Nowa wystawa w Muzeum Twierdzy Toruń poświęcona wybitnemu polskiemu patriocie, lekarzowi i działaczowi społecznemu

W środę 17 maja w Muzeum Twierdzy Toruń zostanie otwarta dla zwiedzających wystawa poświęcona dr. Marcelemu Łukowiczowi pt. „Marceli Łukowicz (1889–1979), doktor medycyny, lekarz wojskowy, działacz społeczny, polski patriota”.

Slajd z wizerunkiem mężczyznyy

Fot. A. Kowalkowski

Tablica wystawowa z dokumentami, zdjeciami

Fot. A. Kowalkowski

Ekspozycja poświęcona jest postaci wybitnego toruńskiego lekarza, którego życiorys mógłby posłużyć jako scenariusz niejednego filmu.
Pan Marceli pochodził z rodu Sirwind–Łukowiczów herbu Niewlin. Jego działalność zawodowa i społeczna obejmowała Polskę, Niemcy i Ukrainę. Jednak to z Toruniem związał on najdłuższy okres swojego życia.

Tablica ze zdjęciami

Fot. A. Kowalkowski

Marceli Łukowicz, jako doświadczony medyk frontowy, został skierowany do Torunia, by pełnić funkcją lekarza garnizonowego. Po przeprowadzce do naszego miasta zajął się nie tylko pracą zawodową, ale także czynnie zaangażował w życie społeczno-kulturalne stolicy Pomorza. Należał do Związku Weteranów Powstań Narodowych 1914–1919, Ligi Morskiej i Rzecznej oraz Ligi Obrony Powietrznej i Przeciwgazowej.

Dokument w gablocie

Fot. A. Kowalkowski

Przede wszystkim jednak dał się poznać jako szef Sekcji Balonowej Aeroklubu Pomorskiego. Ponadto od 1933 r. pracował jako członek Rady Miasta Torunia, mając niebagatelny wpływ na zmiany zachodzące w mieście.

 wystawa pamiatek , dokumentów

Fot. A. Kowalkowski

II wojnę światową Marceli Łukowicz spędził we Lwowie,  po jej zakończeniu powrócił do Torunia. Pracował w Przychodni Kolejowej, a także jako lekarz szkolny. W wolnych chwilach angażował się w działalność społeczną i zbierał zabytki regionu. Hojnie przekazywał cenne książki i dokumenty do bibliotek i muzeów.
W grudniu 1963 r. Marcelemu Łukowiczowi, z okazji 50-lecia pracy zawodowej, nadano tytuł członka honorowego Polskiego Towarzystwa Lekarskiego.

wystawa, gabloty z pamiatkami

Fot. A. Kowalkowski

Ten wybitny torunianin, mający swój gabinet przy ulicy św. Katarzyny 10, został uhonorowany tablicą pamiątkową. Wmurowano ją w ścianę domu gdzie pracował i gdzie podczas wojny mieszkała jego rodzina.

pamiatki w gablocie wystawienniczej

Fot. A. Kowalkowski

Uroczyste odsłonięcie tablicy odbędzie się 16 maja 2023 r. o godzinie 14:00.

Zapraszamy serdecznie!

_______________

Termin otwarcia: 17 maja 2023 r.

Miejsce wystawy: Muzeum Twierdzy Toruń

Wystawę poświęconą Marcelemu Łukowiczowi przygotowano dzięki współpracy:
Katedry Historii Wojskowej Wydziału Nauk Historycznych Instytutu Historii i Archiwistyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu,
Towarzystwa Miłośników Torunia,
Towarzystwa Naukowego Historii Dyplomacji,
Archiwum Państwowego w Toruniu
oraz Muzeum Twierdzy Toruń, oddziałowi Muzeum Okręgowego w Toruniu, jako gospodarza wystawy.

Specjalne podziękowania kierujemy do Kuratorów i Konsultantów wystawy:
Pani prof. Iryny Matiash,
Pani Beaty Herdzin
Pana prof. Macieja Krotofila,
Pana Pawła Łukowicza.
Pana Marcina Synaka.

_________________