Wystawa „Józef Pietrzyk (1942–2020) – Czas przemijania”

Wystawa pt. „Józef Pietrzyk (1942–2020) – Czas przemijania” jest czternastą ekspozycją z zapoczątkowanego w 2007 roku cyklu, w którym Muzeum Okręgowe w Toruniu prezentuje dorobek twórców związanych z naszym miastem.

Tym razem eksponujemy twórczość absolwenta Wydziału Sztuk Pięknych UMK, który oprócz malarstwa tworzył grafikę użytkową – głównie plakaty oraz zajmował się wystawiennictwem. Studiował na WSP UMK w Toruniu w pracowni Bronisława Kierzkowskiego, którą ukończył w 1969 roku. Tuż po studiach włączył się w artystyczne życie Torunia, aktywnie uczestnicząc w wielu wystawach zbiorowych w kraju i za granicą.

Naczelne miejsce w jego malarstwie zajmuje metafora – obrazy cechuje emocjonalne i intelektualne podejście do problematyki społecznej. W malarskiej twórczości Pietrzyka rozróżniamy kilka cykli, które układają się w następujące tematy: 1) Człowiek – jego miejsce w społeczeństwie, 2) Synteza, Symetria i Struktura i 3) Czas przemijania, w którym malarz połączył dwa poprzednie nurty tworząc kompozycje łączące abstrakcję i technikę z delikatnością natury ludzkiej i jej społecznym zaangażowaniem.

Malarz od 1972 do 1989 roku miał w Toruniu pracownię przy ul. Strumykowej 19/3, w której spotykali się nie tylko koledzy artyści, lecz także reprezentanci wszystkich środowisk. Prezentowane na wystawie prace pochodzą ze zbiorów muzeów w Toruniu, Bydgoszczy i Grudziądzu oraz ze zbiorów prywatnych. Wystawie towarzyszy publikacja.

Anna Kroplewska-Gajewska

„Józef Pietrzyk (1942–2020) – Czas przemijania”
Ratusz Staromiejski
Wernisaż wystawy 25 luty, godz. 17.00