Środowe spotkania z historią wojskowości – Mosty Torunia

Muzeum Twierdzy Toruń 26 października 2022 r. zaprasza na kolejną odsłonę cyklu „Środowe spotkania z historią wojskowości”. Najbliższe spotkanie poświęcimy historii toruńskich mostów – tego średniowiecznego i tych, których historia ma „zaledwie” około 100 lat. Wstęp na wydarzenie jest wolny.

Trzeba przyznać, że jeśli chodzi o mosty, nasze miasto ma się czym chwalić, gdyż pierwszą stałą przeprawę zbudowano tu już w 1500 roku. Była to konstrukcja nie byle jaka, gdyż musiała spinać brzegi rzeki oddalone od siebie o ponad 600 m, czyli prawie dwa razy dalej niż dziś. Podczas prelekcji poznamy zalety i wady tej niezwykłej budowli, jej wpływ na obronność Torunia i zmiany jakie spowodowała na fortecznej mapie miasta.

Pocztówka z wizerunkiem mostu kolejowego

Pocztówka z wizerunkiem mostu kolejowego, ze zbiorów Muzeum Okręgowego w Toruniu

Na wykładzie nie zabraknie informacji o innych toruńskich mostach – kolejowym z 1873 roku i drogowym, oddanym do użytku 61 lat później. Ten pierwszy, nie dość, że jego torowisko wznosi się o kilka metrów w kierunku północnym, to jeszcze posiada charakterystyczny zakręt. Drugi zaś został… przeniesiony do Torunia z Opalenia pod Kwidzynem.

Opowieść zakończymy na czasach II wojny światowej, kiedy to oba istniejące wówczas mosty dwukrotnie wysadzono.

Spotkanie poprowadzi Adam Kowalkowski – na co dzień pracownik naszego muzeum, a w wolnych chwilach przewodnik miejski i pasjonat historii Torunia.

„Środowe spotkania z historią wojskowości”
Muzeum Twierdzy Toruń
Spotkanie: 26 października, godz. 17.30