Światowa sztuka medalierska w Ratuszu Staromiejskim

Muzeum Okręgowe w Toruniu zaprasza na wystawę czasową pn. „Cosmos XV INTERNATIONAL MEDALLIC PROJECT 2023|Kosmos XV EDYCJA MIĘDZYNARODOWEGO PROJEKTU MEDALIERSKIEGO”, której wernisaż odbędzie się 18 stycznia br. o godz. 17.00 w Piwnicy Gdańskiej Ratusza Staromiejskiego.

piwnica stara cegła, przestrzeń wystawiennicza, gabloty szklane , medale

Fot. Sebastian Mikołajczak

Projekt jest cyklicznym wydarzeniem adresowanym do artystycznych środowisk akademickich – profesorów i studentów szkół artystycznych, w których program dydaktyczny obejmuje zajęcia z zakresu medalierstwa i małej formy rzeźbiarskiej.

Projekt José Teixeira

Owoce projektu – prace medalierskie – prezentowane są w przestrzeni internetowej oraz w przestrzeniach wystawienniczych uczelni, galerii i muzeów na całym świecie.

Celem przedsięwzięcia jest prezentacja współczesnej sztuki medalierstwa i tendencji jej rozwoju oraz nawiązanie kontaktów i współpracy między ośrodkami akademickimi na całym świecie. W projekcie uczestniczyło 14 uczelni z dziewięciu krajów: Bułgarii, Chorwacji, Meksyku, Japonii, Hiszpanii, Litwy, Łotwy, Portugalii i Polski oraz grupa artystów z Medialia Rack and Hamper Gallery w Stanach Zjednoczonych. Łącznie 168 osób wymieniło się swoimi artystycznymi doświadczeniami
i przemyśleniami w interpretacji tematu „Kosmos”.

Rezultaty projektu ukazują ogromną różnorodność we współczesnym postrzeganiu sztuki medalierskiej zarówno pod względem formalnym, jak i koncepcyjnym, z wykorzystaniem różnych materiałów.

Projekt Krzysztofa Mazura

Dotychczasowe edycje:

„Symbioza” | 2022; „Transformacja” | 2021; „Przyszłość dla natury” | 2020; „Granice” | 2019; „Wiara” | 2018; „Tożsamość ” | 2017; „Cywilizacja” | 2016; „Dziedzictwo” | 2015; „Więzy” | 2014; „Wolność” | 2013; „Znaki czasu” | 2012; „Dom” | 2011; „Czas” | 2010; „Dialog” | 2009

Zapraszamy Państwa do zwiedzania wystawy w Ratuszu Staromiejskim.

____

Wystawa: Cosmos XV INTERNATIONAL MEDALLIC PROJECT 2023 | Kosmos XV EDYCJA MIĘDZYNARODOWEGO PROJEKTU MEDALIERSKIEGO

Wernisaż wystawy: 18 stycznia br., godz. 17.00

Termin: 19.01.2024 – 17.03.2024

Miejsce: Ratusz Staromiejski, Piwnica Gdańska

Kurator projektu: Sebastian Mikołajczak

Kurator z ramienia Muzeum Okręgowego w Toruniu: Robert Żytkowicz

Międzynarodowy Projekt Medalierski realizowany jest przez Katedrę Architektury Wnętrz i Rzeźby na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.