Świąteczny Festiwal Toruńskiej Katarzynki 2022

Muzeum Toruńskiego Piernika, oddział Muzeum Okręgowego, zaprasza 25 listopada do wzięcia udziału w wyjątkowym wydarzeniu rozpoczynającym czas przygotowań do świąt – „Festiwalu Toruńskiej Katarzynki”.

25 listopada – w dniu Świętej Katarzyny – jak co roku chcemy wspólnie świętować i celebrować jeden, wyjątkowy, typowy toruński piernik zwany… Katarzynką! Wiodącym tematem festiwalu będzie więc najbardziej kojarzony z Toruniem produkt, będący swoistym znakiem rozpoznawczym miasta. Nawiązujemy w ten sposób do wywodzącego się z okresu średniowiecza kultu św. Katarzyny i rozpoczynamy okres przygotowań do Świąt Bożego Narodzenia.

Zgodnie ze zwyczajem, w dniu Świętej Katarzyny, patronki m.in. młynarzy, piekarzy, piernikarzy rozpoczynał się wypiek najsłynniejszych toruńskich pierników – Katarzynek. Na ten dzień , jak co roku, Fabryka Cukiernicza „Kopernik” SA przygotowuje limitowaną serię wybornych pierników z ciasta leżakowanego rok i dwa lata. Każdy z gości Muzeum Toruńskiego Piernika będzie miał możliwość degustacji korzennych specjałów dostarczanych wprost z fabrycznej taśmy.

Pozostając w zgodzie z tradycją obchodów ’’Katarzynek’’, proponujemy udział w spotkaniach przybliżających toruńskie tradycje piernikarskie. Ekspozycje w Muzeum Toruńskiego Piernika udostępnione zostaną bezpłatnie i stanowić będą punkt wyjścia do poznania historii Torunia i życia codziennego jego mieszkańców, zwłaszcza tych bezpośrednio związanych z produkcją: piekarzy i piernikarzy. Przygotowaliśmy szereg atrakcji: prelekcje, opowieści, wykłady, pokazy, warsztaty wypieku pierników dekoracyjnych. W tym roku nasi Goście mają wyjątkową okazję pracy pod kierunkiem zaproszonego mistrza piernikarskiego z Fabryki Cukierniczej „Kopernik” SA. Zaprezentujemy także opakowania do pierników Katarzynek i opowiemy o tradycjach piernikarskich w Polsce.

Celem piernikowego święta jest popularyzacja piernikarskiego dziedzictwa, ale też pokazanie muzeum, a zwłaszcza Muzeum Toruńskiego Piernika, jako miejsca otwartego, przyjaznego i ciekawego zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Dzięki różnorodnym zajęciom, prezentacjom, a także prelekcjom związanym z dziejami piernikarstwa w Toruniu, Polsce i Europie pragniemy pokazać, że piernik – uniwersalny i ponadczasowy symbol Torunia – jest łącznikiem międzypokoleniowym oraz czytelnym symbolem, wyrażającym trwałe i ogólnoludzkie treści.

Wydarzenie zostało wsparte finansowo przez Gminę Miasta Toruń. Partnerem Głównym wydarzenia jest Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Wstęp na Świąteczny Festiwal Toruńskiej Katarzynki jest bezpłatny.

_______________________

Zapraszamy 25 listopada 2022 r.

Muzeum Toruńskiego Piernika, ul. Strumykowa 4

 

Program

10.00-15.00Piernikarze na start!  – warsztaty wypieku pierników dekoracyjnych (parter, sala warsztatowa – zależne od dostępości miejsc)

Prowadzenie: Gość Specjalny – Paweł Laskowski  – Mistrz Piernikarski z Fabryki Cukierniczej „Kopernik” SA oraz Edukatorzy z Muzeum Toruńskiego Piernika

 

10.00 – Pierniki w Polsce. Śladami piernikarskiego rzemiosłaprelekcja (I piętro, Klubokawiarnia)

Prowadzenie: Anna Kornelia Jędrzejewska (Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy) – stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

 

11.00Piernikowy design. Opakowania do pierników z Fabryki Cukierniczej „Kopernik” SA.

Prowadzenie: Małgorzata Mikulska-Wernerowicz (Muzeum Okręgowe w Toruniu, Dział Historii Toruńskiego Piernikarstwa)

 

12.00Katarzynka. Niedościgniony wzór – warsztaty snycerskie (II piętro, sala wystaw czasowych)

Prowadzenie: dr Stanisław Kośmiński (Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu)
OBOWIĄZUJĄ BEZPŁATNE WEJŚCIÓWKI

 

14.00Kulinarne potyczki z piernikami – warsztaty kulinarne (II piętro, Piernikowe Laboratorium)

Prowadzenie: dr hab. Jarosław Dumanowski (Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu), Józef Siadak (Specjały spod strzechy), Krzysztof Lewandowski (Muzeum Okręgowe w Toruniu, Dział Historii Toruńskiego Piernikarstwa)
OBOWIĄZUJĄ BEZPŁATNE WEJŚCIÓWKI

_______________________

Wydarzenie specjalne:

19.00Wyjątkowy koncert w Ratuszu Staromiejskim (Sala Mieszczańska)

Wystąpi: ARTur Moon – Artysta niekonwencjonalny, pianista, kompozytor, improwizator.

ARTur Moon to niekonwencjonalny pianista, kompozytor, improwizator i wizjoner swoich spektakli. Wykorzystując wszechświat jako inspiracje do pracy twórczej, ten mistyczny artysta promuje zupełnie inne doświadczanie muzyki poprzez pobudzenie wyobraźni i świadomości, by stworzyć lepszy, bardziej wypełniony sztuką świat.
Urzeczywistniając swoje pomysły, ARTur Moon jest aktywnym i doświadczonym człowiekiem sceny przyjmującym przyjazne przyjęcie i pozostawiającym po sobie magiczną aurę, gdziekolwiek się pojawi.
Zawsze marząc o połączeniu różnych form sztuki, aby być ponad czasem i poza erą, ARTur Moon jest wizjonerem przenoszącym swoje pomysły w realny świat. Każdy jego spektakl nazywa “Impression” (Impresją), ponieważ nigdy nie powtórzy on swojej sztuki w identyczny sposób, czyniąc każdy moment jego aktu twórczego jako wyjątkową i nieuchwytną impresją chwili.
Intuicyjnie dostosowuje on dźwięki fortepianu, by stworzyć doskonałość:
jest to dla niego całe spektrum kolorów i energii poszerzającej umysł i wyobraźnię.

OBOWIĄZUJĄ ZAPROSZENIA

_______________________

Ponadto:

Katarzynka A.D. 2022 – premiera limitowanej serii Katarzynek – z ciasta długodojrzewającego. Pierniki dostarcza Fabryka Cukiernicza „Kopernik” SA

Najsłynniejszy toruński piernik – katarzynka – prezentacja opakowań do pierników (I piętro)

Wystawa Pierniki w Polsce. Śladami piernikarskiego rzemiosła (I piętro)

Piernikowo-kreatywny. Marcin Goetz i Jego pomysł na pierniki (I piętro) – zapowiedź wystawy czasowej

Premiera katalogu Miedzy tradycją a nowoczesnością. Stanisław Kośmiński – rzeźba i snycerstwo

Piernikowa Jednodniówka – najnowsze wydanie

Piernikowe iluminacje na fasadzie Muzeum Toruńskiego Piernika

Piernikowe opowieści światłem malowane – projekcja świetlno-dźwiękowa na fasadzie budynku

Koncert w Ratuszu Staromiejskim

_______________________

WSTĘP BEZPŁATNY

Wydarzenie wsparte finansowo przez Gminę Miasta Toruń

Partnerem Głównym wydarzenia jest samorząd województwa kujawsko-pomorskiego

                Koncepcja i opracowanie programu: M. Mikulska-Wernerowicz