„Tu byłem… z cegłą”. Wystawa prac Tomka Kawiaka

– to ekspozycja polskiego artysty od ponad pięćdziesięciu lat mieszkającego i tworzącego we Francji.

Tytuł parafrazuje popularne i podszyte humorem powiedzenie „Tu byłem. Tony Halik”, które niegdyś znał każdy miłośnik podróży. Można było natknąć się na nie w różnych, często zaskakujących miejscach w Polsce i innych krajach świata. Napisane w formie graffiti na murze, płocie czy ścianie świadczyło o potrzebie pozostawienia po sobie śladu. Taki ślad – wypaloną cegłę – zaczął zostawiać na świecie Tomasz Kawiak. Artysta przyjaźnił się z Tonym Halikiem i do dziś pozostaje w bliskich kontaktach z Elżbietą Dzikowską, która podsunęła pomysł, aby toruńskiej wystawie Tomasza Kawiaka nadać taki właśnie tytuł.

Plakat do wystawy "Tu byłem z cegłą"

Tomasz Kawiak, pseudonim TOMEK, urodził się w 1943 roku w Lublinie. Jest jednym z najbardziej charakterystycznych twórców swego pokolenia. Ukończył malarstwo oraz architekturę wnętrz na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych dyplom uzyskując w 1968 roku. Po wyjeździe do Paryża w latach 1971–1974 kontynuował naukę w Ecole des Beaux-Arts. Przez kilkanaście lat (1977–1990) był profesorem Instytutu Artystycznego we francuskim mieście Orlean.
Tomasz Kawiak znany jest przede wszystkim z oryginalnych działań artystycznych, m.in. akcji „Cegłowania świata” (Briquetage), polegającej na pozostawianiu cegieł z wypalanej gliny w miejscach, które odwiedzał w różnych krajach świata.

Jak wspomina sam artysta „(…) kiedy w 1976 roku we Francji wykonałem pierwszą Cegłę z gliny ceramicznej, opatrzoną moim nazwiskiem, wiedziałem, że jest to mój pierwszy „kamień” do znakowania mojej drogi artystycznej. Rozpocząłem z nią systematyczne podróże po całym świecie. Jej forma była stała, za to kolor gliny i emalii zmieniał się w zależności od miejsca jej realizacji i wypieku. Wyprodukowałem tysiące Cegieł ze śladami mojego imienia czy słów dodatkowych, określających cel i miejsce ich znakowania. Powstał z tego ciąg działań „Cegłowanie świata”. Ponad 200 zapisów „Cegłowania” zrealizowanych w różnych zakątkach świata, zdeponowanych zostało w Archiwum Światowym „Brickwork”. Kiedy po latach zacząłem wystawiać ich ślady, m.in. w Muzeum Lubelskim w Lublinie czy w Bunkrze Sztuki w Krakowie, ktoś kiedyś napisał: „Kawiak jak kukułka podrzuca swoje cegły do gniazd naszej cywilizacji na całym świecie!” Bardzo jest to prawdziwe i zaprawione poczuciem humoru (…)”.

Tomasz Kawiak to również autor monumentalnych rzeźb na temat dżinsów i kieszeni. Krytycy nazwali go kronikarzem XX wieku. Od 1997 roku realizator projektu „Długi marsz dżinsów”, polegającego na zakopaniu w Chinach 369 ceramicznych figurek dżinsów, które wykonane w dziewięciu wzorach i zróżnicowane wysokością, stają się symbolem triumfalnego pochodu najpopularniejszego uniformu XX i XXI wieku. Wystawia od 1970 roku, a jego prace znajdują się w licznych kolekcjach publicznych i prywatnych na całym świecie: w Europie, USA, Ameryce Południowej, Japonii, Chinach, Australii i Maroku.

Zapraszamy na wernisaż i do odbycia podróży z cegłą!

Ekspozycja „Tu byłem… z cegłą”. Wystawa prac Tomka Kawiaka stanowi element programu obchodów Dni Torunia.

„Tu byłem… z cegłą”. Wystawa prac Tomka Kawiaka
Muzeum Podróżników im. Tony’ego Halika
Wernisaż: 24 czerwca 2022 r. o godz. 17.00
Wystawa czynna: 25 czerwca – 2 października