„Balonowe ślady” – spotkanie z Miłoszem Rusieckim

 Muzeum Twierdzy Toruń, oddział Muzeum Okręgowego w Toruniu, zaprasza na kolejną,
17. odsłonę cyklu „Środowe spotkania z historią wojskowości”. W najbliższą środę
(27 września) spotkamy się z Panem Miłoszem Rusieckim, pasjonatem lotnictwa i autorem rewelacyjnej książki pt. „Lotnicze obiekty Torunia 1908–1955. Obiekty aeronautyczne”.

plakat Muzeum Twierdzy Toruń

Projekt: A.Kowalkowski

Tytułowe obiekty będą stanowiły trzon środowej opowieści. Poznamy historię toruńskiego portu sterowcowego, hali balonowej, posiadanego sprzętu i wielu fascynujących epizodów związanych z wojskową i cywilną aeronautyką w grodzie Kopernika.

Autor książki, Pan Miłosz Rusiecki to Twardy Toruński Piernik, rocznik 1961, wnuk Władysława Żołnowskiego, pilota bombowego,  poległego w 1941 r. w misji bojowej nad Francją. Z wykształcenia prawnik, lotnictwem pasjonuje się właściwie od dzieciństwa, specjalizując się w tematyce historii śmigłowców. Środowisko pasjonatów lotniczych kojarzy Go z fotografią, co jak sam twierdzi, że nie jest to do końca prawdą. Mimo, iż w lotniczych wyprawach towarzyszy mu aparat, to sam nazywa go swoim obrazkowym notatnikiem. Wkłada w te zdjęcia sporo swojego lotniczego serca i lubi snuć wokół nich swoje lotnicze gawędy. Sporo pisze i publikuje i właśnie tę formę aktywności dla lotnictwa uważa za najważniejszą. Od pewnego czasu odpowiada na „zaproszenie” toruńskich historii lotniczych, badając ich ślady i opisując je w swoich opracowaniach.

Wszystkich chętnych chcących poznać historię toruńskiego baloniarstwa, a także zakupić wspomnianą książkę, zapraszamy w najbliższą  środę 27 września, o godzinie 17:30, do Muzeum Twierdzy Toruń, przy ulicy Wały gen. Sikorskiego 23.

Wstęp na spotkanie jest wolny.

_______

Wydarzenie: Środowe spotkanie z historią wojskowości

Miejsce: Muzeum Twierdzy Toruń

Termin: 27 września br, godz. 17:30

_______

baner