Wystawa „Szkło uranowe z kolekcji Ambasadora Peru”

Szkło uranowe z kolekcji Jego Ekscelencji Ambasadora Peru w Polsce Alberto Salas Barahona
Termin: 22 czerwca – 15 września 2019
Miejsce: Ratusz Staromiejski
Kurator: Marek Rubnikowicz

Jego Ekscelencja Ambasador Peru w Polsce Pan Alberto Salas Barahona posiada imponującą kolekcję obiektów wykonanych ze szkła uranowego, pochodzących z różnych wytwórni europejskich. Tworzą ją starannie dobrane przedmioty, które znamionuje wysoki poziom wykonania, elegancja, niejednokrotnie oryginalność, a także rzadkość występowania. Kolekcja ta powstała dzięki wieloletniej pasji, jaką Pan Ambasador pielęgnuje i wciąż z niezmiennym entuzjazmem realizuje. Zbiór zawiera przedmioty codziennego użytku, a wśród nich m.in. naczynia wchodzące w skład zastawy stołowej, świeczniki, wazony, różnego rodzaju flakoniki do perfum, garnitury na biurko z przyciskami do papieru.

Zdaniem cenionego teoretyka kolekcjonerstwa Krzysztofa Pomiana kolekcja jest zbiorem przedmiotów „wystawionych do oglądania”. Naturalną konsekwencją zatem staje się upublicznienie kolekcji szerszemu odbiorcy w salach muzealnych. W 2017 roku Pan Ambasador Alberto Salas Barahona po raz pierwszy zaprezentował swój cenny zbiór szkła uranowego w Muzeum Zamoyskich w Kozłówce. W 2019 roku przedmioty te udostępnił po raz drugi, dzięki czemu goszczą one na wystawie czasowej w Muzeum Okręgowym w Toruniu. Ekspozycja ta wpisuje się jednocześnie do kalendarza imprez towarzyszących obchodom 198. rocznicy uzyskania niepodległości przez Republikę Peru.

Składamy najszczersze podziękowania Panu Ambasadorowi Alberto Salas Barahonowi za użyczenie prywatnej kolekcji szkła uranowego, która przez kilka miesięcy będzie prawdziwą ozdobą muzealnej galerii w Ratuszu Staromiejskim w Toruniu. Jednocześnie wyrażamy wdzięczność za życzliwość i wyrazy sympatii okazane Muzeum Okręgowemu w Toruniu przy kolejnym projekcie realizowanym we współpracy z Panem Ambasadorem.

Marek Rubnikowicz