Wystawa „Porządek dnia w dawnym Toruniu”

Zastanawialiście się kiedyś, ile dni świątecznych liczył średniowieczny kalendarz liturgiczny, ile razy na dobę modlił się brat kapłan w zakonie krzyżackim, ile godzin dziennie pracował rzemieślnik murarski, a kiedy toruński kupiec kończył sezon zamorskich podroży? Jeśli tak, musicie odwiedzić wystawę czasową „Porządek dnia w dawnym Toruniu”, na którą zapraszamy od 20 listopada 2021 r. do Muzeum Historii Torunia w Domu Eskenów.

Życie mieszkańców dawnego Torunia regulowały przede wszystkim specjalne uchwały rady miejskiej, zwane wilkierzami. Zawarte w nich regulacje miały zapewnić porządek w mieście, a w praktyce wpływały także na miejski rytm życia. Jednak nie były one jego jedynym wyznacznikiem. Inaczej wyglądał dzień kupca, duchownego czy rzemieślnika, jeszcze inny porządek dnia mieli mieszkańcy toruńskiego zamku krzyżackiego. Dzień powszedni z kolei różnił się od świątecznego. Rytm doby wyznaczały nie tylko dzwony kościelne i miejskie zegary, ale także panujące zwyczaje czy odbywające się w mieście wydarzenia.

Na wystawie znajdą się między innymi dokumenty normujące miejską rzeczywistość, a więc toruńskie wilkierze i statuty cechowe, ale także przedmioty codziennego użytku, zawodowe atrybuty oraz dawne zegary i kalendarze.

Wydarzenie dofinansowane przez Gminę Miasta Toruń, z budżetu Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego oraz przez Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Okręgowego w Toruniu.

 

Porządek dnia w dawnym Toruniu
Muzeum Historii Torunia w Domu Eskenów
Wernisaż: 19 listopada, godz. 17:00 (wstęp wolny)
Wystawa czynna: 20 listopada 2021 r. – 13 marca 2022 r.
Kuratorka wystawy: dr Alicja Sumowska

Na fotografii:

Toruń, Daniel Christian Pietesch, Toruń, 1684
ze zbiorów Muzeum Okręgowego w Toruniu