Wystawa czasowa „Patrząc z nadzieją w przyszłość. Współczesna kaligrafia japońska”

Muzeum Sztuki Dalekiego Wschodu w Kamienicy pod Gwiazdą, oddział Muzeum Okręgowego w Toruniu, zaprasza od soboty 26 listopada 2022 r. na nową wystawę czasową ukazującą współczesną kaligrafię japońską.

Gdy planowaliśmy organizację tej wystawy, drugi rok panowała na świecie pandemia. Mieliśmy nadzieję na jej zakończenie. Powrót może nie do identycznej, jak wcześniej rzeczywistości, ale do ogólnie pojętej normalności. Japońscy kaligrafowie przyjęli bardzo pozytywny temat do realizacji kaligrafii – ,,Patrząc z nadzieją w przyszłość’’.
I wówczas przyszedł 24 lutego 2022 r. i nagle tytuł wystawy zmienił znaczenie…

Powstało więc wiele prac, które są reakcją nie tylko na pandemię, ale przede wszystkim na wojnę, która zbliżyła się do naszych granic. Prace prezentowane w Muzeum Sztuki Dalekiego Wschodu w Kamienicy pod Gwiazdą są dowodem na to, że współczesna kaligrafia japońska jest nie tylko odtwarzaniem dawnych tradycji, lecz także żywą reakcją na wyzwania współczesności.

Tadokoro

___________________

 

Japońscy kaligrafowie, którzy współpracują z Muzeum Okręgowym w Toruniu od kilkunastu lat, postanowili przeprowadzić akcję z myślą o ukraińskich dzieciach, które musiały opuścić swoje domy i doświadczyły okrucieństw wojny. Ogłosili nabór prac dzieci w formie wachlarzy uchiwa (wachlarz sztywny, okrągły, nieskładany) z kaligrafiami. Prezentujemy je na pokazie towarzyszącym corocznej wystawie współczesnej kaligrafii japońskiej w Kamienicy pod Gwiazdą.

Na japońskich dzieciach olbrzymie wrażenie zrobiła pomoc, jakiej Polacy udzielili uciekającym ze swojego kraju Ukraińcom. Malowały więc na wachlarzach ukraińskie, japońskie i polskie flagi. Niektóre z nich otworzyły słowniki i napisały wiadomość po ukraińsku. Dla wielu z nich był to pierwszy kontakt z językiem obcym.

___________________

Wystawa czynna: 26 listopada 2022 – marzec 2023
Miejsce: Muzeum Sztuki Dalekiego Wschodu w Kamienicy pod Gwiazdą, Rynek Staromiejski 35
Kurator wystawy: Katarzyna Paczuska