Środowe spotkania z historią wojskowości – Wisła, kłopotliwa sąsiadka Torunia

Muzeum Twierdzy Toruń, oddział Muzeum Okręgowego, zaprasza 28 grudnia 2022 r., o godz. 17:30 na kolejne i zarazem ostatnie w tym roku spotkanie z cyklu „Środowe spotkania z historią wojskowości”. Najbliższy wykład poświęcony będzie Wiśle – rzece, która towarzyszy Toruniowi od początku i bez której średniowieczne miasto nie osiągnęłoby statusu handlowego potentata. O rzece, jej kaprysach, a także wpływie na obronność miasta, opowie Adam Kowalkowski – na co dzień pracownik naszego Muzeum, a w wolnych chwilach przewodnik miejski i pasjonat historii Torunia.

Gdy w 1228 roku na jej lewym brzegu pojawili się Krzyżacy, rzeka miała prawie kilometr szerokości, a jej roztokowy nurt wił się pomiędzy kępami i wysepkami. W okolicy dzisiejszego Torunia koryto przecinały dwa brody. Pierwszy, wykorzystywany przy wyższych poziomach wody, znajdował się w Trzeposzu. Drugi, ważniejszy, 13 kilometrów dalej – w okolicach ujścia rzeki Wierdzelew (Zielonej). To właśnie przy tej przeprawie założono gród, któremu w 1233 roku nadano prawa miejskie i nazwę Thorn.

Kaprysy wielkiej rzeki spowodowały, że już trzy lata później miasto przeniesiono na obecne miejsce. Ale i tam Wisła nie dawała o sobie zapomnieć. Pozwalała prowadzić wielki handel, dźwigając na swoich falach różnej maści statki, ale także wylewała, pustosząc portowe nabrzeże i przybrzeżne osady. Nieco później pozwoliła połączyć swe brzegi drewnianym mostem, ale tylko po to, by co kilka lat niszczyć go masą powodziowej wody lub ruszającego po zimie lodu.

Zapraszamy do Muzeum Twierdzy Toruń!

„Środowe spotkania z historią wojskowości” to cykl wykładów odbywających się w każdą ostatnią środę miesiąca i przybliżających uczestnikom spotkań tematy związane z fortyfikacjami, garnizonem, szkolnictwem wojskowym oraz wydarzeniami wojskowymi i militarnymi z historii Torunia.

________________

„Środowe spotkania z historią wojskowości”
Muzeum Twierdzy Toruń, Wały gen. Sikorskiego 23
Spotkanie: 28 grudnia 2022, godz. 17.30
Wstęp WOLNY