Weekend promujący Toruń jako kandydata do Europejskiej Stolicy Kultury 2029

Toruń jest kandydatem do Europejskiej Stolicy Kultury 2029 r., z tej okazji toruńskie instytucje, w tym Muzeum Okręgowe w Toruniu, chcą pokazać z jak cennym dziedzictwem kulturowym możemy obcować w Toruniu. Przy Przystani Toruń przez trzy dni – od 1 do 3 września 2023 r. – będzie można dowiedzieć się na czym polega ten projekt i dlaczego jest to tak ważne przedsięwzięcie dla naszego miasta, a przy okazji miło i aktywnie spędzić czas biorąc udział w angażujących warsztatach. Jeśli nie macie jeszcze planów na weekend wpadnijcie na piknik, który rozpocznie się już w ten piątek o godzinie 14:00. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

Muzeum Okręgowe w Toruniu ma  przyjemność włączyć się w działania wspierające i promujące Toruń jako kandydata  na Europejską Stolicę Kultury. Z wielką radością spotkamy się z Państwem na pikniku 2 września w godz. 12.00 – 18.00 pod namiotem MOT, gdzie będzie można wykonać sesję zdjęciową w strojach z epoki, czy innych atrybutach z zamierzchłych czasów oraz porozmawiać z kustoszami i edukatorami Muzeum.

Harmonogram atrakcji znajdziecie Państwo poniżej. W piątek, 1 września  rozpoczynamy koncerty o godzinie 18:00. Jeden z najbardziej znanych islandzkich artystów bluesowych – Gudmundur Petursson wykona ulubione utwory swoich fanów. Muzyk stworzył m.in. utwory dla Reykjavik Chamber Orchestra, Reykjavik Big band i SinfoNord. Gudmundur ma na swoim koncie cztery albumy solowe. O 19:30 wystąpi Wojciech Gąssowski. Artysta debiutował w 1962 r. na Festiwalu Młodych Talentów w Szczecinie, gdzie znalazł się w złotej dziesiątce laureatów. Współpracował m.in. z zespołem Czerwono-Czarni, z którym wystąpił na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej Opole ’63.

2 września, w sobotę o godzinie 18:00 posłuchamy rytmicznego koncertu Toruńskiej Szkoły Perkusji, której założycielem jest wieloletni perkusista legendarnej grupy Nocna Zmiana Bluesa. O 19:30 zespół Other Minds wykona swoje najbardziej znane utwory. W skład kapeli wchodzi czwórka młodych artystów: wokalistka Natalia Mikołajska, gitarzysta Kamil Nyczporenko, basista Julian Piechowiak i perkusista Grzegorz Zaborowski.

Na zakończenie ostatniego wakacyjnego weekendu, o godzinie 18:00 zagra Julia Kicińska. Artystka łączy swoje dwie największe pasje, czyli muzykę i podróże, dzieląc się swoimi przygodami w social mediach i pokazując, jak wygląda takie ekscytujące, a zarazem pełne wyzwań życie muzyka ulicznego. Tuż po młodej wokalistce, o godzinie 19:30 na scenie obaczymy Half Light, czyli zespół electro-rockowy, przez wielu dziennikarzy określany mianem polskiego Depeche Mode.

Zapraszamy serdecznie.
Więcej informacji o wydarzeniu wraz z pełnym programem atrakcji znajdziecie Państwo na stronie Toruńskiej Agendy Kulturalnej [LINK TUTAJ].

__________

Wydarzenie: Weekend promujący Toruń jako kandydata do tytułu Europejskiej Stolicy Kultury 2029

Termin: 1 3.09.2023 r.

Miejsce: Błonia Nadwiślańskie