„Wyspa Bali klejnot tropików” – spotkanie ze Zdzisławem Preisnerem

Muzeum Podróżników im. Tony’ego Halika, oddział Muzeum Okręgowego w Toruniu, zaprasza na spotkanie ze Zdzisławem Preisnerem pt. „Wyspa Bali klejnot tropików”, które odbędzie się 7 marca 2024 r. o godz. 17.00.

widok zachód słońca

Fot. Zdzisław Preisner

Nazwa wyspy to synonim raju na ziemi, krainy wszelkiego piękna i szczęśliwości. Wyspa lasów deszczowych, pól ryżowych, małp i wulkanów. Jest jedną z 17 500 wysp archipelagu Indonezji. Ma 5 600 km2 powierzchni i leży kilka stopni na południe od równika.

Widok na góry

Fot. Zdzisław Preisner

Zamieszkuje ją ponad 3 mln obywateli, w 90% są to etniczni Balijczycy. Również około 90% mieszkańców wyspy wyznaje hinduizm, jest więc swoistą enklawą tej religii w największym pod względem liczby ludności kraju muzułmańskim, jakim jest Indonezja.

dwie kobiety z bananami na głowie

Fot. Zdzisław Preisner

Bali jest popularną destynacją turystyczną, gdyż odwiedza ją ponad 3 mln turystów rocznie. Na Bali istnieją dziesiątki tysięcy świątyń, w których czci się Wisznu, Sziwę lub Brahmę. Do świątyni wchodzi się przez candi bentar – rozszczepioną bramę, przypominającą trójkąt rozcięty na dwie połowy. Przejście przez nią to opuszczenie świata rzeczywistego i znalezienie się w świecie bogów.

maska, rzeźba

Fot. Zdzisław Preisner

Na Bali niemal każdy jest artystą. Mieszkańcy tej malowniczej wyspy trudnią się malarstwem, grą na instrumentach muzycznych (tradycyjny jest gamelon), są tancerzami lub rzeźbiarzami. 

Świątynia na wyspie Bali

Fot. Zdzisław Preisner

Zdzisław Preisner jest doktorem geografii, podróżnikiem, wydawcą i fotografikiem, który odwiedził ponad 120 krajów na wszystkich kontynentach. Specjalizuje się w zagadnieniach z zakresu geomorfologii, glacjologii, geografii regionalnej świata i geoturystyki.

plakat ze spotkania

Proj. Krzysztof Deczyński

Zwiedzając i poznając świat, zainteresowany jest historią i sztuką danego kraju, miejscowymi kulturami tubylczymi oraz środowiskiem naturalnym. Swoją szeroką wiedzą dzieli się z publicznością na otwartych wykładach i prelekcjach. Jest członkiem prestiżowego The Explorers Club w Nowym Jorku oraz Królewskiego Towarzystwa Geograficznego w Londynie.

Świątynia na wyspie Bali

Fot. Zdzisław Preisner

Wstęp wolny.

Serdecznie zapraszamy!

wyspa Bali

Fot. Zdzisław Preisner

________

Wydarzenie: „Wyspa Bali klejnot tropików” – spotkanie ze Zdzisławem Preisnerem

Termin: 7 marca br., godz. 17.00

Miejsce: Muzeum Podróżników im. Tony’ego Halika