„Tu byłem” – wystawa z okazji 100. rocznicy urodzin Tony’ego Halika

W 2021 roku obchodzimy setne urodziny Tony’ego Halika – popularnego i legendarnego już polskiego podróżnika. Przyszedł na świat 24 stycznia w Toruniu dlatego w naszym mieście powstało Muzeum Podróżników jego imienia. Kolekcję muzealną zapoczątkował dar Elżbiety Dzikowskiej ofiarowany po śmierci Tony’ego Halika. Eksponaty pochodzą z różnych zakątków świata, przywiezione z licznych wypraw po świecie. Zbiór sukcesywnie powiększany jest przez podróżniczkę, która każdego roku przekazuje nam kolejne nabytki.  Większość znajduje się obecnie na wystawie stałej „Pasja podróżowania”.

W związku z przypadającym jubileuszem setnych urodzin globtrotera, pragniemy zaprezentować jego pasję kolekcjonerską, która towarzyszyła mu przez znaczną część życia. Tony podróżując po świecie przywoził przedmioty, wśród których ważne miejsce zajmowała broń pozaeuropejska, instrumenty muzyczne, ponadto torby oraz tradycyjne nakrycia głowy. Niezwykle ciekawie prezentuje się również zbiór ponad stu kluczy hotelowych, które Elżbieta i Tony zabierali na pamiątkę swojego pobytu w danym miejscu. Eksponaty pochodzić będą ze zbiorów Muzeum Podróżników oraz Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie (broń i instrumenty muzyczne z Ameryki Łacińskiej).

Wystawę ponadto wzbogacą portrety Tony’ego Halika autorstwa Jana Dobkowskiego, Edwarda Dwurnika, Ariki Madeyskiej, Tomasza Kawiaka, Katarzyny Fejdysz-Groneckiej, Tadeusza Łapińskiego, Jerzego Tyburskiego, Grzegorza Wawrzyńczaka i in. Na ekspozycji zaprezentujemy również ilustracje Magdy Kozieł-Nowak z książki Mirosława Wlekłego „Przygoda dzika Toniego Halika”, z których część powstała na podstawie archiwalnych fotografii Tony’ego Halika, która ukaże się nakładem Wydawnictwa Agora 20 stycznia 2021 roku. Zarówno wersja dziecięca opowieści o podróżniku jak i bestsellerowa biografia „Tu byłem. Tony Halik” Mirosława Wlekłego będą dostępne w sprzedaży podczas trwania wystawy.

Wystawie towarzyszy katalog prezentujący najciekawsze eksponaty z kolekcji Muzeum Podróżników oraz teksty przybliżające życie i pasję Tony’ego Halika.

Tu byłem – wystawa z okazji 100. rocznicy urodzin Tony’ego Halika
Muzeum Podróżników im. Tony’ego Halika
Termin: 5 lutego 2021 –  21 listopada 2021
Kurator wystawy: Magdalena Nierzwicka
Aranżacja plastyczna: Tomasz Pietrzyk