Świąteczne warsztaty origami

Zapraszamy na warsztaty origami, które odbędą się w Muzeum Sztuki Dalekiego Wschodu w  Kamienicy pod Gwiazdą 9 grudnia o godz. 12:00. Zajęcia poprowadzi Hajime Watanabe, Japończyk mieszkający od wielu lat w Toruniu.

Warsztaty origami towarzyszą wystawie „Chigiri-e, czyli jak po japońsku kunsztownie drzeć papier. Prace Ogawa Yumi – czar i magia papieru washi”. Zarówno chigiri-e, jak i origami wykorzystują papier. W przypadku chigiri-e papier się drze, a w origami składa.

Choinka wykonana z zielonego papieru na drewnianym tle

Fot. K. Paczuska

Sztuka składania papieru ma szeroki działanie terapeutyczne, które wykorzystywane jest głównie w pracy z dziećmi, ale również z młodzieżą i dorosłymi. Origami uczy cierpliwości, dokładności i dyscypliny. Ludzie składający origami uczą się wytrwałości i dążenia do celu. Technika ta wycisza nadmierne pobudzenie i polecane jest w terapii osób z ADHD czy innymi dysfunkcjami rozwojowymi. Wskazane jest również dla dzieci, które mają problemy z małą motoryką. Dzieci składające papier szybciej nabierają sprawności manualnej, lepiej rysują, wycinają i wykonują czynności samoobsługowe. Praca z origami również wzmacnia koordynację wzrokowo-ruchową. W trakcie składania figurek używa się dwóch rąk, dzięki czemu dochodzi do dotleniania dwóch półkul mózgowych, co sprzyja poprawie logicznego i twórczego myślenia.

Postać św. Mikołaja wykonana z papieru

fot. K. Paczuska

 

Zbliżają się Święta Bożego Narodzenia, w związku z tym w trakcie najbliższych warsztatów origami będziemy składać kształty związane z tym okresem.

Warsztaty skierowane są do dzieci, ale zapraszamy do uczestnictwa również opiekunów.

Wstęp wolny, ilość miejsc ograniczona.

Serdecznie zapraszamy!

__________

Wydarzenie: Świąteczne warsztaty origami

Miejsce: Muzeum Sztuki Dalekiego Wschodu w Kamienicy pod Gwiazdą

Termin: 9 grudnia 2023r., 12.00 godz.

Prowadzący: Hajime Watanabe

__________

 

baner