każdej kategorii wiekowej wyłoniona została dodatkowa nagroda publiczności.

Folder z pracami laureatów do zobaczenia TUTAJ

 

 

Laura Chaładyniak, l. 16, Zduńska Wola, op. Marzena Sroczyńska-Gudajczyk

 

Celem Międzynarodowych Spotkań Artystycznych dla Dzieci i Młodzieży „Moja Przygoda w Muzeum” jest uwrażliwienie uczniów na odbiór malarstwa, rzeźby, grafiki i rzemiosła artystycznego, rozbudzenie zainteresowań z zakresu sztuki i kultury, a także zachęcenie do podjęcia próby samodzielnej twórczości plastycznej, po doświadczeniach zdobytych podczas wizyty w galerii lub muzeum. Organizatorzy liczą, iż poprzez projekt, adresowany do dzieci i młodzieży, wykształceni zostaną przyszli odbiorcy, którzy będą świadomymi uczestnikami wydarzeń kulturalnych, ceniącymi skarby dziedzictwa narodowego i możliwość obcowania z kultura wyższą.

Magda Polanowska – Sekretarz Spotkań

Wystawa pokonkursowa „Moja Przygoda w Muzeum”
Ratusz Staromiejski w Toruniu
Wystawa czynna: 10 grudnia 2021 – 6 lutego 2022
Kurator wystawy: Magda Polanowska