Wystawa „Pełno ich nigdzie. Przywracanie pamięci o polskich Żydach w przestrzeni miejskiej”

Od 14 września 2022 r. zapraszamy na wystawę plenerową „Pełno ich nigdzie. Przywracanie pamięci o polskich Żydach w przestrzeni miejskiej”, prezentowaną na dziedzińcu Ratusza Staromiejskiego. Na ekspozycję, ukazującą wybór około 30 murali upamiętniających przedwojenną żydowską społeczność, zaprasza Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN oraz Muzeum Okręgowe w Toruniu.

Murale o tematyce żydowskiej, które prezentuje wystawa „Pełno ich nigdzie…”, są próbą wypełnienia pustego miejsca po nieobecnych w polskim krajobrazie Żydach – przypomnieniem o ich wielowiekowej obecności, a zarazem nowoczesną formą ekspresji artystycznej w przestrzeni publicznej. W kilkunastu sekcjach tematycznych wystawa przybliża polsko-żydowską historię oraz sposoby przywracania pamięci o niej przez miejskich aktywistów, artystów i lokalne stowarzyszenia. Mówi zatem odbiorcy coś ciekawego zarówno o historii Polski, jak i Polsce współczesnej, stając się atrakcyjnym wizualnie narzędziem edukacji o historii Polski i Żydów.

Fotografia przedstawia mural z wizerunkiem Marka Edelmana.

Mural upamiętniający Marka Edelmana – przywódcę powstania w getcie warszawskim, fot. Marcin Czechowicz

Wśród zaprezentowanych murali jest wizerunek Marka Edelmana, upamiętniający przywódcę powstania w getcie warszawskim. Powstał on z inicjatywy grupy aktywistów, którzy chcieli przypomnieć mieszkańcom warszawskiego Muranowa historię ich dzielnicy, zbudowanej na gruzach dawnego getta. Kolejny to mural na jednej z kamienic krakowskiego Kazimierza przedstawiający rodzinę Bosaków – Żydów, którzy mieszkali w niej przez ponad 400 lat. Inicjatorami jego powstania byli aktywiści związani z Festiwalem Kultury Żydowskiej.

Fotografia przedstawia mural upamiętniający rodzinę Bosaków.

Mural na jednej z kamienic krakowskiego Kazimierza upamiętnia rodzinę Bosaków, fot. Marcin Czechowicz

„Pełno ich nigdzie…” wpisuje się ponadto w kontekst refleksji nad nowymi formami upamiętnień historii w przestrzeni miejskiej. Ma również zachęcać do samodzielnego podejmowania działań służących upamiętnianiu historii Żydów.
____________________

Ekspozycji towarzyszy bogaty program działań edukacyjnych i kulturalnych (szczegółowe informacje TUTAJ):

14 września 2022 r.
godz. 17:30 – „Trzeba było ratować przyjaciół. Ludzi trzeba było ratować” – Sprawiedliwi wśród Narodów Świata z dawnego woj. pomorskiego – wykład dr Kingi Czechowskiej (Delegatura IPN w Bydgoszczy);

17 września 2022 r.
godz. 13:00 – „I tu Wisła mówiła do mnie po żydowsku” – warsztaty z odczytywania nazw miejscowości w języku jidysz – prowadzenie: dr Kinga Czechowska;

24 września 2022 r.
godz. 13:00 – „Podróż Romana Haltera – czyli śladem życia i twórczości chodeckiego Żyda” – wykład Ewy Sobczyk;

1 października 2022 r.
godz. 13:00 – „Pamięci włocławskich Żydów” – spotkanie autorskie z p. Mirosławą Stojak wokół jej książki – prowadzenie: dr Kinga Czechowska;

8 października 2022 r.
godz. 13.00 – „Lubicz Górny jako sztetl – o poszukiwaniu śladów” – dr Karolina Famulska-Ciesielska.

Bez wychodzenia z domu można także wziąć udział w wirtualnym spacerze prezentującym wybrane elementy z wystawy. Wideooprowadzanie jest dostępne do obejrzenia w mediach Muzeum POLIN – na profilu Facebook i kanale YouTube.

Miejsce wydarzeń towarzyszących: Sala kinowa, Ratusz Staromiejski
WSTEP WOLNY!

 

Wystawa „Pełno ich nigdzie..” powstała w 2017 roku dzięki współpracy Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie z Norweskim Centrum Studiów nad Holocaustem i Mniejszościami w Oslo. Projekt jest finansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszu EOG oraz przez budżet krajowy.

 

„Pełno ich nigdzie. Przywracanie pamięci o polskich Żydach w przestrzeni miejskiej”
Dziedziniec Ratusza Staromiejskiego
Wernisaż: 14 września 2022 r. o godz. 17.00
Wystawa czynna: 14 września – 9 października
Kuratorki wystawy: Zofia Bojańczyk, Kinga Lewandowska-Doleszczak
Projekt wystawy: Magdalena Burdzyńska / Podpunkt

____________________

Ilustracja prezentuje loga projektowe.