„Wieczór Toruński” z autorami książki „Wieża Ratusza Staromiejskiego w Toruniu”

Zapraszamy na „Wieczór Toruński” z dr. Maciejem Praratem i dr. Ulrichem Schaafem, autorami najnowszej książki pt. „Wieża Ratusza Staromiejskiego w Toruniu. Historia budowlana od XIII do XXI wieku w świetle badań architektonicznych”.

Podczas spotkania zaprezentowane zostaną najważniejsze ustalenia zawarte w publikacji, wydanej nakładem Towarzystwa Miłośników Torunia i Muzeum Okręgowego w Toruniu. Autorzy opowiedzą o architekturze i dziejach tego niezwykłego zabytku, który w ciągu ponad 700 lat istnienia wielokrotnie zmieniał swoje funkcje i wygląd. Zaprezentowane zostaną również próby graficznej rekonstrukcji najistotniejszych faz budowlanych wieży od XIII do XIX wieku, a także zagadnienia związane z formą i konstrukcją hełmu wieżowego, zniszczonego w czasie szwedzkiego oblężenia w 1703 roku. Wspólnie z autorami zastanowimy się, jakie było znaczenie wieży dla mieszkańców Torunia w czasach przynależności miasta do Hanzy i późniejszym okresie, a także w jaki sposób funkcje tego zabytku znalazły wyraz w jego architekturze i formie.

Zapraszamy w środę 24 maja 2023 r. o godz. 17.00 do Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego w Toruniu.

Spotkanie odbędzie się w ramach cyklu „Wieczory Toruńskie”, organizowanego przez Towarzystwo Miłośników Torunia dzięki wsparciu Gminy Miasta Toruń.

Współorganizatorem wydarzenia jest Muzeum Okręgowe w Toruniu.

Wstęp wolny!

Wydarzenie dostępne na Facebooku: [LINK TUTAJ]

Obraz Eduarda Gärtnera datowany na 1848 rok