Uzbekistan – jedwabnym i bawełnianym szlakiem. Spotkanie z podróżnikiem Krzysztofem Krygierem

Muzeum Podróżników im. Tony’ego Halika, oddział Muzeum Okręgowe w Toruniu, zaprasza na wydarzenie pt. „Uzbekistan – jedwabnym i bawełnianym szlakiem. Spotkanie z podróżnikiem Krzysztofem Krygierem”, które odbędzie się 25 kwietnia 2024 r. o godz. 17.00.

Fot. Krzysztof Krygier

Uzbekistan to jeden z najbardziej tajemniczych i wciąż nieznanych krajów Azji Centralnej. Niegdyś słynął z transportu jedwabiu, dlatego podczas spotkania Krzysztof Krygier opowie o miastach legendarnego Jedwabnego Szlaku, takich jak Samarkanda, Buchara czy Chiwa. Jeszcze w czasach ZSRR Uzbekistan stał się liderem produkcji „białego złota”, czyli bawełny.

Fot. Krzysztof Krygier

Niestety skutki zintensyfikowanej uprawy bawełny okazały się katastrofalne dla środowiska naturalnego, zwłaszcza w okolicach Jeziora Aralskiego, zwanego Morzem Aralskim. Jezioro to na bardzo dużym obszarze (60 km kw.) zamieniło się w pustynię.

Fot. Krzysztof Krygier

Nasz gość podczas prezentacji opowie również o Karakałpakstanie – autonomicznej republice wchodzącej w skład Uzbekistanu oraz o ludziach, którzy utracili swoje Morze Aralskie.

Fot. Krzysztof Krygier

Krzysztof Krygier – podróżnik, prelegent, uczestnik licznych festiwali podróżniczych, takich jak Kolosy w Gdyni, Równoleżnik Zero we Wrocławiu czy Orinoko nad Wartą. Laureat konkursu dla młodych podróżników do 35. roku życia podczas festiwalu Kolosy ’23 w Gdyni.

Fot. Krzysztof Krygier

W podróżowaniu najważniejszą kwestią jest dla niego zgłębienie kultury danej społeczności, a także wpływu zmian klimatycznych na życie lokalnych mieszkańców.

Wstęp wolny.

Serdecznie zapraszamy!

____________

Wydarzenie: „Uzbekistan – jedwabnym i bawełnianym szlakiem. Spotkanie z podróżnikiem Krzysztofem Krygierem”

Miejsce: Muzeum Podróżników im. Tony’ego Halika

Termin: 25 kwietnia 2024 r., godz. 17.00

____________