„Twierdza Toruń współcześnie – forty piechoty” – nowa wystawa na dziedzińcu Muzeum Twierdzy Toruń

Na dziedzińcu Muzeum Twierdzy Toruń możemy oglądać nową wystawę pt. „Twierdza Toruń współcześnie – forty piechoty”. Jest to druga część cyklu poświęconego największym dziełom toruńskiej twierdzy. Po zeszłorocznej ekspozycji przybliżających forty artyleryjskie, czas na ich młodszych braci – forty piechoty, nazywane też dziełami pośrednimi.

Plansze eksponowane na zewnatrz przed fotami

fot. Adam Kowalkowski

Ekspozycja składa się z 40 plansz, na których oprócz map i planów, znalazły się 162 zdjęcia, dokumentujące stan zachowania tych obiektów na przestrzeni ostatnich 20 lat.

plansze eksponowane na zewnatrz w tle forty

fot. Adam Kowalkowski

Wystawę uzupełniają obszerne opisy, przybliżające genezę, przeznaczenie i historię dzieł piechoty, których w Toruniu zbudowano aż sześć.

ekspozycja wystawy planszowej na zewnątrz, fort w tle

fot. Adam Kowalkowski

Uzupełnieniem do materiałów graficznych, zamieszczonych na wystawie, są teksty źródłowe, a dokładniej sprawozdania z inwentaryzacji obiektów fortecznych, przeprowadzonej w 1926 r. przez Zarząd Forteczny Toruń.

Ekspozycja planszowej wysatwy w tle fort z czerwonej cegły

fot. Adam Kowalkowski

Wystawa będzie dostępna do końca sierpnia 2023 r. Zapraszamy.

Logo 550. Rocznicy Urodzin Mikołaja Kopernika