Wystawa „Chińska dusza. Cuda prowincji Hubei”

Wystawa Chińska dusza. Cuda prowincji Hubei jest wynikiem współpracy Muzeum Okręgowego w Toruniu z Kolegium Jagiellońskim w Toruniu oraz chińskim partnerem: Hubei University w Wuhan. Powstała w ramach międzynarodowego przedsięwzięcia: Confucius Classroom realizowanego w Kolegium Jagiellońskim. Na fotografiach możemy podziwiać prowincję Hubei wraz z jej stolicą Wuhan. Miasto to, położone w środkowych Chinach u ujścia rzeki Han do Jangcy, jest jednym z największych ośrodków gospodarczych współczesnych Chin. Obecny Wuhan powstał poprzez połączenie trzech miast Hankou, Hanyangu i Wuchangu. Mimo, iż  jest metropolią na wskroś nowoczesną,  pełne jest reliktów przeszłości.

Na fotografiach zaprezentowano nie tylko zabytki Wuhan ale także całej prowincji, a wśród nich: Świątynię Baotong położoną na południowym zboczu góry Hong w Wuhan, Park Kwitnącej Wiśni w rejonie Wschodniego Jeziora czy Złotą Salę Wielkiej Buddyjskiej Świątyni Cien. Na szczególną uwagę zasługuje Wieża Żółtego Żurawia ulokowana na wzgórzu Sheshan. Ta pięciokondygnacyjna budowla o wysokości 51 metrów pokryta jest charakterystycznymi żółtymi dachówkami. Na kolejnych zdjęciach widnieje Grobowiec Cesarski Mingxian, którego całkowita powierzchnia wynosi 183,15 ha. Ten imponujący kompleks tworzony był przez ponad czterdzieści lat. Grobowiec powstał w formie dwóch zamkniętych miast z ponad 30 wspaniałymi zespołami budowlanymi, które harmonijnie skomponowane zostały z naturą: okolicznymi górami i jeziorami. Prowincja Hubei urzeka nie tylko nowoczesnością czy zabytkami, ale także widocznym niemal wszędzie pięknem natury.

Chińska dusza. Cuda prowincji Hubei
Miejsce: Muzeum Sztuki Dalekiego Wschodu w Kamienicy pod Gwiazdą – sala wystaw czasowych
Kurator:Paweł Czopiński
Termin: 12 lutego – 14 marca 2021